Pusté kostely: Poznejte pekelné podzemí z pohádky S čerty nejsou žerty

Pekelné doly. Foto: Flickr.com/Marcus O. Bst / CC BY-SA 2.0
Pekelné doly. Foto: Flickr.com/Marcus O. Bst / CC BY-SA 2.0

Vydejte se s námi za neotřelým zážitkem do Lužických hor a poznejte největší uměle vytvořené pískovcové podzemí v Evropě Pusté kostely. Milovníkům motocyklů navíc nabízí jedinečnou možnost zajet si na svém stroji přímo do jeskyně trefně nazývané Pekelné Doly. Ostatní se mohou těšit na podzemní bar v prostorách, jenž tvoří kulisy mnoha známých českých filmů.

Pusté kostely mají mnoho jmen

Lindavské kostely, Pekelné doly, Pusté kostely, Wüste Kirchen, Nautilus či Lindavské komory. Pod všemi těmito názvy je možné najít jedinečný komplex podzemních prostor a chodeb. Pískovcové podzemí o rozloze 3.500 m² začalo vznikat v 18. století při těžbě materiálu na mlýnské kameny i brusného písku pro místní zrcadlárnu a postupně se rozrostlo až na největší uměle vytvořený podzemní komplex v Evropě.

Jméno největšímu z „dómů“ pak dala nacistická podzemní továrna Nautilus, která zde byla umístěna za II. světové války. 110 metrů dlouhá pískovcová klenba podepřená 30 pilíři je naprostým světovým unikátem, který na vás zapůsobí svým impozantním dojmem.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Pekelné doly. Foto: Flickr.com / Marcus O. Bst / CC BY-SA 2.0
Pekelné doly. Foto: Flickr.com/Marcus O. Bst/CC BY-SA 2.0

S čerty nejsou žerty

A že vám je celé podzemí zvláštně povědomé? No ještě aby ne, když se do něj vydáváme všichni společně minimálně jedenkrát za rok. Peklo v oblíbené vánoční pohádce S čerty nejsou žerty, ale také Nejkrásnější hádanka či americký snímek Solomon Kane. To je jen drobný výčet filmů, pro které se stal kulisou fascinující podzemí komplex Pusté kostely. Přijeďte zjistit, jak dobrý jste ve skutečnosti člověk. Váha na hříšníky tu na vás bude čekat.

Umělé jeskyně Pusté kostely a Pekelné doly. Foto: Flickr.com / Marcus O. Bst / CC BY-SA 2.0
Umělé jeskyně Pusté kostely a Pekelné doly. Foto: Flickr.com/Marcus O. Bst/CC BY-SA 2.0

Turistické informace

Jeskyně Pusté kostely II je celoročně volně přístupná.

Jeskyně Pekelné doly (Pusté kostely I) je otevřena od dubna do října. Bližší informace o otevírací době dolu a provozu podzemního baru najdete na webových stránkách Pekelných dolů.

V podzemí je stálá teplota 12 °C.

U jeskyně Pekelné doly se nachází parkoviště určené pro motorky. Osobní automobil je možné zaparkovat před sjezdem z hlavní silnice k Pekelnému dolu nebo před jeskyní Pusté kostely II.

Kde se jeskyně nachází?

Kraj: Liberecký
Okres: Česká Lípa
Obec: Cvikov

Kontakt na provozovatele

Pekelné Doly
Lindava 315
471 58 Cvikov – Lindava

Tel: +420 731 158 686
E-mail: info@pekelnedoly.cz
Web: www.pekelnedoly.cz

Informace lze získat i v TIC

Turistické informační centrum Nový Bor
Kalinova 106
473 01 Nový Bor

Tel: +420 487 726 815
E-mail: tic@novy-bor.cz
Web: https://www.novy-bor.cz/kontakt/os-1004/p1=4406

Tip na fajn výlet

Lužické hory jsou místem s mnoha úchvatnými výhledy. Vyšlápněte si s námi na Jedlovou nebo na vrch Sokol a Starý Falkenburk.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.