Podnikněte výpravu do nejnižších českých hor a vystoupejte na Dědkovskou horu 

Dědkovská hora, skříňka s kronikou, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Ve střední části Českomoravské vrchoviny se táhne hřeben zvaný Arnolecké hory. Ač jsou zvány horami, jsou téměř neznámé a údajně patří mezi nejnižší hory v České republice. Vyšlápněte si cestičku na jejich nejjižnější vrchol, Dědkovskou horu, kam mířili poutníci, aby prosili božstva o ochranu a úrodu. Dodnes má hora tajemnou atmosféru. 

Výstup na Dědkovskou horu (694 m) není nijak náročný, ale závěrečné stoupání vám přesto dá trošku zabrat. Jakmile dosáhnete vrcholu kopce, najdete tu vše, co k pravému horskému pahorku patří. Stojí zde kříž a poblíž něho plechová skříňka s turistickým deníkem a pamětním razítkem. Takže, pokud jste se dostali až na vršek, odpočiňte si a poté nezapomeňte svůj výstup a návštěvu Dědkovské hory zapsat do Dědkovské kroniky. Z důvodu vzrostlých stromů není vrchol vyhlídkovým místem. Ale i tak má toto místo magickou atmosféru.

Dědkovská hora s kronikou a rozcestníkem, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Na Dědkovskou horu se dostanete ze tří stran. Po žluté turistické značce z Blízkova (cca 4 km), který je dobře dostupný z dálnice D1. Po zelené turistické značce z Netína (5,1 km) nebo z Kyjova (3 km). Vyrazíte-li na odpolední procházku, cestu si můžete zkrátit a vyjít od rozcestníku Pavlov-háj (1,6 km) po zelené značce.

Zeleně značená trasa je také hřebenovou túrou, která vás z Dědkovské hory zavede přes louky a pastviny s krásnými výhledy do krajiny na nejvyšší vrchol Arnoleckých hor, Havlinu (707 m). Cíl cesty poznáte snadno, jako maják se zde vypíná telekomunikační stožár.

Rozcestník pod Dědkovskou horou, Pavlov-háj., Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Arnolecké hory na Vysočině své jméno dostaly podle vesničky Arnolec nacházející se pod jihozápadním svahem hor. Území není rozsáhlé, měří na délku přibližně 20 km, přesto převyšuje své okolí asi o 150 m a tudíž dominuje okolní krajině. I Dědkovská hora dostala název podle malé vesnice, a to Dědkov, ležící na jejím úpatí.

Okolí Dědkovské hory je také velmi oblíbeným místem pro běžecké lyžování. Připravenou bílou stopu zde nenajdete, ale za to vás čeká pohyb v klidném a čistém prostředí, bez davu turistů.

Místo

Kraj: Kraj Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou

GPS Dědkovské hory: 49.4255394N, 15.9003581E
GPS Pavlov-háj. rozcestník: 49.4359528N, 15.8949350E

Kontakt

Turistické informační centrum Velké Meziříčí
Radnická 1, 594 13  Velké Meziříčí
tel.: +420 566 781 047, +420 608 347 889
www.turistikavm.cz

Cesta na Dědkovskou horu, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková
Kříž na Dědkovské hoře, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.