Přijměte pozvání na hrad Valdštejn v Českém ráji

Hrad Valdštejn, Liberecký kraj

Hrad Valdštejn se tyčí na pískovcových skalách v malebné přírodě Hruboskalska. Byl založen už kolem roku 1260. Objevte nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou starých ruin rodového sídla Valdštejnů!

Návštěva hradu Valdštejn stojí za to. A máte možnost výběru – prohlídku bez průvodce, nebo s průvodcem. Bez něj se můžete se projít po celém hradním areálu Valdštejna a nahlédnout do středověkého sklepení, kde je zajímavá výstava nazvaná Chvála pískovce. Za pozornost stojí také kaple sv. Jana Nepomuckého, která slouží i ke koncertům a svatebním obřadům. Nezapomeňte mrknout i do biliárního sálu a zajímavostí je i hladomorna, která byla náhodně objevena při opravách kaple.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

S průvodcem se vyplatí návštěva interiéru klasicistního a romantického paláce. Můžete zde obdivovat honosný Slavnostní sál, který je zároveň obrazovou galerií rodu Aehrenthalů. V romantickém paláci je expozice věnovaná přírodě a lovu a také Albrechtovi z Valdštejna. V rámci prohlídky navštívíte i bohatě vybavenou hradní kuchyni.

Svatohubertská slavnost na hradě Valdštejn

Hrad nabízí pro své návštěvníky mnoho zajímavostí. Už jen samotné bizarní skály, na kterých stojí uprostřed lesů, a nádherný výhled do okolí umocňují celkový dojem. Během celého roku se zde koná velké množství zajímavých akcí. Ani podzimní období není o ně ochuzeno. Ještě v měsíci září můžete přijet na osmý ročník tradiční Svatohubertské slavnosti na Valdštejně. K vidění zde budou cvičení dravci, ukázky vábniček, přehlídka loveckých psů a jiné.

Historie hradu Valdšejn

Hrad Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje, byl založen Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pána z Valdštejna. Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. Poslední majiteli hradu byli Lexové z Aehrenthalu. V současnosti je v majetku města Turnova.

Kudy vede cesta na hrad Valdštejn?

Hrad Valdštejn se nachází v krásné a malebné oblasti Český ráj. Pěšky se sem můžete vydat po turisticky značených cestách, například z Turnova po červené nebo zelené, ze Sedmihorek po modré nebo žluté, z Hrubé Skály po červeně značené stezce nebo z Kacanov po modré pěší trase. Cyklistické trasy mají číslo 4078 a 4089.
Parkoviště pro motorizované návštěvníky je pod hradem, odkud po 700 metrech po zelené pěší trase dojdete ke kamennému mostu. Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou zdarma vyjet po lesní cestě až do předhradí.

Tip na výlet v okolí: Pohádková krajina Českého ráje okolo hradu Zbirohy nebo zámek Hrubý Rohozec, vás vtáhnou do své krásy.  

Místo

Liberecký kraj, okres Semily, Turnov

Kontakt

Hrad Valdštejn
Kadeřavec 18, 511 22 Turnov
tel.: +420 739 014 104, 733 565 254
e-mail: info@hrad-valdstejn.cz
www.hrad-valdstejn.cz

Parkoviště pod hradem Valdštejn

Využijete-li parkování pod Valdštejnem, můžete jít nejen na prohlídku hradu, ale i celého skalního města. Ceny parkovného platí pro celý den – motocykl 20 Kč, osobní automobil 50 Kč, autobus 200 Kč.
GPS parkoviště pod hradem: 50.5685811N, 15.1660572E

Otevírací doba

  • duben: soboty, neděle, svátky 10 – 16:30 hod.
  • květen: denně mimo pondělí 9:30 – 16:30 hod.
  • červen – srpen: denně 9 – 17:30 hod.
  • září: denně 9:30 – 16:30 hod.
  • říjen: soboty, neděle, svátky 10 – 16:30 hod.

Vstupné

Prohlídka hradu s průvodcem: základní 90 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 240 Kč.
Prohlídka hradu bez průvodce: základní, 70 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 190 Kč.
Příplatek za vstup se psem 20 Kč.
Pozn.: snížené vstupné – děti od 6 do 15 let, studenti od 15 do 26 let, držitelé ZTP a ZTP/P a senioři nad 65 let; rodinné vstupné – 2 dospělí a max. 3 děti do 15 let.

Kde se najíst a ubytovat?

Zámecký hotel Hrubá Skála
Hrubá Skála 1, 511 01 Turnov
tel.: +420 481 659 111; +420 604 317 618
e-mail: hrubaskala@eahotels.cz
www.hotelhrubaskala.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.