Cesta hrdelního práva: procházka s nádechem hrůzostrašna

Obžerství. Cesta hrdelního práva. Zdroj: mekstisnov.cz

Nelekejte se, žádné utrpení vás nečeká – to jen jihomoravské městečko Tišnov a jeho Stezka Cestou hrdelního práva vás láká. Pýcha, lenost, lakomství nebo hněv… to jsou takzvané smrtelné hříchy, po jejichž stopách se můžete vydat od tišnovské radnice k základům bývalé šibenice pod vrcholem Klucanina.

Všechno začalo jednoho únorového dne v roce 2014, kdy byly na úpatí kopce Klucanina objeveny základy historické šibenice a nalezeny lidské ostatky a další artefakty, které se váží k tišnovskému popravišti. A tak vznikl plán na zbudování stezky Cestou hrdelního práva. Staňte se tedy na chvíli odsouzeným hříšníkem a poznejte místa, kudy kráčel provinilec.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Pýcha. Cesta hrdelního práva. Zdroj: mekstisnov.cz

Cesta hrdelního práva má 7 zastavení 

A jak dlouhé putování vás, coby domnělého odsouzence, čeká? Cesta hrdelního práva měří necelé tři kilometry a výchozím bodem stezky je tišnovská radnice, kde stávala šatlava. Zde je také zobrazen první hřích – Pýcha. Trasa končí právě v místech, kde se v minulosti popravovalo. Někdejší šibenici zde již však nenajdete, připomínají ji jen kamenné základy. Dnes je tu nová kamenná kapele, která byla postavena spolu s ostatními částmi stezky. Můžete zde rozjímat, ale také se na chvíli proměnit v hudebníky, neboť po stranách tohoto malého svatostánku jsou umístěny trubicové zvony.

7 smrtelných hříchů na stezce Cestou hrdelního práva

Sedm smrtelných hříchů bylo vyjmenováno papežem Řehořem Velikým v 6. století našeho letopočtu. A která to jsou? Pýcha, Nestřídmost – obžerství, Smilstvo, Lakomství, Závist, Lenost a Hněv. Zastavení jsou ztvárněna v podobě masivních stél skládaných z lomového kamene skládaného takzvaně „na sucho“ – tzn. s hlubokou spárou bez vylité malty. Každá stéla je tvarově odlišná a charakterizuje jednotlivé hříchy. Potkáte je na místech, které se váží k tradici útrpného práva – radnice, stínadla, kaple sv. Anny, a z části je najdete tam, kde je k tomu vhodný prostor.
Kamenné monumenty mají z rubové strany ztvárněné ctnosti, které jsou opakem hříchu (pokora, štědrost, cudnost, přejícnost, střídmost, mírumilovnost a činorodost). Cesta hrdelního práva společně s pietní rekonstrukcí šibenice tvoří zajímavý cíl výletů a poutavé místo pro rozjímání o podstatě lidského žití.

Turistické informace

V tišnovském turistickém informačním centru jsou pro návštěvníky k dispozici písemné materiály a mapy, které slouží jako průvodce Cestou hrdelního práva. Uživatelé mobilních telefonů si mohou stáhnout Aplikaci „Stezka hrdelního práva“ jak ve verzi pro Android, tak pro iOS.
Průvodce obsahuje: základní informace, 7 zastávek po cestě, tipy na občerstvení, informace o dění, něco o Tišnově, něco pro děti a také mapu. Bližší informace na stránkách města Tišnov – Mobilní průvodce.

Fajn výlet v okolí: Vykročte do muzea mlynářského řemesla na Jarošův mlýn.

Kde Stezku Cestou Hrdelního práva najdete? 

Jihomoravský kraj, okres Brno venkov, Tišnov

Turistické informační centrum Tišnov
nám. Míru 120, 666 01 Tišnov
tel.: +420 530 334 011
e-mail: tic@kulturatisnov.cz, pronajmy@kulturatisnov.cz
www.tictisnov.cz

Stezka Cesta hrdelního práva je schůdná celoročně.

Kde se najíst a ubytovat?

Širokou nabídku restaurací, hospůdek a penzionů a další turistické informace najdete na webových stránkách Turistického informačního centra Tišnov.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.