Ve Vojenském muzeu Králíky odpočívají oceloví vysloužilci z minulého století

Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz

Nedaleko od města Králíky, kolem kterého se koncem třicátých let 20. století horečně budovala československá opevnění, si přijdou na své zájemci o vojenskou historii. V expozicích muzea se setkáte s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, ale také s dokumenty věnovanými významným československým velitelům.

Vojenské muzeum Králíky ve své dnešní podobě bylo po letech usilovné práce nadšenců ze společnosti Armyfort otevřeno v roce 2010. Samostatně umístěné exponáty – tanky, kanóny, nejrůznější speciální vozidla, chladné i palné zbraně a mnoho jiného – doplňují také diorámy, nejnověji je to „Jaro 45“ zachycující konec války v Evropě. Na „bojišti“ uvidíte druhoválečné stroje a zbraně, stejně jako jejich vraky a torza, na našem území mnohdy dost vzácné. K dalším vystaveným novinkám patří například těžký podvalník P-50, což je speciální automobilový přívěs, určený k rychlé přepravě tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů a další techniky, nebo zrekonstruovaná Tatra 141 poháněná dvanáctiválcem o obsahu 14 825 cm³ a výkonu 185 koní.

Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz
Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz


Uvidíte zde i různé zajímavosti, které na našem území zanechala německá armáda. Jsou to třeba díly pro Flakzug – železobetonové prvky sloužící jako ochrana protiletadlových kanónů na plošinových vagónech – nebo Kugelstand, malý bunkr kulového tvaru jako úkryt pro jednoho člověka.

Na webových stránkách muzea se kromě jiného dozvíte také o akcích, které zde pořádají. Nejvýznamnější z nich je každoroční Cihelna (letos se koná 21. a 22. srpna), jedna z největších událostí věnovaná tématu obrany státu kdysi i dnes.

V blízkém okolí se zachovaly pevnostní objekty, z nichž dva si můžete prohlédnout zevnitř jako muzea opevnění: Králický řopík a dělostřeleckou tvrz Hůrka.
Při Vojenském muzeu Králíky funguje také Turistické informační centrum československých opevnění, které vám dá aktuální informace o všech přístupných nebo zpřístupňovaných objektech prvorepublikového pevnostního systému.

Kudy k muzeu?

Pojedete-li vlakem (trať 021 Hanušovice-Týniště nad Orlicí), v zastávce Prostřední Lipka vystoupíte a odtud půjdete asi 300 metrů pěšky po silnici směrem na Králíky. Při cestě automobilem sledujte na silnici směrovky „Vojenské muzeum”.
Jste-li vyznavači pěší turistiky, k muzeu vás přivede také Naučná stezka Vojenské historie – Králíky. Ta je situována na severním okraji města Králíky a vyznačena symbolem KČT pro naučné stezky v zelené barvě. Propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka (vstup do podzemí), prochází kolem bojových objektů této tvrze (prohlídka exteriérů), od kóty 666 (místo dalekého rozhledu) sestupuje k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu čs. opevnění z let 1935-1938 – pěchotnímu srubu K – S 14 “U cihelny”. Nástup na trasu vybavenou více než 10 tabulemi s informacemi o čs. opevnění je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách.

Místo

Pardubický kraj, okres Ústí nad Orlicí, Prostřední Lipka

Kontakt

Vojenské muzeum Králíky
Prostřední Lipka 1, 561 69 Králíky
tel.: +420 604 407 901
e-mail:
muzeum@armyfort.cz
www.armyfort.cz

Otevírací doba

Vojenské muzeum Králíky je otevřeno celoročně od úterý do neděle:

říjen až duben 10 až 16 hodin
květen až září 9 až 17 hodin

Zavírací dny jsou: Velikonoční pondělí, od 23. do 26. 12., 31. 12. a 1.1

Vstupné

základní 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 290 Kč

Akce v roce 2020. Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Penzion Na Čertovce
Dolní Orlice 100, 561 69 Červená Voda
tel: +420 603 941 411
e-mail:
certovka.kotkova@seznam.cz
www.nacertovce.eu

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.