Podhůřím Rychlebských hor ze Žulové na Boží horu a ještě kousek dál

Vyhlídka Venušiny misky, Smolný vrch Olomoucký kraj. Foto: Anna Petruželková

Touláte se rádi málo známými místy naší vlasti a objevujete jejich krásu a pozoruhodnosti? Obujte si pohodlné boty a vyražte na dvacetikilometrový výlet z městečka Žulová v Olomouckém kraji do malebné přírody Žulovské pahorkatiny se spoustou zajímavých památek.

Kostel sv. Josefa, Žulová, Olomoucký kraj. Foto: Anna Petruželková

Kostel nebo hrad?

Město Žulová, odkud začíná okružní výlet, se může turistům pochlubit opravdovou raritou. Jsou jím zbytky středověkého hradu Frýdberk, jak se také město dříve nazývalo, spojeného s lodí kostela. Hrad ve 13. století vystavěl loupeživý rytíř Jan z Wüstehube. Během staletí byl hrad ničený a znovu opravovaný, až jej definitivně rozbořilo švédské vojsko. Stal se tak neobyvatelným. Na první zastávce vašeho putování tak uvidíte ojedinělé spojení hradních ruin a duchovní stavby – kostel sv. Josefa přistavěný v roce 1810 ke gotické věži, doplněné o drobnou nástavbu zvonice.

Kostel Panny Marie Bolestné na Boží hoře, Žulová, Olomoucký kraj. Foto: Anna Petruželková

Boží hora

V Žulové se napojte se na modrou turistickou značku a vydejte na Boží horu (527 m). Na její vrchol vede křížová cesta, která je lemována žulovými sloupky s obrázky poslední cesty Ježíše Krista. Poutnímu místu na Boží hoře dominuje novogotický kostel Panny Marie Bolestné. Z vrcholu hory vás čeká také nádherný výhled do okolí. Pár metrů pod vrcholem můžete spatřit ve skalním výklenku kopii sošky Panny Marie Lurdské.

Borový vrch

Z vrcholu Boží hory pokračujte po lesní cestě a modré turistické značce, která vás přivede pod Borový vrch (487 m) na hranici národní přírodní památky Borový. Jedná se o takzvanou ostrovní horu, vyčnívající nad okolní terén díky menšímu navětrávání žuly. Na vrcholu Borového se rozkládá skalní město. Se sousední Boží horou tvoří Borový „dvojhlavý” vrch. Ze skal je pouze částečný výhled do okolí.

Skalní útvary Venušiny misky, Smolný vrch, Olomoucký kraj. Foto: Anna Petruželková

Venušiny misky

Opět pokračujte cestou po modré turistické značce, která vede okolo Velkého rybníka a rybníka U Dubu. U turistického rozcestníku Plavný potok opustíte modrou značku a napojíte se na zelenou, po které přijdete k Národní přírodní památce Venušiny misky. Jsou to žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na Smolném vrchu (404 m). Místo je upraveno jako vyhlídka a nabízí odtud krásné rozhledy na Žulovskou pahorkatinu . Venušiny misky jsou také opředeny mnoha pověstmi, jedna z nich například praví, že sedne-li si žena do jedné z mís, do roka se vdá a otěhotní.

Zřícenina hradu Kaltenštejn

Vraťte se zpět k turistickému rozcestníku Plavný potok a pokračujte po zelené turistické značce přes vesnici Černá Voda na kopec Hradisko (437 m). Na jeho vrcholu se nachází středověká zřícenina hradu Kaltenštejn. Mezi středověkými hrady Slezska, které nesloužily jako základ novodobých staveb zámeckého typu, patří Kaltenštejn k nejzachovalejším. Obdivovat můžete zbytky mohutného hradebního opevnění, torzo hlásné věže i sklepení hradebního paláce.

Turistické informace

Okružní cesta již pomalu končí, ale ještě vás čeká posledních šest kilometrů po červené turistické značce zpět do města Žulová. Do Žulové můžete přijet autem nebo vlakem, zastávka leží na trati mezi Lipovou-Lázně a Javorníkem.

Trasa: Žulová – Boží hora – NPP Borový vrch – Venušiny misky – Černá Voda – zřícenina hradu Kaltenštejn – Žulová

Délka: 20 km

Značení: modrá, zelená, červená turistická značka

Místo

Olomoucký kraj, okres Jeseník, Žulová

Kontakt

Turistické informační centrum Žulová
Josefské náměstí 1, 790 65 Žulová
tel: +420 584437151
e-mail:
mkzulova@jes.cz
www.mestozulova.cz
www.jeseniky.net
www.web.rychleby.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.