Naučná stezka Křivoklát: historií až na rozhlednu Máminka 

Naučná stezka Křivoklát vede i na rozhlednu
Rozhledna Máminka. Zdroj: obec-hudlice.cz

Naučná stezka Křivoklát kolem Krušné hory nedaleko Berouna až za Máminkou, to je putování nejen přírodou Křivoklátska. Stezka vám nabídne svůj půvab i zvláštní poklidnou atmosféru. Jednoduchá a krásná rozhledna potěší nejen milovníky výšek a panoramat, ale i architektury.

Vzhůru naučnou stezkou Křivoklát! 

Přibližně deset kilometrů západně od Berouna v Křivoklátské vrchovině leží obec Hudlice a tam Naučná stezka Křivoklát začíná. Krajině dominuje vyvýšený přírodní útvar, jehož nejvyšším bodem je dnes na kótě 609 m Krušná hora. Napojit se na okružní naučnou stezku Krušná hora – Hudlický vrch se můžete z několika míst, na kterých jsou zřízena i parkoviště. Trasa vede po upravených komunikacích pro pěší a na jaře a v létě je vhodná i pro cykloturistiku. Stezka měří necelých devět kilometrů, má 14 zastavení a na 30 informačních tabulích se dozvíte o historii Hudlic a jejího okolí. Cestou například potkáte technickou zajímavost – bývalý železnorudný důl Gabriela, studánky i chráněnou lípu.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Rozhledna Máminka. Zdroj: obec-hudlice.cz

Největším lákadlem naučné stezky Křivoklát je určitě rozhledna Máminka vysoká 33 m. Její dřevěná konstrukce ve tvaru trianglu stojí na místě bývalé triangulační věže, a tak se jí také vzhledem podobá. Na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 m je třeba vystoupat po 96 schodech. Zajímavostí je, že na každém z těchto schodů je nějaký nápis, motto či vzkaz od jednotlivých sponzorů rozhledny. A budete-li mít štěstí na pěkné počasí, uvidíte pohoří Šumavy, Klínovec či Ještěd. Vidět jsou často i Krkonoše a celý horizont Prahy. Několikrát v roce se na rozhledně a v jejím okolí pořádají kulturní akce, a tak můžete přijet například na Keltský telegraf, pro děti je připravena cesta za pokladem s názvem „Velký pátek na rozhledně” a každoročně se koná 26. prosince výstup na Krušnou horu. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Dům a busta Josefa Jungmanna. Zdroj: obec-hudlice.cz
Interiér domu Josefa Jungmanna. Zdroj: obec-hudlice.cz

Hudlice: nejen Naučná stezka Křivoklát 

Přírodní dominantu obce tvoří buližníková skála ležící v nadmořské výšce 487 m. Pod temenem skály se nachází vchod do jediné nekrasové jeskyně na Berounsku. Po dřevěném schodišti se dostanete až na vrchol skály.

Hudlice proslavil také Josef Jungmann, kterému za vydání Slovníku udělil císař Ferdinand v roce 1839 Leopoldův řád, údajně jako prvnímu Čechovi vůbec. Nedaleko návsi můžete navštívit jeho rodný dům a památník. V interiéru typicky staročeské roubené chaloupky z roku 1718 je pro návštěvníky instalovaná expozice, v níž se seznámíte s životem a dílem tohoto českého filologa, spisovatele a překladatele. Výstavu si můžete prohlédnout od 1. dubna do 31. října – středa až neděle 9 – 12.00 a 14 – 17 hodin. Listopad až březen je zavřeno. Vstupné: dospělí 20 Kč, studenti a děti do 15 let 10 Kč, rodinné vstupné 50 Kč, držitelé ZTP mají vstup zdarma.

Kudy po Naučné stezce Křivoklát? 

Hlavní nástupní místa naučné stezky jsou u stanoviště č. 1 – Na Vartě (GPS: 49.9552522N, 13.9232533E), č. 11 – Na Úmrlčí (GPS: 49.9601842N, 13.9444481E) nebo č.  6 – Pod Chvojinkou (GPS: 49.9807203N, 13.9434825E). Nejkratší cesta k Mámince vede z nástupiště č. 1. Na uvedených místech je možné i parkovat. A nemáte-li dost, navštivte sídlo českých panovníků i pohádkových králů hrad Křivoklát, jež je dominantou Křivoklátska. Kde Naučnou stezku Křivoklát najdete? 

Středočeský kraj, okres Beroun, obec Hudlice

Kontakt

Obecní úřad Hudlice
Jungmannova 355, 267 03 Hudlice
tel: +420 311 697 323
e-mail:
starosta@obec-hudlice.cz
www.obec-hudlice.cz

Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zdarma.

Kde se občerstvit?

Hospůdka U Jungmanna
Bří Jungmannů 364, 267 03 Hudlice
tel:+420 737 029 777
e-mail:
hospudkaujungmanna@gmail.com
www.hospudkaujungmanna.com

Kde se ubytovat?

Penzion Diana
Tyršova 19, 267 03 Nový Jáchymov
tel.: +420 311 693 166
e-mail:
hotel.diana@centrum.cz
www.hotel-diana-nj.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.