Vykročte na skalní hrady po Čechách a probuďte svoji duši průzkumníka a romantika

Skalní hrad Svojkov. Foto: Flickr.com / ladabar / CC BY-SA 2.0
Skalní hrad Svojkov. Foto: Flickr.com / ladabar / CC BY-SA 2.0

Vypravte se na výlety na skalní hrady, které jsou opředeny pohádkami a pověstmi. Osudy mnohých rozvalin jsou pohnuté a vy je můžete zkoumat a objevovat buď sami, nebo třeba v doprovodu dětí. Víte například, na který hrad se dostanete po žebřících a kde najdete toaletu z 12. století?

Vystoupejte na skalní hrady, kterých se zmocnili loupežní rytíři. Gotické ruiny udělají dobře romantickým duším. Projděte se místy, kde se natáčela pohádka plná čertů. Vychutnejte si přenádherné výhledy i puklinové jeskyně.

Střední Čechy

Zřícenina hradu Valečov u Mnichova Hradiště vám předvede netradiční bydlení od dob husitských až po 19. století. Nevěříte? Prozkoumejte obytné místnosti vytesané ve skále. Až si prohlédnete skromné, avšak jedinečné byty, vypravte se za Casanovou na zámek Mnichovo Hradiště, případně na zámek Humprecht.

Jihočeský kraj

Pořešín na skalním ostrohu nad řekou Malší je zříceninou už od roku 1434. Dnes si v něm prohlédnete kuchyni, kovárnu, archeologické nálezy, a dokonce i hradní klíče! Pak pokračujte na Slepičí hory nebo Hradišťský vrch.

Skalní hrady na Plzeňsku

Přimda na Tachovsku je jednou z nejstarších zřícenin v Čechách. O hradu se psalo již v Kosmově kronice. Uvidíte tady obytnou věž s toaletou z 12. století! Poté se vydejte na zámek Bor a na rozhlednu Vysoká v Tachově.

Ústecký kraj

Falkenštejn na Děčínsku je přístupný po kovovém schodišti a žebřících. Ne nadarmo se mu říká Sokolí hrad. Z vrcholu skály si vychutnáte výhled na České Švýcarsko. Potom načerpejte síly v Pivovaru Falkenštejn, vyjděte na Vlčí horu nebo vyzkoušejte naučnou stezku Růžová.

Liberecký kraj

Svojkov u České Lípy stával v bývalém zámeckém parku. Dnes je kolem něj bujná příroda. O paradoxech má co vyprávět i hradní historie. Původně byl vystavěn jako ochrana proti nájezdníkům, avšak později se jej zmocnil loupeživý rytíř Mikeš Pancíř ze Smolna. Dnes nás na hradě čekají kouzelné výhledy i romantická kaple v „podhradí.“ Potom zkuste výlet k Pustým kostelům, kde se natáčela oblíbená pohádka, s Čerty nejsou žerty.

Rotštejn se může pochlubit částí chodby, černé kuchyně, a dokonce tu bydleli i vesničané. V pohádce s Čerty nejsou žerty tu sídlili čerti. Právě zde se vcházelo do pekla a kaprál si o zdejší skálu zlomil šavli. Udělejte si též výlet na Dlaskův statek a navštivte Muzeum Turnov.

Tolštejn na skále u Jiřetína pod Jedlovou potěší každou romantickou duši. Vychutnáte si gotické ruiny s výhledem do Lužických hor i posezení v restauraci Tolštejn, která zde má svou tradici už od 19. století. Potom se vydejte na Jedlovou horu s rozhlednou nebo na horu Klíč.

Skalní hrady Královehradecka

Kočičí hrad je za devatero řekami a horami v Kočičích skalách. Tak nějak jako v pohádce, se u přírodního skalního útvaru, plného puklinových jeskyní, budete cítit. Naleznete jej u Police nad Metují. Až vás toulky mezi skálami  omrzí, navštivte Mlýn Dřevíček nebo Hvězdu v Broumovských stěnách.

Pardubický kraj

Oheb shlíží ze skály na přehradní nádrž Seč. Kromě výhledu na přehradu si při návštěvě romantické zříceniny užijete přírodní rezervaci Oheb. Poté zavítejte do Berlovy vápenky, případně do Keltského archeoskanzenu u Nasavrk.

Skalní hrady Vysočiny

Hrad Holoubek na skále nad zátokou Dalešické přehrady býval, před vznikem přehrady, podstatně výš. Pokud se k němu vydáte, čeká vás téměř 600 let stará zřícenina hradu, jež byl obýván loupeživým rytířem Reinprechtem z Ebersdorfu. Pokud se na výlet vyjedete v letním období, můžete se pak oddávat vodním radovánkám v přehradě. Vyzkoušejte i jízdu parníkem.

Z výletů po skalních hradech se vydejte na klasické hrady a zříceniny hradů, které jsou často posazeny na ostrohu v krásné přírodě.