Vyjeďte si na kole za krásou přírody a lidové architektury Kladského pomezí

Léto je kouzelným obdobím pro poznávání památek, zajímavostí a krásy naší krajiny ze sedla kola. Během cesty můžete obdivovat krásu krajiny a nasávat typické letní vůně. Za trochu té dřiny budete odměněni hezkým cyklovýletem a užijete si radost z pohybu.

Krása lidové architektury

Cykloturistický výlet za krásami lidové architektury vás v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko povede malebnými vesničkami a osadami s roubenými chalupami, zámečkem až na hranici skalních měst. Výchozím bodem je náměstí Čs. armády v Hronově, odkud vyjedete po značené cyklotrase č. 4020 do Velkého Dřevíče až na křižovatku Nad Chlívci. Odtud zamíříte do Stárkova, nejmenšího města Královéhradeckého kraje. Míjet budete krásné roubenky až do malé obce Janovice, kde za kostelem odbočíte na červenou turistickou značku. A nyní vás čeká stoupání do Liščího sedla, kde se napojíte na cyklotrasu 4036. Objížděním Adršpašsko-teplických skal s nejvyšším vrcholem Čáp si užijete pěknou přírodu a také výhled ze stejnojmenné rozhledny, která je celoročně volně přístupná.

Hronov, kostel Všech Svatých. Zdroj: hkregion.cz. Foto: Jan Špelda

Osada Skály s útulným zámečkem s restaurací vybízí k zastávce a pěšímu prozkoumání zajímavého okolí. Po prohlídce budete sledovat cyklotrasu č. 4003, na které vás čekají krásné výhledy na stolovou horu Ostaš, Jiráskovy skály a Stolové hory v Polsku. Další vyhlídkové místo je na vrcholu Vysoký kámen, který se vypíná nad Stárkovem. Cesta dále pokračuje hluboce zaříznutým Maršovským údolím po turistické značce k rozcestí Velké Petrovice. Využijte místní komunikaci směrem do Petroviček, kde je pěkná náves a s napojením na cyklotrasu 22 se podél řeky Metuje vrátíte zpět do Hronova.

Hrad Skály – Bischofstein. Zdroj: hkregion.cz. Foto: Lucie Rovenská

Zajímavá místa na cyklotrase

V nejmenším městě Královéhradeckého kraje Stárkově vás jistě upoutá roubená fara z druhé poloviny 17. století, kostel sv. Josefa a Křížová cesta. Hezkou scenérii na náměstí dotvářejí domy s podloubím. V obcích Broumovské vrchoviny, kterými budete projíždět, uvidíte malebné roubené chalupy. Na vrcholu Čáp vás čeká úžasné vyhlídkové místo s rozhlednou. V osadě Skály, nazývané také Bischofstein, určitě stojí za prohlídku mohutné pozůstatky skalního hradu Skály a procházka kolem rašelinového Černého jezírka. 

Hronov. Zdroj: hkregion.cz. Foto: Jan Špelda

Kudy vede cesta?

Hronov – Stárkov – Janovice – 20 km, č. 4020

Janovice – Skály – 8,5 km, č. 4036

Skály – Velké Petrovice – 10 km, č. 4003, zelená turistická značka, místní komunikace, Velké Petrovice – Petrovičky – Hronov č. 22, 7 km

Celkem je cyklovýlet dlouhý 45,5 km.

Místo

Královéhradecký kraj, okres Náchod, Hronov

Kontakt

Informační centrum Hronov
nám. Čs. armády 500, 549 31 Hronov
tel.: +420 733 539 960, +420 491 483 646
e-mail: info@kulturahronov.cz
www.mestohronov.cz

Kladské pomezí o.p.s.
Němcové 2020, 547 01, Náchod
tel.: +420 491 405 185
e-mail: info@kladskepomezi.cz
www.kladskepomezi.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.