10 tipů na vodácké trasy po českých řekách. Pokoříte je všechny?

Český Krumlov je oblíbený cíl výletů vodáků.
Český Krumlov je oblíbený cíl výletů vodáků. Zdroj: Kateřina Nečasová

Už jste zažili vodáckou romantiku, slunce a vodu všude kolem vás? Plavba po Vltavě, Berounce, Lužnici, Otavě, Ohři i Orlici se vám bude líbit, pokud zbožňujete vodu. Sázava láká do vodáckého muzea. Na meandry Dyje a řeku Moravu se vypravte i s dětmi. Nevynechejte ani ohyby břehů Odry. Putujte kolem řek, kde je co vidět, kam hlavu složit a dobře se najíst. S fajnvylety.cz nezabloudíte a užijete si vodácké trasy a parádní výlety v přírodě.

Po Vltavě do kláštera, na hrad i do Českého Krumlova

Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou je vodácká trasa dlouhá 70 km. Při plavbě Vltavou se na tomto úseku můžete pokochat cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě, hradem Rožmberkem nebo Českým Krumlovem. Cestou se připravte na lehké peřeje.

Zvíkovec – Hlásná Třebaň na Berounce je vodáckou naučnou stezkou. V průběhu plavby vás okolo břehů doprovodí informační tabule zabývající se faunou, flórou, geologickými či archeologickými zvláštnostmi. Na cestě dlouhé 60 km se pokocháte krajinou Křivoklátska a Českého krasu.

Vodácká trasa Suchdol nad Lužnicí – Veselí nad Lužnicí poskytne příjemný několikadenní výlet Třeboňskem pro celou rodinu. Možnost přespání a odpočinku po zdolávání meandrů Lužnice se na trase nalézá v kempech Majdalena, Lužnice a Měruše u pískových jezer. Čeká na vás přes 49 km dlouhá plavba, během které proplujete národní přírodní rezervací Stará a Nová řeka, rybníkem Rožmberkem a vůbec příjemnou krajinou plnou rybníků.

Víte, kde projedete pod nejstarším kamenným mostem v Čechách?

Strakonice – Písek tvoří 28 km dlouhou trasu na řece Otavě. Ve Štěkni vyzkoušíte oblíbenou vodní propust – šlajsnu. Plavbu vám oživí i Kestřanská peřej a bez větších obtíží jí projedete. V Písku pak zkuste, jaké je plout pod nejstarším kamenným mostem v Čechách, který pamatuje už Přemysla Otakara II.! Během cesty naleznete azyl v kempu Štěkeň nebo ve sportovně rekreačním areálu Čejetice.

Karlovy Vary – Perštejn patří mezi nejoblíbenější vodácké trasy na Ohři. Na 39 km očekávejte tři větší peřeje a řadu jezů. O kempy a občerstvení není na této trase nouze. Třeba Hospoda a tábořiště Dubina, kde lze přespat i v penzionu. Dále pak pádlujte kolem bývalých Lázní Kyselka, Pernštejnských skal a jiných zajímavých míst.

Vyšší Brod je místo častých startů výletů vodáků.
Vyšší Brod je místo častých startů výletů vodáků. Zdroj: Kateřina Nečasová

Borohrádek – Krnovice na řece Orlici vás proveze romantickými meandry přírodního parku Orlice. Kdo sjel Orlici a Tichou Orlici, rád se tam vrací. Při tomto 22 km dlouhém úseku můžete přespat pod širákem a sledovat hvězdy na některé z mnoha pláží, jež u řeky naleznete, nebo dát přednost pohodlnému přespání v tábořišti Rampa sport po osmém km cesty v Týništi nad Orlicí.

Horka nad Sázavou – Tábořiště Omaha nad Kácovem je 16 ti kilometrový úsek řeky Sázavy. Hned z počátku vaší cesty se stavte ve Vodáckém muzeu ve Zruči nad Sázavou nebo se pokochejte přímo z řeky Sázavy výhledem na zdejší Sázavský klášter. Po klidné řece s několika jezy se dostanete do Tábořiště Omaha, kde lze rozdělat oheň, postavit stan, zahřát se a dát si nějaké teplé jídlo.

Vodácké trasy: Nenáročná plavba pro děti a začátečníky na Dyji a Moravě

Znojmo – Krhovice je příjemnou 15 km dlouhou vodáckou trasou na řece Dyji. Užijete nenáročnou klidnou plavbu, ideální pro začátečníky a rodiny s dětmi. Cestou si můžete odpočinout v některém občerstvení u břehu nebo v kempu. Na konci cesty si vychutnejte část meandrů Dyje, jedno z nejkrásnějších míst na řece. V plavbě můžete pokračovat až do Hrádku.

Litovel – Olomouc je 23 km dlouhý poklidný úsek na řece Moravě. Ideální pro rodiny s dětmi i začínající vodáky. Během výletu využijte po 10,5 km Vodácké tábořiště Hynkov, případně po 15,5 km Tábořiště Pádlo Morava, kde je též občerstvení. V případě několika jezů budete sice nuceni své plavidlo přenášet, ale chráněná krajinná oblast, kterou budete projíždět za tu námahu rozhodně stojí.

Meandry Odry pod Starým Bohumínem – Soutok Odry s Olší tvoří přibližně 6 km dlouhý úsek řeky v chráněném území Přírodní památka Hraniční meandry Odry. Ideální je zapůjčit si plavidlo ve Starém Bohumíně, kde po dohodě zajistí návrat lodi i posádky zpět. Z počátku vás čeká poklidná široká řeka, poté trošku zrychlíte mezi meandry. Cestou zahlédnete nejrůznější vodní ptáky. Kousek za soutokem Odry s Olší je výstupní místo Zebelkov, jež leží již v Polsku.