Pěšky: Zříceniny, hrady, rozhledny a stezky v Českém ráji

Hrad Kost. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Hrad Kost. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Zříceniny hradů v Českém ráji lákají ke kouzelným jarním procházkám po stezkách mezi pískovcovými skálami. Vypravte se k ruinám zřícenin, na vyhlídky, rozhledny, hrady na pískovcových skalách, k podzemním jezerům, do Prachovských skal a romantických skalních měst.

Vyberte si z 18 tipů na pěší výlet ten, který vás nejvíc láká nebo si je projděte všechny. Upevněte své zdraví chůzí. Vůbec nevadí, když se trošku zapotíte! Věřte, že endorfiny štěstí vás cele pohltí.

Vezměte děti do pohádkové krajiny Českého ráje na hrad Zbirohy

Na jaře si můžete udělat krásný výlet do oblasti plné přírodních zajímavostí a historických památek, třeba na hrad Zbirohy. Najdete jej na Maloskalsku, v přírodním parku rozkládajícím se na obou březích řeky Jizery, uprostřed bohaté přírody plné bizarních skalních měst. Je to méně známá zříceninu hradu, a prohlídka ruin doplněná pověstí o loupeživém Černém rytíři se určitě zalíbí i dětem.

Zřícenina hradu Zbirohy v okrese Jablonec nad Nisou, Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Rozhledna Járy Cimrmana je nízká, přesto skýtá hezký rozhled

Rozhledna Járy Cimrmana potěší milovníky recese a jeho génia. Je to méně známé, ale zajímavé místo Libereckého kraje. Najdete ji v obci Nouzov nedaleko Semil v Českém ráji. Vyhlídka je jedinečnou svého druhu nejen v rámci Česka a Evropy, ale dost možná i celého světa: netyčí se k nebesům, naopak, stojí v dolíku. Její výška se tak udává jako záporná: minus 0,15 metru. Je tomu tak proto, že Jára Cimrman údajně trpěl závratěmi a neměl proto výšky rád. 🙂

Příjemná procházka na vrch Zebín ke kapličce sv. Máří Magdalény

Každá zajímavá krajina má svoji dominantu. Jako Český Ráj má svoji dominantu Trosky, tak i Jičínská kotlina má vrch Zebín s kapličkou. Ten přímo vyzývá k příjemné procházce a zdolání jeho vrcholu.

Výhled ze Zebína
Výhled ze Zebína. Zdroj: MIC Jičín

Hrad Valdštejn v Českém ráji

Hrad Valdštejn se tyčí na pískovcových skalách v malebné přírodě Hruboskalska. Byl založen už kolem roku 1260. Objevte nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou starých ruin rodového sídla Valdštejnů.

Co bychom se báli na Prachovské skály, ráj turistů

Prachovské skály jsou nejznámějším turistickým cílem v Českém ráji, který byl mimo jiné zpopularizován také stejnojmennou písničkou od Ivana Mládka. Jsou rájem horolezců i turistů. Nachází se tu velké množství vyhlídek, z lesa vystupují pískovcové skály, mezi kterými vedou úzké cestičky a strmé schůdky. Střed tvoří romantické skalní město plné štíhlých vysokých věží a pilířů.

Skalní město
Procházka skalním městem. Foto: Marika Mejzlíková

Troskovice a hrad Trosky: Zde se točil film Jak dostat tatínka do polepšovny

Malá vesnička Troskovice v Českém ráji se může pyšnit jedinečnou dominantou. Nad vískou se vypíná nezaměnitelný hrad Trosky. Okolí Troskovic tvoří dechberoucí příroda s mnoha rybníky a pískovcovými skalami. Vydejte se s námi na nenáročný výlet touto krajinou a nalezněte místa, kde se natáčel známý český film Jak dostat tatínka do polepšovny.

