Naučná stezka Květnice: obyčejně neobyčejné místo plné pokladů

naučná stezka Květnice
Hora Květnice. Foto: Josef Permedla

Květnice je naučná stezka okolo stejnojmenného kopce. A vrch Květnice je skutečně plný pokladů. Vyjděte si na příjemnou podzimní procházku, která vás zavede do světa vzácných nerostů, nejrůznějších geologických útvarů a chráněných rostlin u města Tišnova. Objevte bohatství a krásu přírody Květnice!

Naučná stezka Květnice

Vrchol Květnice se tyčí nad městem Tišnov, často také nazývaného “Brána Vysočiny”. Květnici uvidíte už z dálky, i když má výšku pouhých 470 m, je kopec nepřehlédnutelný. S jedinečností živé i neživé přírody Přírodního parku Květnice se seznámíte na naučné stezce se 13 informačními zastávkami, které popisují nejen její výjimečné přírodní bohatství, ale i historii a osobnosti s ní spojené. Stezka vede po turisticky značených lesních cestách a pěšinách s odbočkou na vrchol Květnice a na její dvě strážné skály, Velkou i Malou. Na mnoha místech se můžete díky krásným vyhlídkám kochat krajinou a k odpočinku využít turistické přístřešky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hora Květnice. Foto: Josef Permedla
Hora Květnice. Foto: Josef Permedla

Květnice plná pokladů

Květnice, víceméně zalesněná, vystupuje jako ostrovní hora z ploché Tišnovské kotliny. Největší zajímavostí jsou jeskyně, které tu byly objeveny v nedávné minulosti. Přístup do nich je velmi omezen v zájmu ochrany vzácné krápníkové výzdoby. Dokládá to například jeskyně Pod Křížem, která byla vandaly poničena a dnes je chráněna mřížemi.

Tišnovská Květnice je známou mineralogickou lokalitou s krásnými podzemními prostory, jeskyněmi i propastí, která s délkou 76,5 m patří k nejhlubším v českých zemích. Kopec je významný jako naleziště vzácných ametystů, záhněd, křišťálu, malachitů a dalších nerostů. Živá příroda symbolizuje druhové bohatství rostlin i živočichů. V podzemních prostorách například zimuje až 12 druhů netopýrů a vrápenců. Květnice byla právem zařazena do celorepublikového výběru evropsky významných lokalit soustavy „Natura 2000”.

Hora Květnice. Foto: Josef Permedla

Tišnovské zajímavosti

Městu dominuje vysoká gotická věž farního kostela sv. Václava. Na náměstí určitě stojí za prohlídku radnice zdobená sgrafity a řada pozoruhodných barokních domů s nepřehlédnutelným štíhlým Mariánským sloupem. Po cestě k začátku naučné stezky, která je na ulici Klášterská, se můžete projít tišnovskými uličkami, nazvanými podle dávných řemeslných dílen. Jedna z nich, Koželužská, byla zapsána do knihy českých rekordů jako nejužší ulice v naší republice. Je dlouhá 49 m a ve svém nejužším místě měří 70,5 cm.

Mineral Tišnov

Město Tišnov je také místem setkávání sběratelů a milovníků kamenů a minerálů – Mineral Tišnov. Každoročně se zde konají mineralogické burzy. Ještě letos můžete navštívit podzimní setkání nejen sběratelů, ale i milovníků drahých kamenů, a to od 1. do 3. listopadu. Bude zde připraven i zábavný a vzdělávací program pro děti. Bližší informace na www.mineraltisnov.cz.

Tip na výlet: Nedaleká rozhledna Klucanina s Naučnou stezkou pro nejmenší děti je fajn cíl pro výlet. 

Kde naučnou stezku Květnice najdete? 

Jihomoravský kraj, okres Brno venkov, Tišnov 

Kontakt

Turistické informační centrum Tišnov
nám. Míru 120, 666 01 Tišnov
tel.: +420 549 410 211
e-mail: tic@kulturatisnov.cz
www.tictisnov.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Širokou nabídku restaurací, hospůdek a penzionů a další turistické informace najdete na webových stránkách Turistického informačního centra Tišnov www.tictisnov.cz.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.