Navštivte Konice a zjistěte, co mají společného sekyry, zámek a chrám

muzeum Konice
Muzeum řemesel Konice - sbírka seker. Foto: Tomáš Továrek. Zdroj: mekskonice.cz

Obec Konice je jedinečná. Má mnoho unikátů, mezi nimiž doslova vyniká největší sekyra i největší pila dvoumužná v České republice. Univerzální tesařská sekera vznikla díky zápalu kastelána zdejšího zámku. Byla vytesána z jednoho kmene jasanu a měří celkem 606 cm. Výška sekery je 2015 mm, obvod topora je v nejširším místě 127 centimetrů a najdete ji před konickým zámkem. V roce 2015 byla Největší sekera zapsána do České knihy rekordů.

zámek v Konicích
Zámek Konice. Foto: Tomáš Továrek. Zdroj: mekskonice.cz

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Konice, to jsou památky i příroda

Další významnou památkou města je chrám Narození Panny Marie. V interiéru se nacházejí zachovalé náhrobky a erby rytířů ze Švábenic. Patrně nejstarší dochovanou stavbou ve městě je pak hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele. Jeho původ se odvozuje od data na zvonu ve vížce kostela (1560). V současné době slouží jako smuteční síň.

Městečko leží v Olomouckém kraji asi 18 km severozápadně od Prostějova v oblasti Drahanské vrchoviny, v příjemně zvlněné oblasti, kde se malebně střídají pole a louky s rozsáhlými lesy. Okolí Konice láká k nenáročným procházkám, např. k rybníkům pod Konicí, na Skalky, na Střelnici, do Zaloučí, na Březský vrch a do dalších míst. V letním období poskytují okolní lesy množství hub, malin a ostružin. V zimě bývá v provozu lyžařský vlek v Kladkách (asi 8 km od Konice), zvlněný terén je v zimě hojně využíván běžkaři. Konice je východiskem pro pěší turistiku i pro cykloturistiku (kolo lze přepravit do Konice vlakem).

Historie města Konice

První písemná zmínka o Konici pochází z roku 1200. Tehdy tu stála tvrz, která měla za úkol chránit důležitou obchodní stezku, která vedla přes Moravu do Čech. Název města je odvozený od slova konírna. Zámek, na který navazuje kostel Narození Panny Marie, nechal vystavět představený premonstrátského řádu Norbert Želecký z Počenic na místě bývalé tvrze v letech 1703 – 1705. V koncertním sále mohou návštěvníci vidět vzácnou fresku z 1. pol. 18. století s názvem Stolování svaté rodiny od významného malíře Jana Jiřího Etgense. V současné době je zámek majetkem města Konice. Sídlí zde Městské kulturní středisko, Knihovna, Mateřské centrum Srdíčko a Turistické informační centrum, které zajišťuje prohlídky zámku a expozic Muzea řemesel Konicka z.s. Pokud vás zaujala historie Konic, určitě vás nadchne i královská Litovel

Kde Konice najdete? 

Olomoucký kraj, okres Prostějov, Konice

Kontakt

Turistické informační centrum Konice
Kostelní 46, 798 52 Konice
tel.: +420 582 334 987, +420 739 333 721
e-mail:
icko.konice@seznam.cz
www.mekskonice.cz
www.konice.cz

Jak má muzeum v Konicích otevřeno? 

září – květen: pondělí – pátek prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

Mimo sezónu je možné prohlídku telefonicky domluvit i na víkend (upozornění: je tu 50% přirážka na vstupném).

červen – srpen:

pondělí – pátek prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin
sobota prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin
neděle prohlídka v 14, 15 a 16 hodin

Vstupné do muzea

základní 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Penzion U Sedláka
Kladky 184, 798 54 Kladky – Ošíkov
tel.: +420 731 154 417
e-mail:
penzionusedlaka@penzionusedlaka.cz
www.penzionusedlaka.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.