Stodola krásných krámů ve Vepříkově je plná pokladů a vzpomínek. Přijeďte se podívat

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Myslíte si, že Stodola krásných krámů ve Vepříkově na Vysočině je plná harampádí? Kdepak, je to vlastně muzeum starých věcí, které vzniklo lidem pro radost. Některé vám budou povědomé, neboť jsou z dob nedávno minulých, ale mnohé z nich pamatují časy našich předků.

Jak se žilo před mnoha lety”

Vepříkov je menší vesnička ležící nedaleko Chotěboře v podhůří Železných hor. Může se pochlubit titulem vesnice Vysočiny 2018 a ještě jednou zajímavostí. Najdete tu netradiční muzeum starých či pozapomenutých „pokladů”, nalezených třeba na půdách. Ale kam všechny ty věci neboli krámy ukrýt? A tak se zrodila „Stodola krásných krámů”, která ukazuje, jak se dříve bydlelo, jací řemeslníci zde pracovali, jaké předměty a nástroje používali.

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Jakmile vstoupíte dovnitř, ihned na vás dýchne minulost. Uvidíte například ševcovskou, kovářskou a truhlářskou dílnu, řeznictví nebo holičství. Nahlédnout můžete do venkovské školy, hospody nebo domácnosti. Obdivovat můžete starý šicí stroj, petrolejku, rádia, fotoaparáty, žehličky, dřevěnou pračku na kliku, kafemlejnky, staré pimprlové divadlo, panenky, kredenc, nádobí, lyže, brusle a mnoho dalších krásných krámů. Všechny ani nelze vyjmenovat, musíte se na ně přijet podívat! Expozici doplňují i oblečené figuríny do dobových šatů, které představují některé z obyvatel obce. A až budete odcházet plní dojmů, nezapomeňte si na památku v provizorní mincovně vyrazit svoji vlastní vepříkovskou minci.

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

O zřízení muzea se zasloužil spolek stejného názvu, který se stará o provoz a rozvoj ve spolupráci s obecním úřadem. Do Vepříkova můžete také přijet na spolkem pořádané tématické výstavy, velikonoční, pouťové či vánoční, které jsou doplněny ochutnávkami tradičních jídel. Muzeum je přístupné denně, stačí zavolat na telefonní číslo 601346143 nebo 721339418, případně zazvonit dle plánku na vratech stodoly. Vstupné je dobrovolné.
Při návštěvě vesničky si rovněž můžete projít naučnou stezku Vepříkovem a seznámit se s historií a současností obce a pokud jste založeni sportovně, můžete si vyzkoušet, jak se hraje discgolf.

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Místo

Kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod, Vepříkov

Kontakt

Stodola krásných krámů z.s.
Zapsaný spolek Vepříkov
Vepříkov 90, 583 01 Chotěboř
tel.: +420 721 339 418, +420 721 641 428, +420 601 346 143
e-mail:
jaroslav.stehno@centrum.cz
www.stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Otevírací doba a vstupné

Muzeum – Stodola krásných krámů – je otevřené v průběhu dne celoročně. Podle plánku na vratech stodoly zazvoňte u Stehnů nebo zavolejte na čísla +420 721 339 418 nebo +420 721 641 428.
Vstupné je dobrovolné.

Tip na občerstvení a ubytování

Restaurace a penzion Hrom do Police
Havlíčkova 269, Chotěboř
tel.: +420 561 206 000
e-mail:
info@hrom-do-police.cz
www.hrom-do-police.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.