Zkusíte trochu strašidelné výlety? Jen pro ty, co mají pro strach uděláno!

Muzeum strašidel. Foto: www.visitplzen.eu
Muzeum strašidel. 12 strašidelných výletů. Foto: www.visitplzen.eu

Zbožňujete strašidla a podzemní bytosti? Chcete obejmout kouzelné stromy a pozdravit skřítky, elfy i vodníka? Láká vás procházka uličkou duchů plná strašidel? Kostlivci, upíři, mumie, bílá paní, kat i čert jsou vám k smíchu? Nebo dáte přednost něžným vilám, ohnivému psovi a naloupete si medový perník přímo z Perníkové chaloupky? Tak vyrazte  s námi na strašidelné výlety!

Pokud se nemůžete dočkat, vypravte se na strašidelné výlety do Plzně, Tábora, Pičína, Prahy, Duchcova, Pelhřimova, Pardubic, Ostravy, Nového Města na Moravě nebo Olešnice. Magický svět pohádkových tvorů příjemně pošimrá vaše smysly a prověří odvahu. Vypravte se na 12 strašidelných výletů!

Muzeum pověstí a strašidel v Praze má moto „K nám se strachem, od nás s úsměvem.“ Vyzkoušejte to a sestupte do podzemní uličky duchů, která končí v bráně tajemného Domu u poslední lucerny, jež se podle pověsti, zjevuje jen některým. Uvidíte tam 25 známých pražských strašidel, a když využijete mapku, která je součástí vstupenky, objevíte i řadu dalších – skrytých. V interaktivní části přízemí zjistíte, jak byste vypadali jako strašidlo. Můžete vyzkoušet také Komnaty strachu.

Líbí se vám víc Karkulka, princezny nebo Krakonoš, děti?

Pohádkové království v Praze pobaví menší i starší děti. Nejen díky světelným a zvukovým efektům si budete připadat jako v pohádkové říši. Uvidíte Šípkovou Růženku, Červenou Karkulku u babičky, obrovského Krakonoše, Perníkovou chaloupku i s Jeníčkem a Mařenkou. To vše v životní velikosti. Kromě více než 40 pohádkových postav je v areálu výtvarná dílna, promítací sál s pohádkovým pásmem a kavárna.

Pohádkovou zemi Pičín naleznete v malé vesničce obklopení rybníky a lesy ve Středočeském kraji. Jsou zde kouzelné stromy, skřítkové, elfíci i Vodník přehradní. Na pečení je odbornicí Koláčová dušinka a vlnu motá nejlépe Klubíčková babička. Krása postaviček Vítězslavy Klimtové vám udělá dobře na duši.

Strašidelné výlety. Ilustrační foto. Zdroj: Kateřina Nečasová
Strašidelné výlety. Ilustrační foto. Zdroj: Kateřina Nečasová

Bojíte se kostlivce, upírů nebo kata?

Strašidelné podzemí Tábor je ve sklepení starém pět století. Čeká vás tu strašidelný, ozvučený a různě nasvícený svět, kde se usídlili kostlivci, upíři, mumie, bílá paní i kat. Máte s sebou malé děti? Vezměte je do Skřítkova hned vedle a dopřejte jim zážitek plný něžných vil a skřítků.

Muzeum Strašidel v Plzni vás seznámí s pohádkovými bytostmi a docela milými strašidly z Plzně a okolí. Výjimkou je snad jen rytíř Radouš z Radyně, který připravil o život své manželky a děti. V muzeu strašidel, kam občas ze svého hradu zavítá, se jej obávat nemusíte. Těšte se na ohnivé psy, plzeňského velblouda a třeba bílou paní.

Strašidelné výlety v Duchcově: Ožívají tu vodníci i čertíci!

Pohádkové muzeum Duchcov u Teplic v Ústeckém kraji je plné přívětivé pohádkové atmosféry. Zjistěte, jak se žije zdejším vodníkům a čertům. Pozor! Ožívají. Děti při návštěvě muzea vás čeká studium na pohádkové škole. Až se všechno naučíte, prohlédněte si zámek Duchcov.

Království perníku v Ráby u Pardubic tvoří území, kde potřebujete vízum. Zdejší Perníková chaloupka obsahuje Informační centrum Děda Vševěda, Tajuplný les, Perníčkářskou dílnu Ježibaby, Vězení pro zloděje perníku s prstovým tlustoměrem, Medový ráj, Ježíškovo nebe a Peklo pod Perníkovou chaloupkou, kam se malé děti svezete pomocí čertovské špinírny. Občerstvit se můžete U všech čertů nebo u Červené karkulky. V království perníku je také vyhlídka Smolíčkova jelena, klenotnice a jiná místa, na která jen tak nezapomenete.

Pelhřimov: Město rekordů i hejkalů a meluzín

Muzeum strašidel Pelhřimov je centrem, kde se spolu setkávají strašidla z Vysočiny. Chodí sem třeba Hejkal, Meluzína a čarodějnice. Nejen, že je uvidíte, ale rovněž poznáte jejich způsob života. Chcete-li se někdy dostat z Muzea strašidel Pelhřimov ven, buďte opatrní, kam šlápnete. Je tam totiž i bludný kořen. Nezapomeňte prozkoumat město rekordů a Muzeum Vysočiny v Pelhřimově. 

Strašidelné podzemí v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě je dalším oblíbeným místem vysočinských strašidel. Po tom, co projdete vstupní branou, se ocitnete v lese. Není to ledajaký les, ale les Ochoz se skřítky, trpaslíky i vílami. Jak to dopadá, když se při výrobě piva šidí, zjistíte u ohnivého sudu. Uvidíte paní Elišku z hradu Skály a další tajuplné postavy.

Olešnické muzeum strašidel v Jihomoravském kraji sídlí v podzemí na místě bývalého hřbitova, pod nějž zasahovaly sklepy bývalé olešnické ledárny. Postavy ze zdejších pověstí ztvárnila Mgr. Blanka Kudová. Těšte se na Raráška, Polednice, Divoženku, bludičky, světlušky i morbidní oběšenou děvečku či nevěstu v rakvi.

Strašidelné výlety v Ostravě: Projděte břichem draka a netopýří chodbou!

Pohádkový sklep strašidel v Ostravě na Výstavišti Černá louka pobaví malé i velké. Už jste někdy viděli průmyslové strašidlo? V pohádkovém sklepě je jich plná síň. Projděte břichem draka, pavoučí místností, netopýří chodbou a navštívíte i spící Sněhurku. Ostrava vás láká i do planetária, do Zoo, botanického parku a vystoupejte určitě i na nejvyšší radniční věž v Česku.

Pohádkový statek hledejte ve vesničce Vranov (Břasy – Vranovice) 24 km od Plzně. Zabydlely se tu bytosti, které děcka nadchnou. Uvidíte Pohádkovou stodolu, opravdové ovečky v ohradě nebo Divadlo Ježibaba, čarokrámek, Mlsné občerstvení a zahrajete si mnoho her. Máte pejska nebo jiné zvířátko, které s vámi rádo cestuje? Vezměte je na fajn výlet s sebou.