Vezměte děti do pohádkové krajiny Českého ráje na zříceninu hradu Zbirohy

Zřícenina hradu Zbirohy v okrese Jablonec nad Nisou, Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

I v zimním období si můžete udělat krásný výlet do oblasti plné přírodních zajímavostí a historických památek. Nejinak je tomu i na Maloskalsku, v přírodním parku rozkládajícím se na obou březích řeky Jizery, uprostřed bohaté přírody plné bizarních skalních měst. Naše putování vás zavede na jednu méně známou zříceninu hradu zvaného Zbirohy. Prohlídka ruin doplněná pověstí o loupeživém Černém rytíři se určitě zalíbí i dětem. 

V přírodním parku Maloskalsko, vysoko nad řekou Jizerou, byl na úzkém a příkrém skalnatém ostrohu postaven hrad Zbirohy (též Zbiroh). Kdo jej založil, známé není. Dnes je tento němý svědek naší historie atraktivní zříceninou, ukrytou v lesích nedaleko Besednických skal. Pojďte ji s dětmi prozkoumat! Je volně přístupná po celý rok.

Zřícenina hradu Zbirohy v okrese Jablonec nad Nisou, Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Výlet si můžete naplánovat jako jednosměrný nebo okružní; putování pak zahájit ve vesničce Michovka u stejnojmenného rozcestníku a parkoviště. Vyrazíte cestou nejprve po modré turistické značce k lesnímu jezírku. Je to necelý kilometr chůze. U rozcestníku U tůňky odbočíte na zelenou značku se vydáte okolo pískovcových skal ke zřícenině. Od rozcestí Zbirohy vystoupáte po neznačené stezce k ruinám. Z pozůstatků hradu, které si můžete prohlédnout, prozkoumat a vyfotit, je patrné, že se jednalo o menší hrádek. Dodnes tu uvidíte zbytky zdiva vysoké až 10 m, torzo věže, vyhloubenou nádrž  a sklepní prostory, které byly zčásti vytesány do skály.

Probádali jste všechna zákoutí? Možná jste s dětmi objevili ducha Černého rytíře, který se zde zjevuje. Podle pověsti byl Černý rytíř urozený šlechtic a vůdce lapků. Když byl hrad dobyt, snažil se skokem z hradeb zachránit. Byl však chycen a sťat mečem. Dodnes však nenašel klid a bloudí hradem.

Hrad byl vybudován přibližně ve 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná při dobytí královským vojskem. Po husitských válkách, které se mu vyhnuly, se stal sídlem loupeživých rot a od roku 1458 se uvádí již jako pustý.

Zřícenina hradu Zbirohy v okrese Jablonec nad Nisou, Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Do osady Michovka se můžete vrátit stejnou cestou jakou jste šli na hrad, nebo jít po asfaltové vozovce souběžně s cyklotrasou č. 4006. I když je to silnice, provozu se tu bát nemusíte, je zde zákaz vjezdu motorových vozidel. Jednosměrná trasa měří cca 3,5 km, okružní cca 3 km.

Mají vaše děti ještě plno energie? Vydejte se s nimi na nedalekou naučnou stezku  Besednickými skalami. Výchozím bodem okružní trasy s několika vyhlídkami je turistický rozcestník U Kalicha. Na cestě dlouhé 2,5 km po turisticky značených trasách (žluté, červené a modré) potkáte 10 informačních panelů, tématicky zaměřených na geologii.

Místo

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Obec: Zbirohy, Koberovy

Kontakt

Městské informační středisko Turnov
nám. Českého ráje 26
511 01 Turnov
tel.: +420 481 366 255
e-mail: info@turnov.cz
www.turnov.cz

Zřícenina hradu Zbirohy v okrese Jablonec nad Nisou, Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.