Odpočiňte si v krásné kamenné útulně u Jelení studánky při putování po hřebenech Jeseníků

Kamenná útulna v zimě
Kamenná útulna u Jelení studánky. Foto: Vít Baisa

Jen málokdo z turistů, mířících ze Skřítku na Praděd, odolá odpočinku u jednoho z mála pramenů na temeni hor. Vydatný vodní pramen navíc s kamennou útulnou patří k nejvyhledávanějším a člověkem nejdéle využívaným místům v Jeseníkách. Tím místem je Jelení studánka.

Turisticky hojně navštěvované místo leží na hřebenu Vysoké hole mezi Skřítkem a Ovčárnou v nadmořské výšce 1311 metrů. Vyvěrá sem pramen Stříbrného potoka, což je jedna ze zdrojnic Podolského potoka, který se dále vlévá do Moravice. Na místě je postavený krásný kamenný útulek pro turisty a lyžaře pro odpočinek či úkryt před deštěm.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kamenná útulna byla vybudována členy Horské služby za pomoci Okresního národního výboru v Bruntále ve druhé polovině minulého století. Slouží turistům v případě nepříznivého počasí a je dodnes udržována v dobrém stavu.

Jelení studánka
Panorama u Jelení studánky.

Studánka a její okolí

Nedaleko útulny najdete vydatný pramen Jelení studánka, který je zdrojnicí Podolského potoka ústícího do Moravice. Jelení studánka leží na území nově vyhlášené přírodní rezervace Břidličná a sousedí s přírodní rezervací Pod Jelení studánkou. V jejím okolí roste řada vzácných horských rostlin, jako například hvozdík pyšný.

Své jméno pramen získal podle kopce, ze kterého vyvěrá, a ten zase podle parohatých vládců Jeseníků. V podzimních dnech můžete i v dnešní době během ranních hodin zaslechnout zvuky, při kterých tuhne krev v žilách.

Turistická křižovatka, aneb kudy kam

Místo je velikou křižovatkou turistických a běžkařských cest. Lze od něj pokračovat dále po zelené značce přes Břidličnou, Pecný, Pec a Ztracené skály až na Skřítek. Další možností je vydat se po žluté turistické značce okolo Čertovy stěny a Špičáku do Vernířovic (7,4 km), nebo také po červené značce po hlavním hřebenu přes Jelení hřbet, Veliký Máj a Vysoký háj.

 

Místo:

Kraj: Moravskoslezský
Okres: Bruntál
Obec: Malá Morávka

Kontakt:

Česko polské informační centrum

Palackého 176/12
700 01 Jeseník

Tel: +420 584 453 693
E-mail: ic@mujes.cz
Web: www.jesenik.org

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.