Neváhejte zavítat k jednomu z nejmohutnějších vodopádů v Čechách

Mumlavský vodopád v zimě.
Mumlavský vodopád v zimě.

Jakmile do Krkonoš přijde zima, mráz promění vodu padající z mohutného vodopádu v led a vytvoří tak ojedinělé kouzlo přírody, které určitě stojí za to vidět. K Mumlavskému vodopádu se můžete vydat procházkou z nedalekého rekreačního střediska Harrachov, za dobrého počasí bez problému i na kole, s kočárkem nebo na invalidním vozíku.

Jeden z nejpůsobivějších vodopádů u nás se rozprostírá po celé šířce řeky Mumlavy a v nejvyšších místech voda padá z výšky až 10 metrů. Vodopád z žulových bloků najdete nedaleko Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Název Mumlavského vodopádu vznikl kvůli zvuku, který vodopád vydává. Tato přírodní zajímavost se nachází v oblasti Krkonošského národního  parku a je chráněna z důvodu nejdokonalejšího typu horizontálního celistvého vodopádu v České republice.

Zajímavé jsou obrovské tzv. evorzní hrnce a kotle, nazývající se čertova oka. Jsou to rozsáhlé prohlubně, které vytváří přepadávající voda spolu s množstvím pohybujících se kamínků  Největší čertovo oko má průměr 6 metrů a je hluboké 3 metry.

Čertovo oko
Čertovo oko, které má v průměru 6 metrů a do hloubky měří 3 metry.

Přístup:

K vodopádu se dobře dostanete po asfaltové cestě přímo z autobusového nádraží v Harrachově po modré turistické značce. V létě se můžete vydat na kole, v zimních měsících třeba na běžkách.
V letních měsících je k němu také přístupná romantická cesta kolem bývalých rudných dolů, dnešního Hornického muzea.

Vaše procházka bude o něco delší, když se vydáte z Rýžoviště. Další možností je vyrazit od harrachovské sklárny po červeně značené turistické značce.

Od Mumlavského vodopádu můžete svůj výlet protáhnout a pokračovat ještě na Krakonošovu snídani nebo k Vosecké boudě.

Auto máte možnost bezplatně zaparkovat u autobusového nádraží v Harrachově nebo na parkovišti z Harrachova směrem k hraničnímu přechodu.

Pod vodopádem se nachází Mumlavská bouda, bývalá harrachovská hájenka. Dnes slouží turistům jako výletní restaurace.

 

Místo:

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Město: Harrachov

Kontakt:

Informační středisko Správy KRNAP

Harrachov 442
512 46 Harrachov

Tel: +420 481 529 188
E-mail: isharrachov@krnap.cz
Web: www.krnap.cz

 

Vodopád v létě
Mumlavský vodopád v létě.
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.