Hrady a zříceniny lákají k výletům, při kterých můžete klidně potkat bílou paní!

Letecký pohled na hrad Pernštejn. Foto: Petra Zbořilová
Letecký pohled na hrad Pernštejn. Foto: Petra Zbořilová

Představujeme vám deset zřícenin a hradů, na kterých pobývají bílé paní. Někde je jen jedna, jinde více. Na Karlštejně dokonce třináct! Že na ně nevěříte? Jen abyste se nedivili a některou nezahlédli. Výlet na zříceniny a hrady bude skvělý, i když nebude duchařský, protože vás zavede do pěkné přírody a lesů.

Karlštejn obývá 13 bílých paní! Jen jedna z nich byla manželkou císaře.

Karlštejn ve Středočeském kraji je podle Vrchlického z půvabné Noci na Karlštejně místem, kam nesměly ženy. Podle pověstí se tady ženská strašidla v podobě bílých paní zjevují. Je jich hned 13! První z nich je Blanka z Valois, která občas přijde do podhradí a oznamuje poddaným dobré i špatné zprávy. Dalších 12 bílých paní se zjevuje při úplňku na hradbách. Jsou to dívky, které zavraždila hradní paní Kateřina Bechyňská z Lažan.

Točník svou bílou paní nemá!

Hrad Točník ve Středočeském kraji posledních 200 let svou bílou paní nemá, ale jistojistě ji míval. Pověst praví že bílá paní byla dcera, která svým chováním utrápila své rodiče k smrti. Zato pak musela strašit a strašila by dodnes, kdyby se v rámci její záchrany nevydal jistý laskavý pan Kořínek do Prahy bos, a nenechal tam v Chrámu svatého Víta odsloužit mši za tuto nešťastnici.

Zřícenina hradu Valdek ve Středočeském kraji je dodnes domovinou bílé paní. Hlídá tady zlatý stůl a zlaté židle. Občas se toulá po okolních lesích a prosí pocestné a houbaře o vysvobození. Naposledy byla spatřena v roce 1920. Vydáte-li se na fajn výlet do brdských lesů k Valdeku, možná budete mít po 123 letech štěstí právě vy a bílou paní uvidíte.

Tipněte si, která bílá paní je v Čechách nejslavnější?

Hrad Rožmberk je místo, kde se zjevuje nejslavnější česká bílá paní – Perchta z Rožmberka. Smutný příběh historické Perchty z Rožmberka, provdané za Jana z Lichtenštejna se odehrává na stránkách jejich dopisů, kterými prosila své příbuzné o pomoc. Při výpravě na hrad Rožmberk v Jihočeském kraji máte stoprocentní jistotu, že bílou paní Perchtu uvidíte, a to při prohlídce hlavního okruhu na obraze z 19. století.

Že nevíte, která bílá paní chová ušatou sovu se svítícíma očima?

Hrad a zámek Jindřichův HradecJihočeském kraji navštěvuje bílá paní se svazkem klíčů v rukou a rukavičkami. Pravděpodobně se jmenuje Markéta. Když jí potkáte, pokud ji rozzlobíte, zachrastí klíči. Zbytečně ji však nezlobte, nezaslouží si to. Vařila pro chudé sladkou kaši v zámecké černé kuchyni a rozdávala finanční příspěvky lidem v hmotné nouzi.

Zřícenina hradu Prácheň stojí v Plzeňském kraji. Ke zřícenině v listnatém lese vede příjemná procházka Přírodní rezervací. Zdejší bílá paní se nikdy necítí sama. Žije tu se zakletým hradním pánem Půtou a s jejich strašidelnými zvířátky. Chovají spolu ušatou sovu se svítícíma očima a rohatého býka. Občas k nim přijde na návštěvu škodolibý mužík.

Zjistěte, kde žilo nejlaskavější strašidlo!

Hrad VelharticePlzeňském kraji obývá bílá paní Kateřina. Je jedním z nejlaskavějších strašidel, jaké můžete na hradech potkat, avšak za posledních několik set let nemáme o jejím zjevení žádné zprávy. Naposledy se jako milující maminka zjevovala, aby políbila svou dceru Elišku. Když děvče povyrostlo a vychovávali jej v Jindřichově Hradci, bílá paní z Velhartic se tam zjevovala u gotické brány.

Najděte pramen se zrnky zlata nebo dokonce poklad!

Zřícenina TolštejnÚsteckém kraji je podle Balbína místo, u kterého vyvěrá pramen se zrnky zlata a v potoce u nedalekého kopce jsou safíry a hyacinty. Velký poklad je rovněž pod zřícenou hradu. Hlídá jej bílá paní Svanhilda, která otrávila svého manžela a sebe vínem. Její manžel tam straší spolu s ní, a to v podobě hrůzostrašného černého psa.

Dámy! Na Pernštejně se raději do zrcadel nedívejte!

Hrad Pernštejn je velkolepé pohádkové sídlo v Jihomoravském kraji, které musíte navštívit. Hradními chodbami se prochází bílá paní, parádivá Eliška. Původně komorná, která se nad míru dívala do zrcadla. Bílá paní je celkem neškodná, avšak zrcadlo, do kterého se dívala, je dodnes prokleté. Žena, která do něj pohlédne přijde do roka o svou krásu. Vzhledem k tomu, že se zcela jistě neví, které z pernštejnských zrcadel to je, preventivně si během prohlídky péči o svůj zevnějšek odepřete.

Zřícenina hradu Děvičky se tyčí na kopci v chráněné krajinné oblasti Pálava v Jihomoravském kraji. Při prozkoumávání pozůstatků hradu, se vám může stát, že zahlédnete dvě dívčí zjevení, která se vás polekají a zmizí. Podle pověsti jsou to dvě dcery hradního pána, které byly při obléhání hradu Švédy zasypány v tajné podzemní chodbě.

Ke klasickým hradům a zříceninám náleží i zajímavé skalní hrady, nevynechejte je!