Výlet od Vranovských skal k Juliině vyhlídce až na zříceninu hradu Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko. Zdroj: kraj-lbc.cz

Když vyšplháte na jednu z nejvýše položených hradních zřícenin v Čechách, odměnou vám bude přímo královský výhled do dalekého okolí. Ruiny Ralska se tyčí na stejnojmenném kopci na Českolipsku a jsou charakteristickou siluetou krajiny.

Cesta lipovou alejí

Výlet můžete začít v městečku Mimoň, buď od vlakového nádraží nebo z náměstí 1. máje. Oběma místy prochází červená turistická značka, která vás zavede až k hradní zřícenině a zpět. Nejprve půjdete Vranovskou lipovou alejí do vesničky Vranov, na jejímž konci se vydáte k pískovcovému skalnímu městu zvanému Vranovské skály. Jedná se o přírodní památku a skály jsou zajímavé svou světlou barvou pískovce, měnící se od téměř bílé, žluté až k cihlově červené. V těchto místech se také nalézá odbočka k Juliině vyhlídce.

Juliina vyhlídka Zdroj: kraj-lbc.cz

Juliina vyhlídka

Průchodem mezi skalami po vytesaných schodech se dostanete na temeno skalního bloku k místu zvanému Juliina vyhlídka. Tuto skálu si kdysi oblíbila hraběnka Juliana z Grundemannů, manželka hraběte Františka z Hartigů, majitele panství Mimoň. Ten dal skálu upravit, opatřit zábradlím a nazval ji jménem své manželky. Je odtud pěkně vidět město Mimoň či zřícenina hradu Bezděz. Vyhlídka, kde stával dřevěný gloriet, byla slavnostně otevřena 6. června 1822 k 36. narozeninám hraběnky. Dnes se na tomto místě dochoval pouze základový kruh, vtesaný do skály.

Výšlap, který stojí za to

Až se pokocháte krajinou, vraťte se zpět na rozcestí a pokračujte dále po červené značce strmým kopcem asi 2 km, až se dostanete k hradní zřícenině Ralsko. Výstup na vrchol kopce Ralsko (696 m) je náročnější, ale stojí opravdu za to. Z trosek hradu vás čeká úžasný panoramatický rozhled do dalekého okolí, je možno spatřit Ještěd, Hazmburk, Říp, rozhlednu na Vrátenské hoře u Kokořína, Bezděz, horu Hvozd, Luž, Jedlovou i Klíč.
Hrad stojící na skalnatém vrcholku kopce patříval rodu Vartenberků, ovládajících až do 16. století celou oblast. Poté byl využíván loupeživými rytíři a jeho zkázu později dovršili hledači pokladů. Do dnešních dnů se z malebně působící zříceniny zachovala hranolová věž a zbytky štítové stěny, které určitě lákají k probádání. Dávejte ale pozor a dbejte velké opatrnosti.
Asi jako ke každému hradu, tak i k ralské zřícenině se váže několik legend.
První je obměnou blanické pověsti o spícím vojsku, které přijde českému národu na pomoc, až přijde čas. Druhá o zakopaném pokladu hlídaném velikým psem, další o rytíři potrestaném Bílou paní. 

Turistické informace

Trasa výletu z Mimoňského náměstí až na vrchol k hradní zřícenině Ralsko a zpět měří přibližně deset kilometrů. Vydáte-li se ještě k Juliině vyhlídce, cestu si sice prodloužíte, ale jen asi o tři sta metrů. A to není určitě moc, ochudili byste se totiž o krásné a zajímavé místo. Vyhlídka je volně přístupná po celý rok.
Pro náročný výstup a kamenitý terén není hradní zřícenina Ralsko vhodná pro cyklisty, kočárky a handicapované. Památka je volně přístupná veřejnosti. 

Místo

Liberecký kraj, okres Česká Lípa

Kontakt

Informační centrum Mimoň
V Lukách 101, 471 24 Mimoň
tel.: +420 725 854 377
e-mail:
infocentrum@mestomimon.cz
www.mestomimon.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Hostinec U Zlaté Lípy
Noviny pod Ralskem 47
471 24 Noviny pod Ralskem
tel.: +420 731 566 322
e-mail:
motorestzlatalipa@seznam.cz
www.hostineczlatalipa.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.