Vydejte se spolu s námi do originálního zážitkového muzea, kde na rodiče dýchne nostalgie starých časů a děti se zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavých informací o českých tradicích a pověstech, zabaví se ve tvořivých dílnách i na zahradě s ochočenými zvířaty.
Poznávejte české tradice po celý rok
V malebné obci Buková u Příbramě, severozápadně od Příbrami ve Středočeském kraji, najdete Čechovu stodolu, jedinečné zážitkové muzeum, které nejvíce ocení rodiny s dětmi. V závislosti na ročním období zde celoročně probíhají čtyři výstavy o českých tradicích a pověstech. Od května do října probíhá velká výstava o českých pověstech, v adventním čase navštívíte Vánoční stodolu, v lednu a únoru se dozvíte vše o masopustu a na jaře se seznámíte s původem velikonočních tradic.
Velikonoční stodola (březen a duben)
V březnu a dubnu voní Čechova stodola jarem. Seznámíte se s různými jarními tradicemi a zvyky, jako jsou Velikonoce, pálení čarodějnic nebo stavění májí. Dozvíte se, jak se liší podoba Velikonoc v různých v českých krajích, jakými způsoby se malují kraslice a co vše musí Velikonocům předcházet.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Staré pověsti české (květen až říjen)
Touto výpravnou výstavou plnou kostýmů vás a vaše děti provede samotný bájný Praotec Čech a kněžna Libuše. Jednotlivé pověsti jsou ztvárněny prostřednictvím velkých obrazů a figurín. Děti se zábavnou formou dozvědí o každé pověsti a mohou soutěžit o odměnu. V září a říjnu je výstava kombinovaná s Dýňobraním. Děti si projdou po strašidelné stezce plné bubáku, pavouků a strašidel. Musí však překonat své obavy a vysvobodit pohádkovou bytost.
Vánoční Čechova stodola (listopad a prosinec)
Vánoční expozicí vás provede anděl, v pekle potkáte strašidelné čerty a pokud budete hodní, podíváte se i do nebe. Dozvíte se, jak vypadaly Vánoce za časů našich babiček, prohlédne si staročeské betlémy a děti potěší Mikulášská nadílka.
Masopust v Čechově stodole (leden a únor)
Touto výstavou vás provede řeznice Špejlína, a to zejména proto, že k masopustu se váže i tradice českých zabijaček. Zjistíte, proč se masopust slaví, co co znamená masopustní průvod, jaký význam má mají masopustní masky a jak se oslava masopustu liší v jednotlivých krajích.
Tvořivé dílny i zahrada se zvířaty
Součástí každé výstavy jsou tvořivé dílny, kde se děti zabaví a mohou si vytvořit například velikonoční nebo vánoční dekorace. Vítáni jsou i tvořiví dospělí. Děti jistě ocení přilehlou zahradu s pískovištěm, bylinkami a ohradou s ochočenými domácími zvířaty. Malé i velké potěší možnost si v příjemném prostředí posedět u kachlových kamen a dát si malé občerstvení.
Otevírací doba
sobota a neděle: 10 až 16 hodin, nepravidelně, sledujte informace na webu
pondělí–pátek: 9 až 12 hodin pro předem objednané skupiny
Pohodlně zaparkujete blízko Čechovy stodoly na návsi. Celý objekt je bezbariérový.
Kontakty
Čechova stodola, Spolek Čechova stodola, Buková u Příbramě 129, 262 23 Jince
Tel: 724 236 884
E-mail: cechovastodola@seznam.cz
Web: https://www.cechovastodola.cz/
Kde najdete informace?
Turistické informační centrum města Příbram
Pražská 129
261 00 Příbram
tel.: +420 773 747 843
e-mail: info@pribram.eu
web: www.poznejpribram.cz
Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z.s.
Zborovská 81/11
150 00 Praha- Smíchov
web: www.brdyapodbrdsko.cz
Tip na výlet v okolí
Čechovu stodolu najdete kousek od Příbrami. A Příbram má rozhodně také co nabídnout!