Máte rádi mystično? Pak byste si neměli nechat ujít výlet na trosky hradu Zvěřinec.

Skály u vrcholu
Skály u vrcholu hradu Zvěřinec.

Naše země je doslova poseta historickými památkami, hrady, zámky i zříceninami. Milovníci objevování těchto památných míst navštěvují i sebemenší dochované zbytky dávných staveb. Jednou takovou zříceninou jsou i trosky hradu Zvěřinec.

Zvěřinec je hradní zřícenina vzdálená asi 2,5 km od obce Jesenice. Hrad stál v nadmořské výšce 542 metrů nad mořem a dochovaly se z něj terénní relikty a drobné zbytky zdí. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Dle písemností byl hrad založen roku 1362 a patřil Leskovcům. Po nich byli vlastníky Routi z Dírné a hrad zpustl kolem roku 1539. Dnes zbyla z hradu jen zřícenina.

Trosky hradu
Trosky hradu Zvěřinec uprostřed přírody.

Až k rozvalinám hradu dosahuje cíp přírodního parku Jistebnická vrchovina, takže i pohled do okolní přírody bude jistě stát za to. Pokud vás láká trochu mystična, určitě vás zaujme torzo strážní věže, které stejně jako několik menhirů podél naučné stezky vyzařuje pozitivní energii. Na druhou stranu, čas od času se tu dějí podivuhodné věci.

Dispozice hradu bývala dvojdílná. Jádro stálo na skalnatém vrcholu převýšeném oproti předhradí. Ve středu jádra stála dřevěná stavba, zřejmě obytná věž, která byla obehnána zděnou hradbou. Předhradí bylo ze dvou světových stran opevněné příkopem a ve vstupní zdi k hradu se dochovala jedna stěna brány.

Přestože se z hradu nedochovalo skoro nic jiného, než několik hromad kamení, i tak stojí za to se do těchto končin vypravit. Nedaleko je malý rybníček, ve kterém se v létě můžete vykoupat a okolní krajina je překrásná. Určitě procházky přírodou s přičichnutím ke troše historie nebudete litovat.

Hromada kamení v lese
Hromada kamení, která je už jen malým důkazem, že zde dříve mohutná stavba hradu opravdu stávala.

Přístup

K troskám můžete přijít po červené značce ze Zadních Bud (1 km) nebo z Matějova (2 km). Zřícenina je volně přístupná po celý rok.

Naučná stezka k troskám hradu Zvěřinec

Z osady Zadní Boudy nedaleko Jesenice vede k hradu červeně značená naučná stezka, která je dlouhá jen 1 km. I tak se na ní ale dozvíte spoustu zajímavých informací, jako třeba jak si hrad získal své jméno a poznáte jeho příběhy, pověsti i osobnosti. Prý tu kdysi kázal lidem mistr Jan Hus a už jako rozbořený si hrad zamiloval mladý Karel Hynek Mácha.

Z křižovatky v Zadních Boudách se vydejte lesní cestou do kopce k hradu Zvěřinci po červené turistické značce. Na trase na vás čekají čtyři informační tabule s informacemi a místními pověstmi.

 

Místo:

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Obec: Jesenice

Kontakt:

Město Sedlec-Prčice

Náměstí 7. května 62
257 91 Sedlec-Prčice

Tel: +420 317 834 384
E-mail: podatelna.mu@sedlec-prcice.cz
Web: https://www.sedlec-prcice.cz/

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.