Pojďte s námi navštívit hrad Točník, zčásti zříceninu a zčásti nádherný zachovalý hrad, hrdě se vypínající na Zámeckém vrchu jako krajinná dominanta na okraji křivoklátského loveckého hvozdu. Procházkou mezi jeho zdmi si můžete představovat, jak tudy kráčí král Václav IV. a poté vyráží se svou družinou do křivoklátských lesů na lov. Nechte se vtáhnout do historie impozantní zříceniny hradu Točník, významné památky České republiky.
Proč se stal horní hrad nástupcem dolního hradu?
Královský hrad Točník byl postavený Václavem IV. na konci 14. století jako přepychové a reprezentativní sídlo. Stalo se tak po požáru, který zachvátil nedaleký dolní hrad Žebrák. Protože kvůli své poloze na úzkém skalním ostrohu nebyl hrad Žebrák vhodný k přestavbě ani k rozšíření, nechal panovník vystavět hrad větší, honosnější a na vyšším místě. Hrad tak náleží mezi nejmladší, ale rozlohou mezi největší hrady v Čechách.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Na novém hradě byly potlačeny obranné prvky a byl naopak upřednostněn rezidenční účel. Točník je tedy stavbou na rozhraní mezi hradem a zámkem (hradozámek). Hrad zvenku dobyvatelům odolal, ale uvnitř byl poškozen lidmi, kteří se během třicetileté války ukrývali před švédským vojskem.
Nyní je hrad ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Hrad je spolu se zříceninou Žebrák chráněn jako národní kulturní památka. Během roku je hrad Točník také dějištěm mnoha akcí, od hudebních a divadelních až po šermířské souboje a pravěké dny.
Co uvidíte a zažijete?
Hrad Točník patří mezi nejvýznamnější památky středověké hradní architektury u nás. Stojí na ostrohu Zámeckého vrchu, oddělen dvojicí příkopů. Prohlédnout si můžete nejen interiéry hradu vybavené dobovým nábytkem, ale také Velký palác se sgrafitovou výzdobou nebo západní bránu s heraldickou výzdobou. Hlubokou hradní studnu objevíte na druhém nádvoří. Královský palác má v interiérech zachovány zbytky systému šnekových schodišť a řadu gotických valených a žebrových kleneb. Zajímavostí je tu například první ústřední topení či stylově řešené krby. Um našich předků dokládají ukryté průduchy ve zdech, kterými proudil vzduch, aby vyhříval chladné hradní stěny. Hradní kapli sv. Bartoloměje si můžete nejen prohlédnout, ale také zde říct své „ano”, neboť se tu konají svatební obřady.
Pojďte na jeden nebo i dva hrady, sami i s průvodcem
Především si hrad Točník můžete projít a prozkoumat sami, bez průvodce. Pro lepší orientaci a seznámení s historií si můžete v pokladně hradu vyzvednout tištěný text a mapku. Komentovaná prohlídka s průvodcem je možná (bez objednání) pouze v červenci a v srpnu, a to každou celou hodinu od 10.00 do 17.00 hodin. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na webových stránkách hradu Točník.
Další možností je navštívit hrady Točník i Žebrák za společnou zvýhodněnou vstupenku. Pamatujte na to, že přesun mezi hrady trvá minimálně 30 minut chůze. Procházky určitě nebudete litovat. Podívejte se na náš článek, protože na hrad Žebrák jsme vás už zvali.
Kde najdete hrad Točník?
Středočeský kraj, okres Beroun, obec Točník.
Kontakt na provozovatele
Národní památkový ústav
Správa hradů Točník a Žebrák
267 51 Točník
tel.:+420 311 533 202
e-mail: tocnik@npu.cz
web: www.hrad-tocnik.cz
Informace lze získat i v MěKC Beroun
Městské kulturní centrum Beroun
Husovo nám. 69 (pasáž Na Nové)
266 01 Beroun
tel.: +420 311 654 321
e-mail: mic@mkcberoun.cz
web: www.infocentrumberoun.cz
web: www.mkcberoun.cz