Pojďte si hrát! A kam? Do Muzea her v Jičíně

Jičín. Zdroj: Sokoljan (CC BY-SA 4.0)

Na jičínském náměstí v prostorách Valdštejnova paláce je Regionální muzeum plné her a radovánek. Navštivte interaktivní expozici, kde vás čekají čtyři samostatné cesty za poznáním. Tak směle do toho!

Muzeum své návštěvníky láká nejen na cenné exponáty, ale také na zajímavou formu prohlídky. Je doslova hravá. Jsou tu připraveny čtyři cesty za poznáním, kterými lze projít a vrátit se zpět. První cesta vás povede přes osm sálů vlastivědné expozice, kde se dozvíte zajímavé informace o Jičínsku od pravěku do současnosti. Druhá cesta stoupá do nedostavěné věže kostela – Panské oratoře, třetí vede k arkádovému nádvoří a výstavní chodbou. A čtvrtá? Ta pokračuje ke třem sálům, z nichž nejzajímavější je Konferenční salonek připomínající rok 1813 a jednání protinapoleonské koalice.

Při prohlídce interaktivního muzea můžete zvolit různé způsoby poznání. Ve vlastivědné expozici se lze jen tak procházet a číst si jednotlivé popisky u exponátů, nebo se na cestu vydat s rodinným průvodcem a vyzkoušet si psaní na scriptoriu, mletí na žernovu, předení nitě na kolovratu a další zajímavé herní situace. Zároveň v každé místnosti objevíte kopii historické mince, jejíž obraz si můžete přenést frotáží do svého průvodce.
Cesta za třemi panáčky – to je hra na schovávanou pro předškolní děti. V každém sále hledají schované panáčky a jeden z nich, ten se šipkou, jim ukazuje na zajímavý předmět.
V muzejní herně máte možnost sestavit si z jednotlivých fragmentů dámské kostýmy odpovídající obdobím osmi sálů. Uprostřed místnosti zase můžete zkompletovat různé podoby jičínského náměstí a na lamelovém panelu složit potřebnou předlohu podle historických pramenů. V herně také objevíte Skříň otázek a budete-li mít zájem, můžete navštívit zámecké divadélko a zahrát si podle svých představ třeba příběh o lásce bohaté šlechtičny ke kováři a o výbuchu na jičínském zámku.

Na čtvrté cestě, které rozvíjí téma Albrechta z Valdštejna, si vyrobíte hůlku ze stočeného papíru, podobnou jako má vévoda Valdštejn na všech vyobrazeních v jičínském muzeu. Hůlka je klíčem – někde ke spuštění hudby, jinde k roztočení stroboskopu a nakonec je tím jediným klíčem, který otevírá tajnou komnatu. Tak neohroženě otevřete dveře Muzea her a vstupte dále!

Místo

Královéhradecký kraj, okres Jičín, město Jičín

Kontakt

Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Muzeum hry
Valdštejnovo náměstí 1, 506 01 Jičín
tel.: +420 493 532 204
e-mail: muzeumhry@muzeumhry.cz
www.muzeumhry.cz

Otevírací doba

leden – únor: denně mimo pondělí 10–16 hodin
březen: denně mimo pondělí 9 – 17 hodin
duben – červen: denně mimo pondělí 9 – 17 hodin
červenec a srpen: denně 9 – 18 hodin
září – prosinec: denně mimo pondělí 9 – 17 hodin

Vstupné

dospělí 60 Kč
děti, senioři, studenti 40 Kč
rodinné vstupné 130 Kč
děti do 6 let zdarma

Tip na občerstvení a ubytování

Hotel Paříž
Žižkovo náměstí 3, 506 01 Jičín
tel.: +420 493 532 750, +420 720 997 605
e-mail: info@hotel-pariz-jicin.cz
www.hotel-pariz-jicin.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.