Lyžování v Brdech: na běžkách napříč středočeským pohořím Brdy

Lyžování v Brdech je jedinečné. Proč? Protože je to ostrůvek jedinečné přírody, lesů, stezek a úžasných vyhlídek z kopců.  Sníh se třpytí v slunečních paprscích a blankytná obloha slibuje nádherný den, přímo stvořený na toulku. Milovníci běžeckého lyžování, užijte si krásu krajinné oblasti Brdy cestou po brdské magistrále. 

Pohoří Brdy nabízí nejen lyžování ale i celoroční procházky, turistiku a cyklotoulky. Brdy leží ve středních Čechách. Do jeho nejvyšších oblastí vás lesními cestami s krásnými vyhlídkami zavede Brdská lyžařská magistrála. Základní délka trasy měří přibližně 23 km, ale můžete si ji libovolně prodlužovat či zkracovat, podle vašich možností, ale také sněhových podmínek. Vyjít můžete z obce Orlov do Zaječova, anebo obráceně.

Lyžování v Brdech můžete začít trasou z Orlova zamíříte na kopec Třemošná, pak přes Malou Ohrádku na nejvyšší vrchol Brd, Tok (865 m). Potom sjedete po lesní cestě na Houpák. Ten si určitě nenechte ujít, je odtud nádherný výhled na celé Brdy. Až se pokocháte panoramaty, pokračujte na Dlouhý vrch a cestou po zelené značce dorazíte do obce Zaječov.

Mapa zimní běžkařské dráhy. Zdroj: Město Příbram

Lyžování v Brdech

V Brdech můžete k běžkování využít několik kilometrů cest (nejedná se o upravené běžecké stopy). Z dalších výchozích bodů k výletům brdskou přírodou si můžete zvolit Teslíny, Nepomuk, Láz, Bohutín, Příbram-Kozičín, Obecnice nebo již zmiňovaný Orlov a Zaječov.
Pěkná trasa je také v pohoří Hřebeny, nazývané též Hřebeny Brd nebo Brdské Hřebeny, ležící v severovýchodní části Brdské vrchoviny.

Červená značka z Černolic vás zavede na 553 metrů vysoký ostroh Skalka, nedaleko něhož se nachází stejnojmenný poutní areál s křížovou cestou, kostelem a kaplí sv. Máří Magdaleny. Za přívětivého počasí je odtud krásný výhled na město Mníšek pod Brdy.
Od Skalky lze pokračovat ještě dál, kdy vás červená značka přivede k rozcestí U Červeného kříže a odtud až k rozhledně Studený vrch.

Orientace na lyžích v Brdech

Orientaci v terénu vám usnadní turistická značení, kterých v této oblasti stále přibývá. Aktuální a bližší informace o sjízdnosti tras najdete na webových stránkách Brdy a Podbrdsko. Turisté-běžkaři pozor! Z důvodu současné těžby dřeva mohou být některé komunikace nebo jejich části posypány.
Příroda je krásná v každém ročním období. Užijte si ji v zimním čase, kdy je přikrytá sněhovou peřinou.

Místo

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Město: Příbram

Kontakt

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Tyršova 106, 261 01 Příbram
telefon: +420 318 402 381
e-mail: info@primbram.eu
www.pribram.eu

lyžování v Brdech to je i Meteověž Praha
Meteoradar Brdy-Praha. Zdroj: Město Příbram. Foto: Jaroslav Hodrment
nejen lyžování v Brdech
Poutní areál Skalka, kapličky. Zdroj: Město Příbram. Foto: Jaroslav Hodrment
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.