Hrad Žebrák byl kdysi oblíbeným sídlem Václava IV. Stojí na skalnatém ostrohu, který obtéká Stroupínský potok. Dominantou hradu je vysoká mohutná věž, která je dnes přístupná jako rozhledna. Výletníci a milovníci historických sídel si tak mohou prohlédnout nejen samotný hrad, ale užít si i nádherný výhled po okolí.
Procházka zříceninou
Hrad Žebrák na Berounsku lze navštívit v letní turistické sezoně od dubna do září. Po areálu zříceniny se můžete volně procházet bez průvodce, s psaným textem. Ten si půjčíte či zakoupíte u pokladny. A pak můžete prozkoumávat všechna zákoutí této hradní zříceniny tak dlouho, dokud ji pro návštěvníky nezavřou.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Prozkoumejte hrad Žebrák
Hrad Žebrák stojí na úzkém a strmém skalnatém ostrohu, výběžku Zámeckého vrchu. Z hradu se dochovala hlavní válcová věž se zbytky plášťové hradební zdi a navazujícího východního paláce. Do věže, která slouží jako rozhledna, vstoupíte po padacím můstku. Z dalších dochovaných částí hradu je to například palác krále Václava IV., menší válcová věž a rozsáhlé opevnění v předhradí. Nad východním hradním příkopem stojí zbytky hradní kaple sv. Apolináře a sv. Markéty.
Vyhlídka z hradní věže
Dominantou hradu je mohutná dvacetimetrová válcová věž z druhé poloviny 13. století. V 80. letech 20. století, kdy byla zřícenina opravena, došlo i na zabezpečení věže, která se tak stala vyhlídkovým místem. Z otevřené plošiny se vám naskytne krásný výhled do okolí – na nedaleký hrad Točník, Brdy, vrch Veliz i na rozhlednu Máminka. Na tuto rozhlednu s něžným jménem Máminka jsme vás již zvali v jednom z našich předchozích článků.
Hrad Žebrák i hrad Točník
Zřícenina hradu Žebrák u obce Točník v okrese Beroun je dnes chráněna jako kulturní památka. Šlechtický hrad byl založen ve druhé polovině 13. století pány Zajíci z Valdeka. Byl strážním hradem na křižovatce cest ke Křivoklátu a Zbirohu. Roku 1336 jej získal král Jan Lucemburský a Žebrák se tak stal významnou panovnickou rezidencí. O velkou přestavbu a rozšíření hradu se zasloužil Václav IV., který zde často pobýval. Sláva hradu však vydržela jen do roku 1395, kdy jej zachvátil požár. Na nedalekém kopci byl vystavěn nový hrad Točník a význam Žebráku postupně klesal. Hrad se stal zříceninou a roku 1553 byl označen jako pustý. Hrady Žebrák a Točník tak představují ojedinělou dvojici hradů stojících na jednom návrší.
Turistické informace
Chcete-li vyrazit k hradní zřícenině pěšky, zavede vás tam modrá turistická značka ze stejnojmenného města Žebrák (2,4 km).
Motorizovaní turisté mohou zaparkovat cca 500 m od hradu na parkovišti, které je ve správě obce Točník.
Pro osoby se sníženou pohyblivostí je hrad velmi obtížně přístupný (lesní pěšina a mnoho schodů), pro vozíčkáře je hrad prakticky nepřístupný.
Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na webových stránkách – hrad Žebrák.
Kde se hrad nachází?
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Město: Žebrák
Kontakt na provozovatele
Národní památkový ústav, správa hradů Točník a Žebrák
Hrad Žebrák
267 51 Žebrák
tel.:+420 311 533 202
e-mail: tocnik@stc.npu.cz
www.tocnik.com
Informace lze získat i v MěKC Beroun
Městské kulturní centrum Beroun
Husovo nám. 69 (pasáž Na Nové)
266 01 Beroun
tel.: +420 311 654 321
e-mail: mic@mkcberoun.cz
web: www.infocentrumberoun.cz
web: www.mkcberoun.cz
Další informace najdete také na webu www.brdyapodbrdsko.cz