Prozkoumejte skalní hrad Vranov, tajemný Pantheon Maloskalska

Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon
Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon

Na vysokém útesu nad řekou Jizerou v půvabné krajině Českého ráje se vypíná skalní hrad Vranov. Procházka hradní zříceninou Vranov je takovým malým dobrodružstvím, ale s úžasnými zážitky a krásnými výhledy. Po zdolání strmějšího výstupu vás čeká členitý terén skalního hradu plný schodišť, skalních zákoutí, teras a sklepení. Však je hrad Vranov, zvaný též Pantheon na Malé Skále, nejrozsáhlejším skalním hradem v Čechách.

Kolik měří nejdelší hrad v Čechách?

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad řekou Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov. Jeho stavitelé vybrali skvělé místo, které vyhovovalo všem obranným požadavkům – skupinu pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Vranov měří téměř čtyři sta metrů a je u nás považován za nejdelší hrad. Hradní budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaná ve skále.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon
Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon

Proč se hradu Vranov říká Pantheon?

Na Vranově se vystřídala řada majitelů, přesto v průběhu 16. století hrad zpustl. V roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Römisch. Na troskách starého hradu vybudoval památník všem hrdinům a jejich hrdinským skutkům — Pantheon. Nechal zde umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události, spisovatele, umělce, básníky. Tomuto romantickému místu vévodí novogotický letohrádek. Mnoho z toho, co Pantheon kdysi tvořilo, podlehlo zkáze, ale o dechberoucí výhledy do okolí a protékající řeku Jizeru ochuzeni nebudete.

Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon
Skalní hrad Vranov. Zdroj foto: Vranov – Pantheon

Kudy na Pantheon?

Skalní hrad Vranov se nachází nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu. Od záchytného parkoviště je to zhruba půl kilometru po červené turistické značce.
Hrad Vranov – Pantheon můžete navštívit každý den, od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin, v sobotu, neděli a svátky od 9 do 18 hodin.
Vstupné pro dospělé 50 Kč, dětí 6 – 15 let 30 Kč, rodinné vstupné 100 Kč.

Kde leží skalní hrad Vranov?

Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec nad Nisou
Obec: Malá Skála

Kontakt – skalní hrad Vranov

Skalní hrad Vranov – Pantheon
Obec Malá Skála 122
468 22 Malá Skála
tel: 734 264 226
email: info@vranov-pantheon.cz 
www.vranov-pantheon.cz 

Tip na fajn výlet na Maloskalsku

I v zimním období si můžete udělat krásný výlet do oblasti plné přírodních zajímavostí a historických památek, třeba na hrad Zbirohy na Maloskalsku. Prohlídka ruin opředená pověstí o loupeživém Černém rytíři se určitě zalíbí i dětem. Vyrazte také na hrad Frýdštejn za světničkami ve skále a výhledy na Český ráj.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.