Toulka Železnými horami od rozhledny Bára II na zříceninu Rabštejnek

Hrad Rabštejn, Rabštejn, Rabštejnská Lhota, okres Chrudim. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 3.0). Autor: Harold (CC BY-SA 3.0)

Jste natěšeni vyrazit do do přírody? Podnikněte výlet do krásné krajiny Železných hor, které tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Na okružní cestě vás čeká velmi pěkná příroda, ve které se střídají pláně s několika kopci se zajímavými stavbami a památkami.

Rozhledna Bára, u města Chrudim, Pardubický kraj. Zdroj: Creative Commons (CC BY 3.0). Autor: Marzper (CC BY-SA 3.0)

Bára II

Za výchozí bod svého výletu si můžete zvolit vesnici Rabštejnská Lhota ležící asi 4 km jihozápadně od Chrudimi. Z parkoviště se vydejte po modré značce, která vede přírodním parkem Na skalách až k rozcestníku Rozhledna Bára. Odtud vede už jen krátká pohodlná cesta až k unikátní stavbě ve tvaru trojbokého jehlanu, rozhledně Bára II. Říkáte si, proč číslo dvě? Na tomto místě totiž již jedna rozhledna Bára stála, ale bohužel jen 4 dny po otevření byla smetena větrnou vichřicí. Proto byla postavená nová, doplněna o moderní bezpečnostní prvky, aby odolala povětrnostním podmínkám. Z vyhlídkového ochozu, který je ve výšce 17 m je krásný rozhled na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše.

Zřícenina Rabštejnek

Od rozhledny pokračuje po žluté značce k Pernému rybníku. Je jedním ze čtyř rybníků tvořících soustavu Kochánovických rybníků, které jsou součástí CHKO Železné hory. Zde se napojíte na zelenou značku, po níž dojdete až k hradní zřícenině Rabštejnek, též zvaný Rabštejn. Je to malý romantický hrádek v lese a jak už to bývá, mnoho se z něj nedochovalo – část zdi, věže a branka. Byl postaven v první polovině 14. století a je známo, že se zde vystřídala celá řada majitelů, např. Mikoláš z Rabštejna, Jan z Orle a další. Od roku 1585 byl hrad prázdný a začal chátrat. I když po roce 1850 byl hrádek přetvořen do romantické podoby, přesto se z něj stala zřícenina. Ale i tak má toto místo své kouzlo, které vás jistě osloví.

Zřícenina hradu Rabštejnek je celoročně volně přístupná. Až si trosky Rabštejnku projdete a prohlédnete, pokračujte po zelené značce až k rozcestí Čejkovice. Zde se napojíte na červenou a posléze na žlutou značku, která vás nakonec zavede zpět do Rabštejnské Lhoty.

Turistické informace

Začátek i cíl okružního výletu je v obci Rabštejnská Lhota. Celková trasa měří přibližně 10 km a vede po modré, žluté, zelené i červené turistické značce. Většinou půjdete po lesních asfaltových cestách s malým převýšením. Výlet je vhodný i pro děti, ale z důvodu několika špatně sjízdných úseků není vhodný pro kočárek a handicapované.

Místo

Pardubický kraj, okres Chrudim, Rabštejnská Lhota

Kontakt

Rabštejnská Lhota
Rabštejnská Lhota 130, 537 01 Chrudim
tel.: +420 469 685 295, +420 724 182 110
e-mail:
podatelna@rabstejnskalhota.cz
www.rabstejnskalhota.cz

Rozhledna Bára II
Městské lesy Chrudim, s.r.o
Resselovo náměstí 77, 537 01 Chrudim
tel.: +420 469 657 235
e-mail:
info@lesychrudim.cz
www.lesychrudim.cz
www.podhura.cz

Otevírací doba rozhledny a vstupné

Rozhledna je otevřena v sezoně od dubna do října, vstup je zdarma.

Mimo sezonu, od listopadu do března je vstup pouze na vlastní nebezpečí a proti výslovnému přání provozovatele. Bližší informace na webových stránkách Městské lesy Chrudim.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.