Jak zvládnout náročné výlety bez zdravotních problémů

Zdroj foto: Pattarisara / Adobestock.com
Zdroj foto: Pattarisara / Adobestock.com

Celodenní výlety fungují jako lék pro naši mysl. Mohou ale být opravdovou zkouškou pro fyzickou stránku našeho těla. Zejména pokud nejste na pravidelný pohyb zvyklí, je zde vysoké riziko zdravotních komplikací. Jak vše zvládnout?

Na kondici zapracujte už před výletem

Chystáte se na několikadenní výšlap do hor, na lyžování v Alpách, nebo třeba na výlet na kole? Pokud jste pohybově spíše méně aktivní a na výlet byste vyrazili „přímo z gauče“, může pro vaše tělo jít doslova o šok. Kvůli tomu značným způsobem zvyšujete riziko zdravotních problémů a poranění.

Proto je dobré se na dovolenou začít připravovat, ideálně už několik týdnů předem. Můžete třeba vyrazit na krátké procházky kolem bydliště nebo na krátkou projížďku na kole. Vhodnou volbou je i krátké domácí cvičení.

Zkrátka se snažte, aby si tělo postupně zvykalo na zátěž, díky čemuž pro něj následná aktivní dovolená nebude takovým šokem.

Prevence na prvním místě

Pakliže vás dlouhodobě nějaké zdravotní problémy trápí, měli byste věnovat maximální úsilí prevenci zhoršení zdravotního stavu během sportovní dovolené. Třeba na žilní nedostatečnost mohou být vhodným kompromisem kompresní punčochy. Ozve-li se vám čas od času koleno, můžete si na výlet vzít preventivně bandáž nebo ortézu.

Vhodnou volbou je i zvýšený příjem vitaminů a minerálů před odjezdem i během výletu samotného. Tělo tyto látky využije k efektivnější regeneraci.

Pamatujte na zdravý jídelníček

Na cestách bohužel často klesá kvalita našeho jídelníčku. Máme častěji tendenci navštěvovat rychlé občerstvení, případně do restaurace s nižší kvalitou jídla zavítáme omylem.

Snažte se vyvarovat těchto chyb. Během zvýšené fyzické aktivity totiž tělo naopak potřebuje stravu kvalitnější. Zkuste si připravovat vlastní svačiny, případně důkladně plánovat, kde se během dne na jídlo zastavíte, abyste kvůli hladu nezastavili opět ve fast foodu.

Samozřejmostí by také měl být trvalý přísun tekutin – nejlépe čisté vody. Alespoň litrovou lahev byste vždy měli mít v batohu.

Pamatujte i na nejhorší

I když v rámci prevence uděláte maximum, stále se může něco přihodit. A tak je dobré pamatovat i na takový scénář. Přibalte si proto s sebou základní lékařské vybavení. S cestovní lékárničkou můžete zdravotní problémy rychle řešit a předejít tak dalším komplikacím.

Kromě toho je dobré mít s sebou vždy nabitý telefon, špatnou volbou není ani záložní powerbanka, se kterou můžete mobil kdykoliv dobít. Dojde-li na nejhorší možný scénář, budete si moci snadno přivolat pomoc.