Renesanční zámky jsou plné úchvatných sgrafit a prapodivných příběhů

Zámek Kratochvíle. Foto: Flickr.com / Herbert Frank
Zámek Kratochvíle. Foto: Flickr.com / Herbert Frank

Máte rádi renesanci? Pokud to nevíte, tak to prostě pojďte zjistit. Projděte se renesancí od 14. po 16. století. Zjistěte, na kterém renesančním zámku uvidíte psí kuchyně a obdivujte zámek Zlatovlásky. Kochejte se zajímavými sgrafity a tipněte si, kde ještě dnes straší vlkodlak. Líbit se vám bude i věž s nádherným jménem Spanilá. Najděte zaječí výzdobu i Slovanskou epopej. Renesanční výlety budou objevné a zábavné pro vás i vaše děti.

Středočeský kraj

Zámek Nelahozeves láká k výletu na příjemné sídlo vystavěné na způsob italského kastelu s dekorativními nárožními bastiony a renesanční výzdobou. Hledejte jej 35 km od Prahy na Mělnicku. V zámeckých interiérech se těšte na Bruegela, Rubense a další umělecká díla autorů zvučných jmen. Poté se vydejte na zámek Veltrusy.

Renesanční zámky Jihočeska

Zámek Kratochvíle je renesančním letohrádkem – italskou vilou. Stojí na olšových pilotech. Toto zajímavé konstrukční řešení projektoval Jakub Krčín z Jelčan. Potěšte se iluzivně malovanými fasádami, zrcadlícími se hladině vodního příkopu i bohatou manýristickou výzdobou interiérů. Poté si udělejte výlet do Archeoparku Netolice.

Kde se natáčela pohádková Zlatovláska?

Zámek Třeboň v malebném renesančním městě vás osloví sgrafitovou výzdobou a komnatami, kde pobýval nejen Petr Vok. Uvidíte i psí kuchyně, kasamety a další zajímavosti. Procházejte se zámeckým parkem s dětským hřištěm, zookoutkem s ptačími voliérami a vykoupejte se v rybníce Rožmberk nebo Svět.

Červená Lhota je díky pohádce o Zlatovlásce, jedním z nejznámějších renesančních vodních zámků. K čtyřkřídlému objektu s červenou omítkou a útulným nádvořím, nemusíte připlout na loďce tak jako kuchtík Jiřík ve filmové pohádce Zlatovláska. K dispozici je vám kamenný most. Krásnou Zlatovlásku tam nepotkáte. Místo toho spatříte proslulou podobiznou Markéty Pyskaté, tyrolské hraběnky, která vypudila svého manžela, bratra Karla IV., Jana Jindřicha Lucemburského. Potom pokračujte na hrad Choustník.

Renesanční zámky Plzeňska

Horšovský Týn býval původně hradem přestavěným na renesanční zámek. Čekají na vás renesanční sgrafita a další půvabná výzdoba. Dodnes prý na zámku straší vlkodlak alias hrabě Volf, ale že jej potkáte právě při prohlídce, je málo pravděpodobné. S největší pravděpodobností uvidíte knihovnu, obrazárnu, taneční sál i kuchyni. Po prohlídce zámku navštivte Domažlice a Klenčí pod Čerchovem.

Královehradecký kraj

Zámek Opočno je vsazen do rozlehlého parku. Vstupte do vstřícného prostoru nádvoří, subtilně rozčleněného třípatrovou arkádou. Líbit se vám bude i uvnitř. V přibližné vzdálenosti 13 km od zámku Opočno jsou Třebechovice s velikým mechanickým Proboštovým betlémem nebo hrádek Výrov.

Zámek Doudleby nad Orlicí vás překvapí sgrafitovou výzdobou, jakou jen tak neuvidíte. Je jí doslova pokryt! A to poměrně vzácnou sgrafitovou výzdobou kobercového typu. Po pokochání se ornamenty fasád, vstupte dovnitř. Prochoďte Hodovní sál, Zrcadlový sál i Lovecký pokoj. Cestujete-li s dětmi, je tu pro ně Muzeum přírodovědy a venkova nebo Babiččin dvoreček. Hezký renesanční zámek je i v Častolovicích.

Olomoucký kraj

Zámek Tovačov uvidíte už z dálky! Jeho věž zvaná Spanilá je vysoká 96 metrů a výhled z ní je nezapomenutelný. Vyhlídka z věže není to jediné, na co se zámku Tovačov můžete těšit. Spatříte renesanční portál, který je považován za nejstarší renesanční památku severně od Alp a pokocháte se bohatě malířsky a štukatérsky vyzdobenými interiéry. Až si užijete zámku, podívejte se do města Prostějova.

Renesanční zámky Jihomoravska

Zámek Bučovice u Vyškova je proslulý především svými zajíci. Výzdobu Zaječího pokoje, kde jsou vyobrazení zajíci jednající přesně tak jako lidé. Avšak je zde též zajímavá architektura čtyřkřídlého zámku, kde se na nádvoří ocitnete v útulném prostředí s třemi patry otevřených arkád a mohutnou fontánou s mořskými pannami. Jste na výletě s dětmi? Po zaječí výzdobě Bučovic by se jim mohl líbit Dino Park nebo Zoopark Výškov.

Zámek Moravský Krumlov to není pouze Slovanská epopej! Vedle slavných velkolepých obrazů Alfonse Muchy na vás čeká tichý nevtíravý půvab renesančního zámku, kde si prozkoumáte interiéry a vystoupáte do věže. Máte-li rádi sport a zábavu s mírnou příměsí adrenalinu, pak se bez ohledu na věk vydovádíte v Permoniu -zábavném parku v Oslavanech.