Naučnou stezkou z Podhradí na zříceninu hradu Starý Světlov a ještě dál

Roubená kaple sv. Zdislavy, Podhradí, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Nedaleko Luhačovic ve Zlínském kraji leží malebná podhorská víska Podhradí. Rázovitá obec pod hřebenem Vizovických vrchů je obklopena lesy, studánkami i prameny. Vydejte se naučnou ekostezkou do lůna zdejší přírody až na zříceninu hradu Starý Světlov. 

Z Podhradí k sirnému prameni

Do obce Podhradí můžete přijet autem nebo, jste-li návštěvníci lázeňského města Luhačovice, místní autobusovou dopravou přes městys Pozlovice. Procházka touto horskou vesničkou potěší milovníky starých časů. Cestou půjdete kolem vystavených selských povozů, strojů a dalších starodávných zemědělských nástrojů. Děti zase potěší hřiště doplněné o dřevěné hrací prvky.

Ekostezkou na zříceninu

Stezka začíná na horním konci obce, půjdete kolem vodojemu a dále budete pokračovat po vyznačené trase, kolem prameniště, kde se nachází první zastavení s informační tabulí, odpočivadlem a malou studánkou, kterou hlídá dřevěná žába. Naučná stezka je součástí ekoparku Podhradí. A proč ekopark? Protože veškeré prvky, jak herní, tak i odpočinkové jsou vyrobeny ze dřeva z tamního lesa.

Ekopark Starý Světlov, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Dále stezka pokračuje chodníčkem s dřevěným zábradlím a spoustou schodů, až po lesní písčitou cestu, zvanou Svážnice. Studánka Sojsinka, kolem které stezka směřuje ke zřícenině hradu Starý Světlov, je již po vstupu na Svážnici označena rozcestníkem. Jeho směrovky vám naznačí trasu ke zřícenině hradu, k poutnímu místu Maleniska a také zpět na Podhradí, k Sirnému prameni a hospůdce pod Světlovem. Kolem Sojsinky bylo vybudováno posezení s řadou dřevěných prvků, sloužících jak k odpočinku, tak i k dovádění neposedných dětí. Od Sojsinky stezka pokračuje pěšinou a stoupá vzhůru směrem ke zřícenině hradu Starý Světlov.

Na horizontu, kde se stezka napojuje na křižovatku lesních cest, je umístěn další rozcestník, který vás tentokrát navede k oblíbenému poutnímu místu, kterým je kostel Panny Marie Sněžné v Provodově na Maleniskách, anebo k nejvyššímu bodu okolí Komonci ve výšce 672 m n.m. Zakončení naučné stezky tvoří odpočívadlo umístěné mezi troskami zříceniny hradu Starý Světlov.

Zřícenina hradu Starý Světlov, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková
Zřícenina hradu Starý Světlov, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Zřícenina Starý Světlov

Hrad byl založen před r. 1360, od r. 1423 byl v majetku císaře Zikmunda. Tento tzv. plášťový hrad měl velké předhradí a patřil k nejrozsáhlejším svého typu na Moravě. Roku 1360 byli jeho majitelé Šternberkové, po husitských válkách tu vládl nepokojný uherský válečník Pankrác ze Svatého Mikuláše. Ve druhé polovině 15. století byl hrad opuštěn, od 16. století je již označován jako pustý. V terénu jsou patrné příkopy, valy a skromné zbytky zdiva.

Kostel Panny Marie Sněžné, poutní areál Malenisko, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Poutní areál Malenisko

Malenisko, malé, ale přesto významné mariánské poutní místo, bylo zasvěcené Panně Marii Sněžné a záhy zde začala být uctívána místní Panna Maria Provodovská. Poutní místo bylo od 18. století vyhledávané pro pramen léčivé vody. Studánku s touto zázračnou vodou najdete hned vedle kostela a nově zřízeného novodobého oltáře pro bohoslužby pod širým nebem.
Na úpatí dalšího stoupání je kaplička z roku 1865 a pod ní studánka se „svatou vodou” (vlastní zázračný pramen je údajně pod oltářem kostela). Od kapličky vede strmá Křížová cesta na vrchol hřebene. Křížová cesta končí další kaplí.

Turistické informace

Trasa: Podhradí – zřícenina hradu Starý Světlov – poutní areál Malenisko – Podhradí

Délka: 8 km

Značení: místní značení naučné stezky

Náročnost: trasa není vhodná pro kočárky a méně pohyblivé osoby (kamenitá cesta, schody). Výlet je vzhledem k herním prvkům atraktivní pro rodiny s dětmi (lze použít nosítko).

Místo

Zlínský kraj, okres: Zlín, obec Podhradí

Kontakt

Obec Podhradí
Podhradí 41, 763 26 Luhačovice
tel.: +420 577 133 628
e-mail:
obec-podhradi@volny.cz
www.obec-podhradi.cz

Městské informační a turistické středisko Luhačovice
Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
tel.: +420 577 133 980, +420 608 326 255
e-mail:
luhainfo1@mdkelektra.luhacovice.cz
www.luhacovice.cz

Podhradí, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková
Podhradí, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.