Užijte si parádní výhled ze Sedla u Albrechtic jako kdysi Keltové

Rozhledna na Sedle. Zdroj: mestosusice.cz

Na vrchu Sedlo v podhůří Šumavy se před několika tisíci lety zabydleli Keltové. Ještě dnes zde můžete spatřit pozůstatky starého keltského hradiště. Vydejte se v jejich stopách za poznáním. Zpestřením výletu určitě bude i jedinečný pohled z rozhledny do dalekého okolí.

Hradiště Sedlo

Oblíbeným turistickým cílem výletů je Šumava. Vypravte se tentokrát do nedalekého přírodního parku Kašperská vrchovina, kde se nad vesnicí Albrechtice tyčí v nadmořské výšce 902 m hora Sedlo. Výstup na její vrchol je snadný a zvládnou jej i méně zdatní turisté. Autem dojedete na parkoviště v Albrechticích. Odtud vás červená značka po 1,5 km mírného stoupání s převýšením 140 m dovede až k vrcholu. Toto strategické místo, kde ještě dnes uvidíte zbytky obranných valů, objevili už před několika tisíci lety Keltové. A nevybrali si jej náhodou. Vrchol hory se stržemi a dalekými výhledy byl dobrým strategickým místem. Dnes jsou obrovité balvany porostlé hustým zeleným mechem a celé okolí vás obklopí magickým tajemnem s nezaměnitelným geniem loci.

Rozhledna na Sedle. Zdroj: mestosusice.cz
Výhled z rozhledny na Sedle. Zdroj: mestosusice.cz

Rozhledna na Sedle

První novodobou stavbou na Sedle byla vojenská pozorovatelna, postavená za druhé světové války. Svým účelům sloužila ještě v padesátých letech minulého století. Vojenská hláska se ale neudržovala a postupem času se zřítila. Novou rozhlednu se podařilo postavit až v roce 2009. Jedná se o celodřevěnou sedmibokou věž, jejíž celková výška je necelých 28 m. Půdorys vycházející z magického čísla sedm připomíná dávné obyvatele hory. Na vyhlídkovou plošinu, která je o 4 m níže, se dostane po 139 schodech, na kterých jsou uvedena jména dárců. Za dobré viditelnosti vás čeká úchvatný panoramatický pohled na šumavské vrcholy od Javorníku na východě, přes Velký Roklan, Poledník, Velký Javor a Svatobor na západě. Impozantní je také výhled na hrad Kašperk. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Výletní tipy

Na rozhlednu na Sedle se můžete vydat i z města Sušice (8 km), odkud vede červená turistická značka. Je to právě ta, na kterou se napojíte, pokud vyrazíte z obce Albrechtice. Zdatnější turisté mohou z vrcholu pokračovat dál přes hrad Kašperk do Kašperských hor a zpět autobusem do Sušice. Trasa je dlouhá 6,5 km a půjdete nejprve z vrcholu po červené značce k rozcestníku U Nového Dvoru, kde odbočíte na žlutou turistickou značku k hradu Kašperk a pak po zelené do Kašperských Hor.

Místo

Plzeňský kraj, okres Klatovy, Sušice

Kontakt

Městské informační centrum Sušice
Nám. Svobody 138, 342 02 Sušice
tel.: +420 376 540 214
e-mail:
icsusice@mususice.cz
www.mestosusice.cz

Rozhledna na Sedle u Albrechtic je celoročně volně přístupná.

Tip na občerstvení a ubytování

Hotel Annín
Annín 1, 342 01 Dlouhá Ves
tel: +420 376 399 909
e.mail:
info@hotelannin.cz
www.hotelannin.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.