Zámek, patron zpovědníků i výroba cukrovinek. Vítejte v Holešově!

Zámek Holešov. Foto: Zdeněk Urbanovský

Město Zlínského kraje, Holešov, je místo, kde můžete strávit i několik dnů. Má spoustu zajímavých památek, z nichž některé mají punc světovosti. Zavítejte do města sladkých lentilek, želatinových bonbónů i hašlerek!

Holešovský zámek

S poznáváním Holešova můžete začít v areálu zdejšího raně barokního zámku. Hned u vstupu na zámecké nádvoří navštívíte Městské informační centrum. Kromě turistických informací zde získáte vstupenky k prohlídce zámku, na akce, které se pořádají v Holešově a blízkém okolí, jízdenky či přístup na internet na stolních počítačích. Kdo by se chtěl pustit do poznávání Holešova se zábavnou hledací hrou, dostane k ní instrukce právě tady. Nenáročná trasa po zajímavých místech města je dlouhá cca 2,5 km a dá se zvládnout za pouhou hodinu.

Zámek vás nadchne rozmanitostí a kvalitou výstav různého druhu – uměleckých, fotografických či vzdělávacích. A skvělou atmosféru mají koncerty a hudební festivaly, kterými zní Holešov prakticky celý rok. Jak by ne, Holešov má k hudbě vztah, toto město je mimo jiné rodištěm vynikajícího hudebního skladatele Františka Xavera Richtera.

Zámecký park

Holešovský zámek leží na okraji zámeckého parku vybudovaného ve francouzském stylu. Park s rozlohou 62 ha vás ohromí působivým systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, najdete tady růžovou zahradu, ovocný sad, ale i historickou hvězdárnu. Své místo zde má také koupaliště. Novinkou, kterou ocení milovníci táboření, je možnost letního táboření na panské louce poblíž koupaliště. Individuální zájemci o táboření si v pokladně koupaliště vyzvednou čip, který jim umožní využívat sanitární zařízení. Zatímco koupaliště a tábořiště jsou v provozu jen v létě, zámecký park je veřejnosti volně přístupný po celý rok.

Patron zpovědníků

Snad všichni si z hodin dějepisu pamatujeme rok 1620, kdy došlo k památné bitvě na Bílé Hoře, která znamenala porážku českých stavů a na dalších 300 let nadvládu Habsburků. Ve stejném roce, tedy před 400 lety, zemřel v Olomouci mučednickou smrtí katolický kněz Jan Sarkander, který byl od r. 1616 v Holešově farářem. Jan Sarkander, ač jej čtyři týdny krutě mučili, nevyzradil zpovědní tajemství a záhy po jeho smrti se jeho kult mučedníka rozšířil na Moravě, v Čechách i v Polsku. V roce 1995 byl Jan Sarkander papežem Janem Pavlem II. svatořečen a je považován za patrona zpovědníků a zpovědního tajemství. V Holešovském kostele sv. Anny je nově vybudována Pamětní síň svatého Jana Sarkandera. Kostel je přístupný s průvodcem od května do září, o sobotách a státních svátcích od 10:00 do 12:00 a od 13:30 do 17:00 hodin, v neděli od 13:00 do 17:00 hodin.

Ukázka kovářství, Holešov. Foto: Zdeněk Urbanovský

Zámecká kovárna

Pár desítek metrů od kostela sv. Anny stojí objekt historické zámecké kovárny. Je v ní zřízeno Malé muzeum kovářství, každý pátek a sobotu během letních prázdnin zde probíhají ukázky práce mistra kovářského řemesla s původním historickým vybavením. A taky se zde můžete dozvědět, k čemu sloužily tajemné chodby pod městem. Jedna z nich vede i do kovárny. Příběh s ní spojený si vyslechněte při prohlídce.

Synagoga Holešov. Foto: Zdeněk Urbanovský

Židovské památky

Holešov je celosvětově proslulý svými židovskými památkami. Zdejší barokní synagoga z 16. století má nesmírnou historickou hodnotu – je totiž jedinou zachovalou synagogou tzv. polského typu, která je charakteristická výzdobou používající květinové, ovocné či zvířecí motivy. Působil zde i židovský učenec světového významu Sabbatai ben Meir Ha-Kohen, rabín zvaný Šach. Ten je pohřben na nedalekém židovském hřbitově, založeném na počátku 17.století. Tumba rabína Šacha je jedním z 1500 náhrobků židovských obyvatel Holešova a okolí. Hřbitov tak patří mezi nejvýznamnější památky židovské kultury v ČR.

Expozice Sarkander. Foto: Zdeněk Urbanovský

Holešovské náměstí

Dominantním objektem historického holešovského náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stojí rozhodně za návštěvu. Jednak je spojen s působením sv. Jana Sarkandera a také je zde k vidění unikátní Černá kaple. Název dostala podle černého a šedého mramoru použitého k výzdobě. Kaple slouží jako hrobka rodu Rottalů a Vrbnů, je zde možnost prohlídky ve stejných časech jako v kostele sv. Anny.

Město Holešov. Foto: Zdeněk Urbanovský

Sladký Holešov

Neváhejte a vypravte se do Holešova, který je také domovem oblíbených cukrovinek, jako jsou například lentilky, hašlerky, karamely a další laskominy. Do města ležícího mezi úrodnými poli Hané, na rozmezí Hané a Valašska. Určitě stojí za pozornost!

Místo

Zlínský kraj, okres Kroměříž, Holešov

Kontakt

Informační portál města Holešov
nám. F. X. Richtra 190, 769 01, Holešov
tel.: +420 571 160 880
e-mail: info@mks-holesov.cz, mic@mks-holesov.cz
www.holesov.info

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
J. A . Bati 5520,761 90 Zlín
tel.: +420 577 043 900, +420 733 16 16 71
e-mail: info@vychodni-morava.cz, turistika@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz

Otevírací doby památek a informace o vstupném a dalších aktivitách ve městě Holešově naleznete na webových stránkách Informačního portálu města Holešova.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.