Radim – zámek, který vás překvapí

Zámek Radim. Zdroj: zamek-radim.cz

I v zimním období si můžete udělat krásný výlet za mnohými historickými památkami! Jednou z nich je zámek Radim, který stojí blízko města Pečky ve Středočeském kraji. Dnes je to pěkné renesanční venkovské sídlo, ale nebylo tomu tak vždycky.

Zámecká romantika jako za starých časů

V Polabské krajině nedaleko Kolína můžete v obci Radim navštívit stejnojmenný zámek. Vědělo o něm jen několik zasvěcených milovníků historie. Chátrající objekt natolik učaroval Bohuslavu Opatrnému, původním povoláním elektrotechnikovi a houslistovi, až se stal zámeckým pánem. Prohlídky na zámku probíhají po celý rok. Poznejte pravou zimní romantiku jako za starých časů! Ale teple se oblečte, ne všude se na zámku topí.
I když zámek za celá staletí přecházel z ruky do ruky a při tom se ledacos poztrácelo, prázdné interiéry tu neuvidíte. Zámek je vybaven renesančním mobiliářem, dovezeným z jižní Itálie, Francie, Španělska, Německa, Anglie, Irska i z jiných zemí napříč světem. A na co všechno se můžete těšit? Čekají vás tři hlavní průvodcovské okruhy.

V prvním vstoupíte do sklepních prostorů, obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici i šatlavu. V prvním nadzemním podlaží si prohlédnete kancelář panského hejtmana, bílou kuchyni, zbrojnici a ložnici princezen.
V rámci druhé trasy navštívíte reprezentační místnosti – ložnice, společenský a svatební sál i ochoz. A když zvednete očí ke stropu, spatříte zcela zcela původní, nádherný malovaný renesanční záklopový strop.
A třetí okruh? Ten je speciálně připraven pro malé návštěvníky, kteří tak poznají ložnici princezen, společenské místnosti a ložnici černokněžníka. Děti si přitom mohou zapůjčit stylový dobový kostým.
Jste-li milovníci výtvarných děl, navštivte ve třetím patře obrazovou galerii především českých autorů z 19. a 1. poloviny 20. století. Specialitou zámku Radim je noční okruh při svíčkách, který sestává z prohlídky černé kuchyně a prvního nadzemního podlaží.

Zámek Radim. Zdroj: zamek-radim.cz
Zámek Radim. Zdroj: zamek-radim.cz

Dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim, postavený v roce 1610, je ve své zachovalé podobě jednou z nejnázornějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty. První písemná zmínka je z roku 1320, kdy nejstarším známým majitelem byl jistý Bedřich z Radimi. V průběhu staletí se na zámku vystřídalo mnoho majitelů, nejdéle jej vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů. Dnes je majitel pan Bohuslav Opatrný, který pokračuje v náročné rekonstrukci zámku do jeho co nejpůvodnější podoby.

Zámecké kratochvíle

Na zámku se pořádají oblíbené noční prohlídky, dále se zde konají kulturní akce, výstavy, srazy autoveteránů, koncerty a další. Chtěli byste pomoci s obnovou této kulturní památky? Můžete přijet na tzv. dobrovolnické víkendy, kdy zde vítají každého pomocníka pro údržbu a rekultivaci parku, květin, ale i realizaci tématických akcí.
V areálu zámku najdete i kavárnu, která vás potěší svařáčkem, horkou čokoládou, domácími koláčky, polévkou a dalšími dobrotami. Otevřena je ve stejném čase jako jsou prohlídky na zámku.

Místo

Středočeský kraj, okres Kolín, obec Radim

Kontakt

Zámek Radim
Radim 1, 281 03
tel.: +420 608 413 228
e-mail:
info@zamek-radim.cz
www.zamek-radim.cz

Otevírací doba

Zámek Radim je otevřený o víkendech a svátcích a prohlídky začínají vždy v 11, 13 a 15 hodin. Rezervace není nutná. 

Vstupné

1. a 2. okruh: základní 120 Kč, snížené 90 Kč, dětské 50 Kč, rodinné 250 Kč
dětský okruh: základní 50 Kč, snížené 50 Kč, dětské 50 Kč, rodinné 150 Kč
kombinované (1. a 2. okruh): základní 200 Kč, snížené 150 Kč, dětské 50 Kč, rodinné 350 Kč
noční okruh: 200 Kč, děti 70 Kč

Tip na občerstvení a ubytování

Hotel Ostrov
Na Ostrově 1, 288 02 Nymburk
tel.: +420 325 513 325
e-mail:
hotelostrov@hotelostrov.cz
www.hotelostrov.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.