Stezka pro děti plná pověstí aneb „Zelené putování za tajemstvím stromů”

Mravenčí stezka Bedřichov. Zdroj: bedrichov.cz

Plánujete se svými dětmi výlet? Co takhle vyrazit na pěší toulku krajinou Jizerských hor, do obce Bedřichov, kde se pro děti otevřela nová stezka s názvem „Zelené putování za tajemstvím stromů”. Není to jen tak ledajaká vycházka. Vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede vás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem…

Dvě části, dvě tajenky a jedna stezka

V obci Bedřichov v Libereckém kraji byla lákavým výletem pro malé návštěvníky Mravenčí stezka. Ta se stala součástí nové stezky pod názvem Zelené putování za tajemstvím stromů. Skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna hrací karta.

Mravenčí stezka Bedřichov. Zdroj: bedrichov.cz

Sbírání stop do tajenky začíná u infocentra, u sochy ropuchy obecné, a vede až na Královku nebo na Prezidentskou chatu, kde obdržíte za vyluštěnou první část hrací karty stejnou odměnu, tak jak tomu bylo u staré hrací karty na Mravenčí stezce.

Nejmenší výletníci mohou za pomocí rodičů a zvířátek vyluštit první část putování (tajenka – stopy zvířátek), za tu obdrží odměnu na Královce nebo na Prezidentské chatě.

Ti větší a odvážnější mohou v Zeleném putování od Královky pokračovat, projít lesem a za doprovodu dobrých duchů lesa vyluštit další část tajenky, za níž obdrží v informačním centru odměnu.

Zelené putování za tajemstvím stromů vás provede skleněnými znameními z kamínků…nechte se unést příběhem o dobru a zlu, o kouzlech, o odhalování tajemství lesa a naslouchání všemu živému.

Zelená je symbolem…
pokory, lásky, štěstí a vyrovnanosti.

Zelené jsou…
oči stromových bytostí.

Zelená může být…
uklidňující louka, životodárná země, listí a jehličí jako to nejdražší zlato stromů…;
sklo v barvě drahocenného smaragdu.

Mravenčí stezka Bedřichov. Zdroj: bedrichov.cz

Jak vyluštit tajenku?

První část putování vede po stávající Mravenčí stezce a upoutává pozornost dětí na různost zvířecích stop, které jsou v přírodě k vidění. U všech soch zvířátek (pouze zvířátek) naleznete nové tabulky. Každá tabulka nese název zvířátka, jeho fotku a zcela dole pod obrázkem otázku, kterou děti mohou s pomocí rodičů zodpovědět na místě. Odpověď má daný počet písmen (včetně nápovědy) až na jedno, které zakrývá stopa zvířátka. Právě vyluštěné písmeno přepíší děti na zadní stranu nové hrací karty, kde jsou rozmístěny bílé stopy. Malí výletníci tak mohou hravou formou pomáhat spárovat stopy na tabulkách v lese a na hrací kartě a vyluštit tak všech 13 stop – písmen – ukrývajících poselství lesa – tajenku.

Stezka má však pokračování pro všechny zvídavé děti, které by chtěly vyluštit i druhou část tajenky. Cesta od Královky pokračuje k Prezidentské chatě, dál lesem do Bedřichova kolem hájenky, kde v místech nové sochy Štěpánky dříve stávala jedle. Odtud pokračuje po šipkách zpět k informačnímu centru. Zde za absolvování celé 5 km dlouhé stezky a za vyluštění obou tajenek obdrží děti další odměnu. Stejně jako u Modrého putování, tak i u Zeleného putování (druhé části) jsou místa pro zodpovězení otázek označena skleněnými kameny, tentokrát smaragdově zelené barvy. Tato místa jsou srozumitelně vyznačena čísly v mapě na hrací kartě.

Turistické informace

Na celou trasu Zeleného putování za tajemstvím stromů se můžete vydat jak podle zmiňované kreslené mapy v hrací kartě, tak i podle nově vydaných map Bedřichova. Vše je možné si vyzvednout na informačním centru nebo vytisknout z webových stránek.

Trasa: Bedřichov – rozhledna Královka – Prezidentská chata – Bedřichov
Celková délka: 5 km

Místo

Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou, Bedřichov

Kontakt

Informační centrum Bedřichov
Bedřichov 218, 468 12
tel.: +420 483 380 034
e-mail:
infocentrum@bedrichov.cz
www.bedrichov.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.