Vyjeďte si na cyklovýlet kolem Vírské přehrady za přírodou a památkami Bystřicka

Vodní nádrž Vír. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: JirkaSv

Už se těšíte na víkendovou jízdu na kole? Vyzkoušejte cyklistické putování z Dalečína do Dalečína nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Malebná krajina Vysočiny a poznávání památek vám určitě dokáží dodat energii a dobrou náladu.

Zřícenina gotického hradu Dalečín, okres Žďár nad Sázavou. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Autor: Palickap

Zřícenina Dalečín

Cyklistický výlet můžete začít v obci Dalečín, kde lze zaparkovat před bývalým zámkem, jež je dnes sídlem obecního úřadu. Ale než šlápnete do pedálů, nezapomeňte na zříceninu gotického hradu Dalečín, stojící uprostřed obce. Po husitských válkách se hrad stal doupětem loupežníků a od roku 1519 je uváděn jako pustý. Dnes jsou zbytky hradu upraveny jako park.

Vírský mlýnek 

Až si zříceninu prohlédnete, nasedněte na kolo a vyjeďte po cyklotrase číslo 4025, která povede po pohodlné asfaltové cestě podél vodní nádrže Vír. Během jízdy se můžete zastavit a kochat se pohledem z několika vyhlídek Svratecké vodohospodářské naučné stezky na hluboce zaříznuté údolí a hladinu vírské vodní nádrže. Od hráze Vírské přehrady sledujte trasu číslo 4025 a poté EV4, neboť vás zavedou k atrakci – Vírskému mlýnku nacházejícímu se na konci Hrdé Vsi. Ten je replikou Navrátilova mlýnku a jeho originál najdete v Horáckém muzeu v Novém Města na Moravě. Mlýnek je poháněn vodní silou a každých 30 minut se spouští. Jeho součástí jsou asi dvě desítky pohyblivých postaviček.

Kostelík sv. Michala ve Vítochově. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 3.0). Autor: Vlastimil Jílek (Gwedry)

Munzarova borovice

Nyní se můžete rozhodnout, zda zvolíte cestu po frekventované silnici (cyklotrasa číslo 5180) přes město Bystřice nad Pernštejnem, nebo lesní stezku po zelené turistické značce. Cílem je totiž vesnička Vítochov, jejíž dominantou je kamenný kostel zasvěcený svatému Michaeli Archanděli. Býval označován jako kostel U Sedmi borů podle stromů, které zde rostly podle pověsti kořeny vzhůru. Největší z nich vzal za své při vichřici v zimě v roce 1976. Na jejím pařezu bylo napočítáno 399 let. Přímo u kostela, odkud vás mimo jiné čeká i nádherný výhled do kraje, je na palouku vysazena památná borovice, kterou osobně zasadil herec Luděk Munzar během natáčení televizního cyklu Paměť stromů. 

do Dalečína

Váš cyklistický okruh Hornosvrateckou vrchovinou v délce necelých 25 km se již pomalu blíží ke konci. Ještě projedete obcí Písečné, nedaleko které se nachází motokrosová trať Písečná zmole s hlinitopísčitým povrchem. A odtud již budete sjíždět do Dalečina. Užijte si letní pohodový cyklovýlet sami nebo s celou rodinou. Trasu určitě zvládnou i malí cyklisté.

Turistické informace

Trasa: Dalečín – přehradní hráz Vodní elektrárna Vír I – Vírský mlýnek – Vítochov, Munzarova borovice – Dalečín

Délka: 20 – 25 km

Značení: cyklotrasa číslo 4025, EV4, 5180; zelená turistická značka

Místo

Kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, Dalečín

GPS parkoviště Dalečín: 49.5920481N, 16.2438142E

Kontakt

Mikroregion Bystřicko – Dalečín
Masarykovo náměstí 1, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem
tel.: +420 566 590 399
e-mail:
info@bystricenp.cz
www.bystricko.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.