Pokud milujete předvánoční atmosféru, tradiční řemesla, vůni perníčků a sváteční výzdobu, určitě byste si neměli nechat ujít Zámecký jarmark v Opočně, který se koná o víkendu 23. a 24. listopadu 2024. V nádherných kulisách Státního zámku Opočno vás čekají dva dny plné zábavy, tradičních výrobků a kouzelných zážitků, které vás dokonale naladí na blížící se advent.
Co vás na Zámeckém jarmarku čeká?
Jarmark bude probíhat nejen na prvním a druhém zámeckém nádvoří, ale i v interiérech opočenského zámku. Těšit se můžete na více než 50 stánkařů, kteří přivezou rukodělné výrobky, vánoční dekorace i spoustu dobrot. Zvědavci budou moci nakouknout pod ruce řemeslníkům – kováři a tesaři předvedou své mistrovství přímo na místě.
Nezapomnělo se ani na děti, pro které jsou připraveny kreativní dílničky v prostorách bývalé zámecké kuchyně. Malí návštěvníci si mohou vyrobit vlastní vánoční dekorace, ale hlavním lákadlem bude určitě „pekelná místnost“, kde mohou na vlastní oči vidět, jak na Opočně žijí čerti v harmonii s anděly. Děti si navíc mohou stoupnout na „váhu hříchů“, která jim ukáže, zda jsou hodní nebo malinko nezbední.
Bohatý doprovodný program
Zámecký jarmark není jen o nakupování. Čeká vás rozmanitý kulturní program, těšte se na divadelní představení, hudbu a vystoupení dětí z místní ZUŠ Opočno. Na arkádovém nádvoří se představí divadelníci s loutkovými hrami, které zaujmou malé i velké. K vrcholům programu patří například:
11:00 hod. – Kramářské vyprávění z Nového města nad Metují
12:00 hod. – Loutková hra „Andílek na zámku Opočno“
13:00 hod. – Vystoupení dětí z ZUŠ Luboše Sluky Opočno
14:15 hod. – Troubení lesních rohů z arkád zámku
15:00 hod. – Loutková hra „Kašpárek a kniha hříchů“
16:45 hod. – Loutková hra „Vánoce budou“
17:15 hod. – Slavnostní rozsvícení zámku s hudebním doprovodem
Na své si přijdou i nejmenší návštěvníci – těšit se mohou na kolotoč, kuličkovou dráhu i živá zvířátka. Před vstupem do zámecké brány objevíte oslíky, kteří děti rádi povozí, a v ohradě pod majestátním ořešákem pro změnu najdete ovečky. Opodál vás čeká i slaměný betlém, do nějž letos přibyly nové postavy.
Po celý den uslyšíte hudbu flašinetáře a po setmění vás na arkádovém nádvoří překvapí rozsvícená zámecká lavička plná světýlek, kde se můžete vyfotit a uchovat si vzpomínku na tento magický den.
Advent na zámku
Pokud byste chtěli zažít adventní atmosféru i uvnitř zámeckých prostor, máte jedinečnou možnost navštívit komentované prohlídky interiérů. Zámecké komnaty najdete ve sváteční výzdobě a průvodci vám přiblíží, jak se Vánoce slavily na šlechtických sídlech v minulosti. Prohlídky lze zakoupit online nebo přímo na místě.
Praktické informace
Místo konání: Zámek Opočno, Trčkovo náměstí 1, Opočno, okres Rychnov nad Kněžnou
Termín: 23. až 24. listopadu 2024, 10.00–18.00
Vstupenky na jarmark k zakoupení na místě u vstupu (platba v hotovosti), cena: 60 Kč jednotná, děti do 5 let zdarma.
Bližší informace o Zámeckém jarmarku v Opočně najdete na webových stránkách pořadatele.