Hrad Trosky
Letecký snímek zříceniny hradu Trosky. Foto: Zdeněk Fiedler

Hrad Trosky je osmý div světa a čertovy rohy Českého ráje. Nejznámější česká zřícenina je okouzlující ikonická památka s bohatou historií. Její jedinečná silueta „čertových rohů“ září i desítky kilometrů daleko a vám nabídne jedinečné výhledy do krajiny a spoustu nádherně stráveného času.

Hrad Trosky. Foto: Flickr.com / Zdenek Softic / CC BY-SA 2.0
Hrad Trosky. Foto: Flickr.com / Zdenek Softic / CC BY-SA 2.0

Cipískova stezka: Putujte za synkem jičínského loupežníka

Cipískova stezka je milí rodiče tip na pohádkový výlet s vašimi dětmi. Zavítejte do Jičína, města, které se proslavilo díky pohádkám a loupežníku Rumcajsovi s jeho rodinou. Loupežníkův syn Cipísek se rozhodl, že vás zavede na nějaká příjemná zákoutí tohoto malebného městečka. Na trase procházky si pro vás nachystal několik úkolů a drobných překvapení.

Rybník Kníže
Rybník Kníže v Jičíně.

Skalní hrad Vranov, tajemný Pantheon Maloskalska

Na vysokém útesu nad řekou Jizerou v půvabné krajině Českého ráje se vypíná skalní hrad Vranov. Procházka hradní zříceninou Vranov je takovým malým dobrodružstvím, ale s úžasnými zážitky a krásnými výhledy. Po zdolání strmějšího výstupu vás čeká členitý terén skalního hradu plný schodišť, skalních zákoutí, teras a sklepení. Však je hrad Vranov, zvaný též Pantheon na Malé Skále, nejrozsáhlejším skalním hradem v Čechách.

Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon
Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou plné křemene a vody

Vydejte se s námi do podhůří Krkonoš, do tajemného podzemního království s jezírky. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou nejrozsáhlejším jeskynním systémem v severovýchodních Čechách. Užijte si krásu podzemních jezer na vlastní oči a poznejte to, co vytvořila voda v průběhu milionů let.

Krápníky v Bozkovských dolomitových jeskyních. Zdroj foto: Správa jeskyní České republiky
Krápníky v Bozkovských dolomitových jeskyních. Zdroj foto: Správa jeskyní České republiky

Hrad Kost v Českém ráji: Ikona českých památek

Malebný Český ráj nabízí mnoho atraktivních turistických cílů, třeba impozantní hrad Kost. Za dobu své existence si získal věhlas a stal se nejzachovalejším gotickým hradem u nás. Poznejte velkolepý a nedobytný hrad nad romantickým údolím Plakánek, který své jméno dostal podle legendy z doby, kdy jej obléhal Jan Žižka.

Hradní pevnost Kost. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Hradní pevnost Kost. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Na hrad Frýdštejn za světničkami ve skále a výhledem na Český ráj

Vyrazte na výlet na hrad Frýdštejn, malebnou hradní zříceninu u Malé Skály. Překvapí vás tolika zajímavostmi a dechberoucím výhledem, že nenavštívit toto tajemné a pohádkové místo by bylo škoda. Projděte se kouzelnou krajinou Maloskalska až na hradní pískovcovou skálu, která je provrtána světničkami.

Pohled na hradní zříceninu Frýdštejn z dronu. Zdroj foto: Shutterstock.com/jan ptacek
Pohled na hradní zříceninu Frýdštejn z dronu. Zdroj foto: Shutterstock.com/jan ptacek

Zřícenina hradu Bradlec: Dobyjte sídlo loupežníků

Vyšlápněte si spolu s námi na zalesněný skalní ostroh, na kterém se tyčí pozůstatky hradu Bradlec. Zřícenina panského sídla vás okouzlí ruinami Jenštejnského paláce či Černé věže, která je známá typickým „oknem“.

