Kde čert hlídá poklad a pávi vítají hosty? Poznejte 4 hradní zříceniny s až tragickými pověstmi!

Štramberská trúba. Zdroj IC Hukvaldy, https://www.ic-hukvaldy.cz
Štramberská trúba. Zdroj IC Hukvaldy, https://www.ic-hukvaldy.cz

Vyrazte na moravské a české hrady opředené tajemnými pověstmi! V tomto článku objevíte čtyři tipy na výlety, kde se prolíná historie s napětím. Čekají vás romantické zříceniny, pravěké jeskyně, roztomilá hradní zvířátka i temné legendy o čertech, ztracených pokladech a strašidlech. Zjistíte, kde ochutnáte legendární sladké uši, kam vyrazit za skrytým tajemstvím templářů nebo kde si děti pohrají s pávy. Připravte si pevnou obuv a špetku odvahy, vyrážíme!

Prozkoumejte hrad Skály a odhalte čertovu dohodu

Chcete si s dětmi zahrát na objevitele v čisté přírodě? Zřícenina hradu Skály v srdci Českomoravské vrchoviny k tomu přímo vybízí! Tento kdysi mohutný hrad dnes představuje romantické místo úžasně ukryté přímo ve skalách. Vaše rodina si tu užije spoustu zábavy při přelézání mechem obrostlých kamenů. Během procházky objevíte dochované zbytky obranného příkopu i torza věží. Nechte pracovat dětskou fantazii a představte si mohutné dělové koule, které v 15. století celou pevnost zničily.

A co tohle místo nabízí jiného než ostatní památky? Unikátní tajemnou atmosféru švédských pokladů! Pověst vypráví, že hrad za třicetileté války obsadila švédská družina. Císařské vojsko pevnost obléhalo marně, dokud obráncům nezačala vysychat studna. Vůdce Švédů ze zoufalství uzavřel smlouvu s čertem a za upsanou duši získal studnu opět plnou vody. Radostí však ztratil rovnováhu a zřítil se do hlubin! Císařští vojáci využili zmatek a posádku pobili. Uloupené poklady se následně propadly hluboko do sklepů, kde je duchové padlých střeží dodnes. Zvládnete je s rodinou najít?

hrad Skály
Brána hradu Skály. Zdroj: TIC Nové Město na Moravě; https://ic.nmnm.cz/

Přejděte dřevěný most a najděte poklad na Lukově

Víte, která rozlehlá moravská zřícenina získala nominaci na prestižní ocenění Patrimonium pro futuro? Jde o hrad Lukov! Dříve chátral, ale nadšení dobrovolníci ho proměnili v úžasný výletní cíl. Děti zaručeně nadchne už samotný vstup, protože do nitra hradu musíte přejít po velkém dřevěném mostě s kamennými pilíři. Poté se vám otevře dechberoucí pohled na gotickou bránu a paláce. Určitě s rodinou vystupte na vyhlídkovou terasu a pokochejte se nádherným výhledem do krajiny.

Proč sem s rodinou vyrazit? Nikde jinde nezažijete takové mrazení v zádech z hledání templářského pokladu! Pod hradem se prý táhnou podzemní chodby ukrývající nezměrné bohatství. Kdo má pro strach uděláno, může zkusit štěstí. Dejte si ale pozor, o půlnoci tu cválá bezhlavý rytíř, cennosti hlídá čert a zlí duchové odnesou každého troufalce hluboko do podzemí. Druhá pověst mluví o mladém pánovi Šternberkovi, který před odjezdem do války ukryl své jmění s pomocí obyčejného zedníka. Pán padl v bitvě proti Turkům a purkrabí zedníka donutil promluvit. Chodby prohledali křížem krážem, ale nic nenašli. Čeká tam bohatství právě na vás?

Hrad Lukov s předhradím, Zlínský kraj. Zdroj: CC BY-SA 3.0. Autor: Bjalek Michal
Hrad Lukov s předhradím, Zlínský kraj. Zdroj: CC BY-SA 3.0. Autor: Bjalek Michal

Vystoupejte na Štramberskou trúbu a ochutnejte historii

Připadáte si rádi jako v kouzelné pohádce? Pak sbalte batohy a vyrazte do malebného Štramberka! Jakmile s dětmi zdoláte vyhlídkovou věž zvanou „Štramberská trúba“, uvidíte historické centrum města jako na dlani. Cesta dolů vás provede starodávnou uličkou s krásnými roubenými chalupami až na náměstí, kde na vás čeká muzeum slavného malíře Zdeňka Buriana. Výlet skvěle doplníte návštěvou nedaleké jeskyně Šipka, kde dříve žili opravdoví pravěcí lovci. Tolik poučení a zábavy v jednom nikde jinde nenajdete!

Zajímá vás, proč to tady všude voní po perníku a koření? Odpověď skrývá slavná pověst o štramberských uších. Počátkem roku 1241 se na Moravu hrnuli Tataři a lidé utekli na strmý kopec Kotouč. Nepřítel rozložil tábor přímo pod kopcem a chystal útok. V noci ale přišla prudká bouře, křesťané prokopali hráze rybníka a Tatary jednoduše zatopili. Když voda opadla, místní našli pytle s nasolenýma lidskýma ušima, které Tataři utínali obětem pro svého chána. Naštěstí dnes už se děsit nemusíte. Na památku této události ve městě pečou neuvěřitelně chutné a voňavé perníkové uši. Vyberte si z mnoha druhů a potěšte své chuťové pohárky!

Poznejte gotický Svojanov a nakrmte hradní zvířátka

Máte rádi kontrasty? Přijměte pozvání na jeden z nejstarších královských hradů Svojanov, který úžasně spojuje středověkou gotiku s empírem 19. století. Tyčí se nad strmým údolím řeky Křetínky a nabízí parádní rozhled na náves se starobylými domy. S rodinou se projdete po krásně upraveném nádvoří, vyhlídkových ochozech a po příkrých dřevěných schodech zdoláte hradní hlásku. Odpočinek si dopřejte v obnovené gotické zahradě s květinovými záhony a altánkem.

Proč děti nebudou chtít odejít? Svojanov funguje jako malá kontaktní zoo! Přímo na hradě bydlí kozičky, kachny, pávi a ve věžním okénku dokonce sídlí malí dravci. To se na klasických památkách jen tak nevidí.

Dospělí zase ocení mrazivá tajemství, areál totiž doslova zbožňují lovci duchů. Tragickou historii spojuje jméno Kateřina. První manželku tady majitel Karel Záruba zamkl do sklepa, nechal vyhladovět a následně mrtvou zazdil. Druhou Kateřinu hradní pán přistihl potají s kovářem a velice krutě ji zazdil zaživa. Třetí oběť, malá holčička, se zranila při pádu lešení a před smrtí zanechala na stěně otisk krvavých dlaní, který dnes schovává velká skříň. A to zdaleka není vše! Dělníci tu postupně objevili i další kostry dospělých a neuvěřitelných 11 zazděných dětských koster. Zní to jako čistý horor, moderní metody navíc odhalily, že další tělo zřejmě stále odpočívá ve věži. Cítíte už to napětí?

Hrad Svojanov. Foto: Anna Petruželková
Hrad Svojanov. Foto: Anna Petruželková

Napište nám do komentářů, kterou z těchto tajemných zřícenin prozkoumáte nejdříve!