Z Konstantinových Lázní vás naučná stezka zavede na Hradišťský vrch, na krásnou vyhlídku i k poutnímu místu

Panenka Marie ve skále, Konstantinovy Lázně. Zdroj: konst-lazne.cz

Naučná stezka kolem protáhlého vrchu, na kterém kdysi stávalo rozsáhlé hradiště, vám nabízí různé zajímavosti. Na asi 5,5 km dlouhé trase projdete kolem Přírodní rezervace Hradištský vrch, rozhlédnete se na vyhlídkovém místě nad čedičovým lomem a po krátkém odbočení se můžete na chvíli zastavit před soškou Panny Marie.

Výchozí místo stezky je nedaleko požární nádrže v Konstantinových Lázních, na Hradišťské ulici. Šest zastavení s informačními tabulemi vám přiblíží místní přírodu, geologické poměry a historii osídlení z období milavečské mohylové kultury. Nejprve půjdete asi 10 minut podél jižního okraje obce, pak odbočíte doprava. Po necelém půl kilometru u rozcestníku U Panenky si zajděte po žluté značce k poutnímu místu nazývanému Panna Maria ve skále. K sošce zasazené do skal vede kamenné schodiště lemované dřevěným zábradlím. Toto místo má své kouzlo a stojí za to, abyste se zde chvíli zdrželi.

Přístřešek na Hradišťském kopci. Zdroj: konst-lazne.cz
Hradišťský vrch. Zdroj: konst-lazne.cz

Po návratu k rozcestníku vás čeká asi hodinový úsek cesty, na jehož konci je Přírodní rezervace Hradišťský vrch (s nadmořskou výškou kolem 630 m) a poté vyhlídka s turistickým přístřeškem. Z ní je pěkný rozhled nejen do daleka, ale také na blízký zatopený lom, který v létě slouží i ke koupání. Odtud už budete pokračovat mírným klesáním zpět do výchozího bodu výletu.

Dávné osídlení

Podle archeologických výzkumů stávalo od 12. století před naším letopočtem na Hradišťském vrchu veliké hradiště o rozloze 50 ha. Před nepřáteli chránil obyvatele mohutný val dlouhý 3,7 km. Žilo zde odhadem až 900 lidí zřejmě až do 4. století před naším letopočtem. Hradiště nakonec zaniklo během velkého požáru, o jehož příčině dnes už můžeme jen spekulovat.

Jak vzniklo poutní místo Panenka Marie ve skále?

Podle pověsti se v okolí ztratila dcera hajného z nedalekých Poloučan. Když ji zde po velmi dlouhém hledání konečně nalezli, vyprávěla jim, že si s ní hrála krásná zářící žena s malým chlapcem. Vděční rodiče zde nechali proto postavit sochu Panny Marie, k níž se chodili modlit lidé z širokého okolí.

Místo

Plzeňský kraj, okres Tachov, Konstantinovy Lázně

GPS začátku Naučné stezky Hradišťský vrch: 49.8795267N, 12.9777597E

Kontakt

Infocentrum Konstantinovy Lázně
Náměstí U Fontány 208, 349 52 Konstantinovy Lázně
tel.: +420 374 625 450
e-mail:
infokl@seznam.cz
www.konst-lazne.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Jitřenka
Lázeňská 20, 34952 Konstantinovy Lázně
tel: +420 374 625 218, +420 606 829 023
e-mail:
info@hotel-jitrenka.cz
www.hotel-jitrenka.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.