Cheb je město mnoha historických památek, které nesmíte minout

náměstí Cheb
Špalíček, jeden z hlavních symbolů chebské architektury na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad Foto: Anna Petruželková

Město Cheb na řece Ohři v západních Čechách je obdivuhodným historickým skvostem, které si vás podmaní svými přitažlivými a unikátními památkami. Kuriózní Špalíček, hrad, kostely, muzea, klášterní zahrada i historické náměstí… a k tomu úžasná atmosféra, jež vás snadno dokáže přenést o pár staletí zpět.

A kde jinde začít procházku městem než přímo na historickém náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde stojí jeden z hlavních symbolů chebské architektury – Špalíček. Uvidíte komplex jedenácti barevných domů, které svoji unikátnost představují v úzkých, hranatých a do výšky vystavěných budovách. Špalíček má ještě jednu zajímavost, je rozdělený do dvou bloků uzoučkou Kramářskou uličkou, širokou pouhých 160 cm.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kostel sv. Mikuláše na Kostelním náměstí, Cheb
Kostel sv. Mikuláše na Kostelním náměstí v Chebu. Foto: Anna Petruželková

Cheb je plný krásné architektury

Až se pokocháte kupeckými a kramářskými obydlími, procházkou přes náměstí můžete obdivovat další měšťanské domy s úzkými průčelími a vysokými vícepatrovými střechami, které upozorňovaly na bohatství středověkého Chebu. Ale také na historické události. Jedna z nich se stala v Pachelbelově domě. Ten je známý především proto, že zde byl 25. února roku 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. V současnosti se v domě nachází chebské muzeum, které vlastní nejrozsáhlejší sbírku osobních věcí tohoto vojevůdce a politika.

Zajímá vás design a životní styl 60. až 80. let v Československu? Pak vstupte do domu Schillerů a ocitnete se právě v této době. Dům se proměnil v úžasné Retromuseum.
Z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se vydejte na Kostelní náměstí, kde najdete další významnou chebskou památku, kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Kromě prohlídky kostela můžete sejít do krypty i vyjít na věž.

Chebský hrad a jeho Černá věž. Foto: Anna Petruželková

Asi pětiminutovou procházkou uličkami dojdete k chebskému hradu, jehož předlouhá historie se začala psát už na počátku 12.století. Vaše srdce historika potěší dochované torzo kdysi honosného paláce, mocná obranná Černá věž, a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

Unavil vás Cheb? Jděte do kláštera!

Jste procházkou unaveni? Máme pro vás tip, kde můžete odpočívat a rozjímat, a to v Klášterní zahradě s unikátní gotickou křížovou chodbou v areálu františkánského kláštera.
Ke všem turistickým chebským cílům budete mít blízko z neplaceného parkoviště na Kasárním náměstí, které se nachází pod kostelem sv. Mikuláše.

Rádi byste ještě poznali nějakou přírodní zajímavost v okolí Chebu? Zveme vás do Národní přírodní rezervace Soos. 

Kde město Cheb najdete?

Kraj: Karlovarský
Okres: Cheb
Město: Cheb

Kontakt

Turistické infocentrum Cheb
Jateční 2
350 20 Cheb
tel: +420 354 440 302
e-mail: infocentrum@cheb.cz 
www.tic.cheb.cz

Cheb - Kaple sv. Erharda a Uršuly
Kaple sv. Erharda a Uršuly – dvojitá kaple na chebském hradě. Foto: Anna Petruželková
Cheb
Cheb, pohled z Černé věže chebského hradu na město. Foto: Anna Petruželková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.