4 tipy na cyklistické výlety v České republice

Cyklistické výlety jsou fajn. Zdroj foto: Freepisk.com
Cyklistické výlety jsou fajn. Zdroj foto: Freepisk.com

Jaro a léto se pomalu blíží, takže je nejvyšší čas začít plánovat, kam vyrazit na kolo. Máme pro vás tipy na čtyři místa v ČR, která potěší cyklisty všech výkonnostních kategorií.

Šumava, kraj cyklistům zaslíbený

Na Šumavě je spousta lehčích tras, ale potěší hlavně jezdce, kteří si potrpí na těžší výšlapy. Takto se můžete podívat až na nejvyšší horu Šumavy. Návštěvu Šumavského parku na kole zkombinujte se Stezkou v korunách stromů, odkud jsou krásné výhledy do širokého okolí. Pohodlně vás tam vyveze lanovka i s vaším kolem. Stezka je v blízkosti Lipna, kde se nachází spousta dalších cyklistických tras.

Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor, který měří 1456 m.n.m. Pokud vlastníte horské kolo a nedělá vám problém náročnější terén a rádi se zapotíte, tak ho zkuste zdolat na kole. Na cestě vás čeká stoupání se sklonem až 13 %. Trasa je dlouhá cca 34 km. Nahoře vás čekají výhledy na bavorskou krajinu, které stojí za to.

Moravské trasy pro rodiny s dětmi

Při návštěvě Lednicko-valtického areálu poznáte zámky, parky, rybníky, lesy, minaret i kolonádu na Reistně. Celý areál je jedna velká rovina, pokud budete dělat přestávky na svačinky, tak ho s dětmi zvládnete projet během jednoho dne.

Oblíbenou cyklistickou destinací je i národní park Podyjí. Který nabídne 40km okruh s řadou stoupání. Doporučujeme ho především zkušenějším a zdatnějším cyklistům. Navštívíte vinice, vřesoviště a mnoho vyhlídek na břehu Dyje. Když budete pozorní, tak si můžete všimnout vydry, sysla nebo čápa černého a jiných zvířecích obyvatel národního parku. Pokud navštívíte Podyjí, tak nevynechejte Znojmo. Vinařské město se spoustou kulturních památek a gastronomických zážitků.

Nenáročné rovinky na Třeboňsku

V oblasti Třeboňska je to samá rovinka a nenáročný terén. Jízdu do kopce tu příliš nečekejte. Cyklistické trasy ocení jak rodiny s děti, tak milovníci rovin. Vyzkoušejte na příklad naučný okruh okolo Třeboně, který měří 39 km. Trasu lemují informační tabule, kde zjistíte spoustu zajímavých informací o třeboňské přírodě a historii této oblasti.

Za návštěvu rozhodně stojí i zámek Červená Lhota, přes který vede trasa dlouhá 37 km. Ovšem, jestli si chcete dát do těla, tak se do Červené Lhoty vydejte přímo z Třeboně. Je to necelých 80 km a není vhodná pro malé děti. Další cyklotrasy vedou okolo třeboňských rybníků Rožmberk a Svět, měří něco kolem 20 km a jistě je zvládnou i nejmenší cyklisté.

I cyklistické výlety mohou být nenáročné. Zdroj foto: Freepik com
I cyklistické výlety mohou být nenáročné. Zdroj foto: Freepik com

Před jízdou zkontrolujte stav kola

Než se vydáte prozkoumávat krásy koutů České republiky, nezapomeňte zkontrolovat stav vaše stroje. Zaměřte se na stav plášťů na obou kolech, nesmí být sjeté, pak můžete snadno píchnout. S tím souvisí správné nafouknutí duší, kontrolujte přes barometrickou pumpu, nebo je pohmatem zmáčkněte, pokud je potřeba duše nafoukněte, nebo naopak trochu upusťte, záleží na terénu, v němž se budete pohybovat.

Zkontrolujte stav brzd, obě brzdy musí dobře a včas brzdit, protože jde o vaši bezpečnost. Vyzkoušejte přehazovačku, jestli je řazení plynulé a můžete snadno přehodit na všechny převody. Mrkněte také na řetěz, musí být namazaný, aby nevrzal, nesmí být vytahaný, kvůli plynulému řazení. Nakonec si upravte výšku sedla, aby se vám pohodlně sedělo a celý výlet jste pohodově zvládli.