Nechte se vést Zručskou stezkou na rozhlednu Babka a pusťte si „klikotoč”

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou, Středočeský kraj. Zdroj: blanik.net. Foto: Vít Švajcr

Spojte příjemnou procházku zručským zámeckým parkem kolem Chabeřických skal s návštěvou rozhledny Babka. Ze čtyřiadvacet metrů vysoké vyhlídkové plošiny se můžete kochat pohledem na Podblanicko, středočeské město Zruč a jeho okolí a také si pustit klikotoč a dozvědět se o jmenovaných vrších více.

Zručská stezka má délku sedm kilometrů včetně odboček nabízejících rozhledy po kraji se zastávkou u přírodní vyhlídky – Chabeřické skály, odkud je nádherný výhled na město a údolí řeky Sázavy. Délka stezky ani její terén nejsou nijak náročné, a tak ji zvládnou jak senioři, tak rodiče s dětmi. Odpočinout si můžete posezením na lavičkách.

Začátek trasy je u vlakového nádraží, ale pokud vlakem nejedete, nevadí – informační panel s veškerými pokyny najdete na náměstí MUDr. J. Svobody. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny.

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou, Středočeský kraj. Zdroj: blanik.net. Foto: Vít Švajcr

Stezka vás nejprve provede přes původní část města a pak dál podle mapky, jejíž trasa a zajímavosti jsou na informačních tabulích rozmístěných na 7 odpočinkových místech. Na stezce naleznete také dva zvukové panely. Jeden je umístěn na náměstí, druhý pak přímo na vrcholu rozhledny.

Babka je dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm, která se nachází v lokalitě „Mezi cestami” cca 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou. Stojí ve výšce 451 m n. m. a vyhlídková plošina je ve výšce 24 m nad okolním terénem. Po zdolání 130 roštových schodů se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí. Jihovýchodně můžete spatřit vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží kopec Jordán a obec Chabeřice. Klikotoč vám o pozorované krajině poví víc.

Rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Vstup je na vlastní nebezpečí a je zakázán za silného deště, větru, bouřky a v případě, že schodiště je pokryto sněhem a námrazou.

Místo

Kraj: Středočeský kraj
Okres: Kutná Hora
Město: Zruč nad Sázavou

Kontakt

Turistické informační centrum Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou, 285 22
telefon: +420 327 531 329
e-mail:
infocentrum@mesto-zruc.cz
www.zamek-zruc.cz
www.mesto-zruc.cz

Turistický portál Kraj blanických rytířů
www.blanik.net

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.