Hrad Šelmberk, to je příjemná procházka s krásnými výhledy z hradní věže

Hrad Šelmberk
Rozsáhlá zřícenina hradu Šelmberk. Foto: Vlaďka Bráfková

Hrad Šelmberk leží na pahorku nad Mladou Vožicí v Jižních Čechách. Je součástí historicko-řemeslně vzdělávacího centra, kde si v průběhu roku můžete prohlédnout řemeslné dílny. Třešničkou na dortu pro vás bude výhled z hradní věže, která je upravena na rozhlednu.

Poměrně rozsáhlé zříceniny goticko-renesančního hradu najdete na stejnojmenném ostrohu nad řekou Blanice u obce Běleč, která leží necelé 3 km od Mladé Vožice. Zříceniny bývají přístupné celoročně, pouze hradní věž je v zimě uzamčena a můžete dovnitř pouze po oficiálním otevření. Od roku 1963 je zřícenina chráněna jako kulturní památka.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Poprvé je hrad zmiňován někdy na počátku 14. století. Hodně se zde střídali majitelé až do 16. století, kdy se hrad přestavěl do renesančního stylu. Na konci tohoto století přestal být obydlený a během třicetileté války byl opuštěn úplně a začal pustnout.

Dodnes se dochovala především 26 metrů vysoká hradní věž, která jako jediná přežila ničivou třicetiletou válku a v dnešní době slouží turistům jako rozhledna. Z věže se vám otevírá pohled na krásnou zvlněnou Táborskou, Křemešnickou a Vlašimskou pahorkatinu. Prohlédnout si můžete také zbytky obvodové zdi a zaklenuté sklepy.

Věž hradu Šelmberk
26 m vysoká hradní věž je upravená na rozhlednu. Foto: Vlaďka Bráfková

Historicko-řemeslně vzdělávací centrum

V hradním areálu je historicko-řemeslně vzdělávací centrum, zvané Království Danar, kde máte možnost nahlédnout do několika funkčních středověkých řemeslných dílen. Najdete zde např. bylinnou zahradu, tkalcovskou dílnu, pivovar, tesařskou a sedlářskou dílnu, lazebnu a další zajímavé prvky. V současné době je z důvodu vládních opatření bohužel uzavřeno.

Kudy na Hrad Šelmberk?

Na hrad se dostanete po červeně značené turistické značce z Mladé Vožice. Cesta je dlouhá přibližně 3 km. Autem dojedete až na parkoviště u kraje lesa, na hrad to máte pouze asi 250 metrů. Krásnou procházku si můžete ještě o kousek protáhnout k 1 km vzdálenému bývalému mlýnu.

Zříceniny hradu
Zříceniny hradu Šelmberk na skalním ostrohu nad obcí Běleč. Foto: Vlaďka Bráfková

Naučná stezka kolem hradu Šelmberk

Naučná stezka vede přes zříceninu hradu Šelmberk a poté vás zavede i k místnímu mlýnu a myslivně. V terénu však bohužel není nijak značená a informační panely jsou ve špatném stavu.

Tip na fajn výlet: Vypátrejte tajemství hradní zříceniny Švamberk, pamětníka dávné historie!

 

Kde Šelmberk najdete? 

Kraj: Jihočeský
Okres: Tábor
Obec: Mladá Vožice

Kontakt

Hrad Šelmberk

Běleč 3
391 43 Běleč

Tel: +420 603 520 973
E-mail: danar@seznam.cz
Web: http://www.centrumselmberk.cz/cs/about/