Přijměte pozvání na hrad Valdštejn v Českém ráji

Hrad Valdštejn, Liberecký kraj

Hrad Valdštejn se tyčí na pískovcových skalách v malebné přírodě Hruboskalska. Byl založen už kolem roku 1260. Objevte nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou starých ruin rodového sídla Valdštejnů!

Návštěva hradu Valdštejn stojí za to. A máte možnost výběru – prohlídku bez průvodce, nebo s průvodcem. Bez něj se můžete se projít po celém hradním areálu Valdštejna a nahlédnout do středověkého sklepení, kde je zajímavá výstava nazvaná Chvála pískovce. Za pozornost stojí také kaple sv. Jana Nepomuckého, která slouží i ke koncertům a svatebním obřadům. Nezapomeňte mrknout i do biliárního sálu a zajímavostí je i hladomorna, která byla náhodně objevena při opravách kaple.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

S průvodcem se vyplatí návštěva interiéru klasicistního a romantického paláce. Můžete zde obdivovat honosný Slavnostní sál, který je zároveň obrazovou galerií rodu Aehrenthalů. V romantickém paláci je expozice věnovaná přírodě a lovu a také Albrechtovi z Valdštejna. V rámci prohlídky navštívíte i bohatě vybavenou hradní kuchyni.

Svatohubertská slavnost na hradě Valdštejn

Hrad nabízí pro své návštěvníky mnoho zajímavostí. Už jen samotné bizarní skály, na kterých stojí uprostřed lesů, a nádherný výhled do okolí umocňují celkový dojem. Během celého roku se zde koná velké množství zajímavých akcí. Ani podzimní období není o ně ochuzeno. Ještě v měsíci září můžete přijet na osmý ročník tradiční Svatohubertské slavnosti na Valdštejně. K vidění zde budou cvičení dravci, ukázky vábniček, přehlídka loveckých psů a jiné.

Historie hradu Valdšejn

Hrad Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje, byl založen Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pána z Valdštejna. Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. Poslední majiteli hradu byli Lexové z Aehrenthalu. V současnosti je v majetku města Turnova.

Kudy vede cesta na hrad Valdštejn?

Hrad Valdštejn se nachází v krásné a malebné oblasti Český ráj. Pěšky se sem můžete vydat po turisticky značených cestách, například z Turnova po červené nebo zelené, ze Sedmihorek po modré nebo žluté, z Hrubé Skály po červeně značené stezce nebo z Kacanov po modré pěší trase. Cyklistické trasy mají číslo 4078 a 4089.
Parkoviště pro motorizované návštěvníky je pod hradem, odkud po 700 metrech po zelené pěší trase dojdete ke kamennému mostu. Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou zdarma vyjet po lesní cestě až do předhradí.

Tip na výlet v okolí: Pohádková krajina Českého ráje okolo hradu Zbirohy vás vtáhne do své krásy.  

Místo

Liberecký kraj, okres Semily, Turnov

Kontakt

Hrad Valdštejn
Kadeřavec 18, 511 22 Turnov
tel.: +420 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz
www.hrad-valdstejn.cz

Parkoviště pod hradem Valdštejn

Využijete-li parkování pod Valdštejnem, můžete jít nejen na prohlídku hradu, ale i celého skalního města. Ceny parkovného platí pro celý den – motocykl 20 Kč, osobní automobil 50 Kč, autobus 200 Kč.
GPS parkoviště pod hradem: 50.5685811N, 15.1660572E

Otevírací doba

  • duben: soboty, neděle, svátky 10 – 16:30 hod.
  • květen: denně mimo pondělí 9:30 – 16:30 hod.
  • červen – srpen: denně 9 – 17:30 hod.
  • září: denně 9:30 – 16:30 hod.
  • říjen: soboty, neděle, svátky 10 – 16:30 hod.

Vstupné

Prohlídka hradu s průvodcem: základní 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč.
Prohlídka hradu bez průvodce: základní, 70 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 190 Kč.
Příplatek za vstup se psem 20 Kč.
Pozn.: snížené vstupné – děti od 6 do 15 let, studenti od 15 do 26 let, držitelé ZTP a ZTP/P a senioři nad 65 let; rodinné vstupné – 2 dospělí a max. 3 děti do 15 let.

Kde se najíst a ubytovat?

Zámecký hotel Hrubá Skála
Hrubá Skála 1, 511 01 Turnov
tel.: +420 481 659 111; +420 604 317 618
e-mail: hrubaskala@eahotels.cz
www.hotelhrubaskala.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.