11 tipů na výlet do bylinkových zahrad, které nabízí uvolnění i hry pro děti

Posezení v zahradě. Zdroj foto: Levandule – bylinková zahrada v Dřevčicích u Dubé
Posezení v zahradě. Zdroj foto: Levandule – bylinková zahrada v Dřevčicích u Dubé

Věříte moci bylinek a bylinných nápojů? Chcete se dokonale uvolnit a rozptýlit i své ratolesti? Bylinkové zahrady zvou do světa vůní, chutí, pohladí vaše nervy a zabaví děti. V zahradách je nadchnou různá zvířata, ale vyzkouší si i netradiční řemesla a sporty. Nevěříte? Co byste řekli na lukostřelbu a rýžování zlata. Ve voňavé kráse si dokonce zacvičíte jógu. Přinášíme deset tipů na výlet za nádherou a zdravím.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus ve Středočeském kraji láká k zábavnému výletu pro celou rodinu i milovníky relaxace. 30 hektarů zahrad vás obejme svou vůní a krásou. Projděte se Klášterní zahradou, Bílou zahradou, Orientální zahradou, Bludištěm, Arboretem Dagmar a Václava Havlových, Sadem rakytníku řešetlákového a pozorujte vesele bzučící včely v okolí úlů. Děti nadchnou zvířata a vyzkouší si lukostřelbu, rýžování zlata, ražbu mincí nebo si vyrobí bylinné mýdlo. O sobotách shlédnete představení. A pozor! V celém areálu se platí groši.

O tom, že staré časy, kdy na zahrádkách rostly bylinky hojně užívané v kuchyni i k léčebným účelům neskončily, se ujistěte v Bylinkové zahradě u zámku Kratochvíle v Jižních Čechách. Dopřejte si uklidňující pohled na vodní hladinu, naslouchejte ptačím hlasům při procházce alejí nebo jen tak poseďte na lavičce.

Zahrada s nádechem středověku vás nezklame

Historicko-řemeslné vzdělávacím centru Šelmberk v Plzeňském kraji potěší všechny milovníky středověku a bylin. V okolí zříceniny hradu Šelmberk je zahrada, podobná těm, jaké bývaly u středověkých klášterů. Na 61 záhonech se zelená a kvete 32 druhů bylin. Až ke všem bylinám přivoníte, prohlédněte si papírnu, hrnčířskou pec, barvířskou dílnu, středověký pivovar a otestujte chléb z chlebové pece.

Kapucínská zahrada Žatec vám v Ústeckém kraji zprostředkuje pohodu mezi bylinkovými záhony. Společnost vám bude dělat socha rytíře Boreše, bysta žateckého písaře a notáře Jana ze Žatce. Možná přijde i páv! Děti si oblíbí herní prvky na hřišti i zvířátka v ohradě, která se těší na každé pohlazení.

Obklopte se levandulí a naučte se poznávat bylinky

Bylinková zahrada Levandule v Dřevčicích u Dubé v Libereckém kraji vám zavoní nejen levandulí. Voní a roste tady meduňka, tymián a více než 80 druhů dalších rostlin. Pořádají se tady bylinkové kurzy a workshopy, kde se dozvíte, jak poznat léčivé byliny, jak si založit vlastní bylinkovou zahrádku a zacvičíte si na nich i jógu. Něco dobrého si dejte v útulné Hospůdce u Kamen. Pokud se vám v bylinkové zahradě Levanduli zalíbí natolik, že nebudete chtít odejít, můžete využít ubytování.

Bylinková zahrada Josefa Kamela v Areálu Žireč vás přenese o více než 350 let zpátky. Jedná se totiž o jednu z nejstarších bylinných zahrad ve východních Čechách. Bylinkové i zeleninové záhony a přilehlou hospodářskou budovu užívali Jezuité ve druhé polovině 17. století. Pobyt tady vás vyléčí. V kavárně Café Damián ochutnáte bylinkové limonády. V areálu je též Cyklomuzeum.

Zajímají vás léčivé účinky bylin? Zavítejte do Naděje!

Když už budete v Královehradeckém kraji, navštivte bylinkovou zahradu na Kuksu. Bylinková zahrada – flora a sochařské umění není o mnoho mladší než zahrada Jezuitů v Žirči. Lázeňským hostům hraběte Antonína Šporka poskytovala léčivé byliny, zeleninu a ovoce již na počátku 18. století. Při procházce touto zahradou si kromě voňavých bylinek pokochejte sochařskou výzdobou.

Zahradu Naděje naleznete v Brodku u Konice v Olomouckém kraji. Prozkoumejte ji individuálně nebo s doprovodem. O tom, že kouzlu bylinek lze zcela propadnout se přesvědčíte, když absolvujete prohlídku zahrady ve skupině. Zakladatelka zahrady Mgr. Jarmila Podhorská pořádá přednášky o bylinkách a jejich léčivých účincích, provede vás bylinkovou zahradou a poskytne vám individuální konzultaci. Domů se pak možná navrátíte s vlastní sazenicí.

Ve Valticích se z vašich dětí stanou skřítci s konvičkou

V Bylinkové zahradě Lu & Tiree Chmelar u zámku Valtice objevte 300 druhů bylin. Vstupte do světa květů, vůní i pestrobarevných motýlů. Zatímco se vám nabízí odpočinek v podobě hraní pétanque, šachů či ležení v lehátcích, děti si pohrají na bohatě vybaveném pískovišti a za parných dnů se promění v dobré zahradní skřítky s malými konvičkami k zalévání záhonů. Zalévání si oblíbí a naučí se mít vztah k rostlinám. Zúčastněte se i kurzu malování.

V Čejkovicích u Hodonína zažijete fajn výlet v Bylinkové zahradě sv. Hildegardy z Bingenu. Zahrada je z části odpočinková, z části aromaterapeutická, z části okrasná a neschází ani dětský naučný koutek. Kromě dokonalé pohody poznáte krásu dobromyslu, pelyňku, yzopu, šalvěje a dalších bylinek, které pěstují v klášterních zahradách. Objevte Bylinkový ráj a ochutnejte čaje z místní kavárny a čajovny nebo navštivte sluneční prodejnu Sonnentor.

Navštivte také  Levandulovou farmu Starovičky na Břeclavsku. V půvabné obci Starovičky vás čekají nekonečné lány fialkové bylinky. Levandule je tu všude. Krása! A na políčka můžete i vyjít a sami si  levanduli natrhat. Také vás čeká obchůdek s levandulovými výrobky, jež jsou výtvory lidiček z chráněné dílny. Najdete mezi nimi kosmetiku, pohádkové dobroty k mlsání i aromaterapeutické pomůcky.