Kumburk: Kochejte se výhledy z hradní zříceniny jako slavný básník

Milí výletníci! Pokud rádi poznáváte naši historii a místa, kde na vás odevšad dýchne zvláštní kouzlo středověku, pak s námi zavítejte na Jičínsko. Zveme vás na hrad Kumburk, jehož kamenné zdi kdysi dávno slýchaly nářek vězňů. Dnes je Kumburk krásnou a pověstmi opředenou romantickou zříceninou s půvabnými výhledy, které si oblíbil i básník Karel Hynek Mácha. Užijte si je tak jako on!

Výhled z Kumburku, hradní zříceniny v okrese Semily. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Výhled z Kumburku, hradní zříceniny v okrese Semily. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Skalní hrad Valečov a bydlení v pískovci za časů Jana Žižky

Chráněná krajinná oblast Český ráj je typická svou přírodou i bohatou historií. Skalní hrad Valečov, který jako místní dominanta poskytuje skvostný výhled do středočeské krajiny, vás upoutá ve skále tesanými pozůstatky pozoruhodného sídla přátel Jana Žižky.

Hrad Valečov. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views / CC BY-SA 2.0
Hrad Valečov. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views / CC BY-SA 2.0

Rozhledna Kozákov: Úchvatné výhledy na Český ráj

Vyšlápněte si s námi na nejvyšší vrchol Českého ráje, Kozákov, a pak ještě kousek výš, na rozhlednu Kozákov. Železná dáma vám ze své vyhlídkové plošiny nabídne velkolepý zážitek z kruhového výhledu nejen na Český ráj, ale také na krkonošské a jizerskohorské vrchy. Zastavte se a dopřejte si pohled na pestrou českou krajinu plnou barev a zapomeňte při tom alespoň na chvilku na denní starosti.

Kozákov (744 m) - pohled z vrcholu k západu. Autor: MartinVeselka. Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Kozákov (744 m) – pohled z vrcholu k západu. Autor: MartinVeselka. Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Tajemný hrad Rotštejn: Tady nejsou s čerty žádné žerty

Máte rádi hrady, zříceniny, skály a pohádky? Tak to musíte vyrazit na výlet na zříceninu hradu Rotštejn. Najdete ji v krásné přírodě přírodní rezervace Klokočské skály, v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Rotštejn je ve skutečnosti zřícenina skalního hradu, která vám může být povědomá. Víte o tom, že si o zdejší skálu zlomil šavli pohádkový kaprál z filmu S čerty nejsou žerty?

Klokočské skály skrývají skalní hrad Rotštejn. Foto: Jan Matoušek
Klokočské skály skrývají skalní hrad Rotštejn. Foto: Jan Matoušek

Zřícenina hradu Michalovice má raritu, šikmou věž Putna

Objevte malebnou zříceninu hradu Michalovice vypínající se na ostrohu nad řekou Jizerou. Lákavou dominantou je její mohutná vyhlídková věž zvaná Putna, která je viditelně nakloněná. Užijte si jedno z nejhezčích rozhledových míst na Mladoboleslavsku z hradní zříceniny, známé spíše jako Michalovická Putna.

Zřícenina hradu Michalovice nedaleko města Mladá Boleslav. Zdroj: Shutterstock.com/Pecold
Zřícenina hradu Michalovice nedaleko města Mladá Boleslav. Zdroj: Shutterstock.com/Pecold

Riegrova stezka: Překonejte soutěsku řeky Jizery po visuté galerii

Riegrova stezka je naučnou procházkou v přírodní rezervaci Údolí Jizery. Víte o tom, že půjdete po visuté železné galerii dlouhé 77 metrů? Tak neváhejte a vydejte se na zajímavostmi nabitou výpravu skalnatým kaňonem s nádhernými výhledy a sceneriemi za poznáním chráněného území řeky Jizery.

Tunel na Riegrově stezce. Autor: Ladislav Boháč, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons 
Tunel na Riegrově stezce. Autor: Ladislav Boháč, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons Tunel na Riegrově stezce