Výlet na Jedlovou vás obdaruje úžasnými výhledy na Lužické hory

Pohled z Tolštejna směrem k Jedlové. Autor: Huhulenik. Zdroj: Creative Commons (CC BY 3.0)
Pohled z Tolštejna směrem k Jedlové. Autor: Huhulenik. Zdroj: Creative Commons (CC BY 3.0)

Vydejte se s námi na výlet za krásami přírody i památkami v okolí malebné obce Jiřetín pod Jedlovou v Lužických horách. Budeme putovat Křížovou cestou na Křížovou horu a naším cílem bude Jedlová hora s rozhlednou. Vyhlídková věž Jedlová je jedna z našich nejhezčích kamenných rozhleden. Vykročte a vyšlápněte si za krásnými výhledy na panoráma Lužických hor. 

Jiřetín pod Jedlovou, oblíbené místo turistů

Pokud máte rádi procházky přírodou s dechberoucími výhledy obohacené o památky, tak výlet do Jiřetína pod Jedlovou je tím pravým místem. Půvabné městečko najdete v Lužických horách, v nejsevernější části České republiky, na území zvaném Šluknovský výběžek. Díky malebné okolní přírodě a zajímavým památkám nejen v obci, ale i v širokém okolí, je Jiřetín oblíbenou turistickou lokalitou.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou. Autor: Miloslav Rejha. Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)
Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou. Autor: Miloslav Rejha. Zdroj: Creative Commons (CC BY 4.0)

Křížová hora, místo, kde můžete rozjímat

Náš výlet začíná na náměstí Jiřího u kostela Nejsvětější Trojice, odkud se vydáte Křížovou ulicí po zelené turistické značce. Ta vás zavede ke Křížové cestě, kterou tvoří 11 rokokových zastavení nedaleko vrcholu Křížové hory (577 m n. m.). Budete procházet místy, kde v 18. století vzniklo poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži sedmi bratrům, z nichž se vrátí ten nejmladší. Ten nechá vystavět na úpatí hory dřevěný kříž a po svých modlitbách je uzdraven. U kaple sv. Kříže můžete odpočívat a vnímat atmosféru poutního místa.

Kaple Božího hrobu na Křížové hoře. Autor: Barocco. Zdroj: Creative Commons (CC0 1.0)
Kaple Božího hrobu na Křížové hoře. Autor: Barocco. Zdroj: Creative Commons (CC0 1.0)

Z Křížové hory na Jedlovou horu

Od kaple pokračujte po zelené značce kolem XIV. zastavení – Kaple Božího hrobu, která má dvě části, Andělskou kapli a Boží hrob, až k turistickému rozcestníku Jedlová-sjezdovka. Zde odbočíte na červenou turistickou značku. Nyní vás čeká stoupání na Jedlovou horu (774 m n. m.), první část cesty bude strmější, poté stezka horu obchází, takže výstup bude pohodovější.

Rozhledna na vrcholku Jedlové v Lužických horách. Autor: Huhulenik. Zdroj: Creative Commons (CC BY 3.0)
Rozhledna na vrcholku Jedlové v Lužických horách. Autor: Huhulenik. Zdroj: Creative Commons (CC BY 3.0)

Rozhledna Jedlová, kráska Lužických hor

Dominantou obce Jiřetín pod Jedlovou je rozhledna Jedlová. Stojí na výrazném znělcovém stejnojmenném vrchu. Abyste si užili dechberoucí výhled na Lužické hory, panorama Krkonoš se Sněžkou, Ještěd, Ralsko, hrad Bezděz nebo na stolovou horu Děčínský Sněžník, musíte vystoupat 124 schodů. Kamenná rozhledna Jedlová je vysoká 29 m, výška vyhlídkové plošiny je 23 m. Výhled si můžete užít celoročně od 9:00 do 20:00 hod.

Turistické informace

Trasa výletu: Jiřetín pod Jedlovou – Křížová hora – rozhledna Jedlová
Délka výletu: 3,2 km v jednom směru
Značení: zelená a červená turistická značka

Kde najdete Jiřetín pod Jedlovou?

Kraj: Liberecký
Okres: Děčín
Obec: Jiřetín pod Jedlovou

Kontakt

Obec Jiřetín pod Jedlovou
Vinařská 32
407 56 Jiřetín pod Jedlovou
telefon: 412 379 231
e-mail: obec@jiretin.cz
www.jiretin.cz

Tip na fajn výlet

Vyšlápněte si pohodovou cestou na nejvyšší vrchol Lužických hor, horu Luž, a vychutnejte si odtud nádherný kruhový výhled na České Středohoří i do Německa. A výhledy ze zříceniny hradu Tolštejn na Lužické hory vám vezmou dech.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.