Stezky Semanín: Projděte se knajpovištěm i poutavými stezkami

Semanín: knajpoviště. Foto: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová
Semanín: knajpoviště. Foto: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová

Vydejte se spolu s námi do bývalé sudetské obce v Pardubickém kraji. Stezky Semanín, to je mnoho stezek, které potěší tělo i ducha. Čekají na vás přírodní a historické zajímavosti, studánky s průzračnou vodou i unikátní otužovací prvky.

Do Semanína za knajpováním

Tam kde mnozí začínají, jiní končí. Řeč je o odpočinkovém místě u knajpoviště, které je zároveň i oblíbeným výchozím bodem na stezky okolo obce Semanín. Přírodní otužovadlo s vodou protékající ve vydlabané kládě je oblíbenou atrakcí pro turisty i každodenním rituálem mnohých místních obyvatel. Zakuste i vy ten chladivý pocit, jehož léčivé účinky propagoval bavorský léčitel Šebestián Kneipp.

Kromě knajpoviště nesmíte v obci vynechat ani návštěvu kostela sv. Bartoloměje, kde je instalována expozice Semanínská renesance. Hrnčířství, stříbrný poklad, zemské mapy i tanec Semaníňák. A pro děti dětský koutek s loukoťovým hrnčířským kruhem. Ta vše a mnohem více vás čeká v útrobách reprezentativní dominanty obce.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Semanín: kostel. Foto: Alice Suchá
Stezky Semanín: kostel. Foto: Alice Suchá

Táboření, štoly, vyhlídky i smírčí kříž

Okolí obce Semanín slibuje to pravé letní dobrodružství. Vraťte se na chvíli zpět do dětských let a vydejte se na vandr s partou kamarádů. Nahlédnete do štol ukrytých v lesích, pokocháte se výhledy do krajiny, objevíte pověsti o smírčím kříži a večer si posedíte u táboráku v přístřešku U Salaše, který skýtá vše potřebné pro každého správného dobrodruha. Podobnou službu vám však udělá i odpočinkové místo u knajpoviště přímo v obci. A pokud si náhodou neponesete něco říznějšího, jistě vás osvěží pramenitá voda z místních studánek.

Turistické informace

Expozice Semanínská renesance v kostel sv. Bartoloměje je pro návštěvníky přístupná s průvodcem v červenci a srpnu v pátek od 13 do 17 hodin a o víkendu od 9 do 17 hodin.
Po domluvě na tel.: 608 731 830 či email: prosemanin@seznam.cz, nebo zazvonit na zvonek bývalé fary v Semaníně, je možné provedení expozicí i mimo uvedenou dobu.

Obec Semanín je vzdálena cca 4 km od města Česká Třebová, které je dobře dostupné pro svou polohu na hlavním železničním tahu (Praha – Česká Třebová – Ostrava).

Síť naučných stezek v Semaníně je v terénu převážně značena.

Semanín: orientační plán naučné stezky. Zdroj: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová
Semanín: orientační plán naučné stezky. Zdroj: ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová

Kde se Stezky Semanín nachází?

Kraj: Pardubický
Okres: Ústí nad Orlicí
Město: Česká Třebová

Kontakt na provozovatele

Stezku spravuje ZO ČSOP Podorlicko Česká Třebová
Podbranská 959,
560 02 Česká Třebová

Web: www.csop-podorlicko.org

Tip na fajn výlet

Kromě Semanínské naučné stezky se můžete vydat i na obhlídku nedaleké Královy zahrady, která je zejména na jaře poseta tisícovkami nádherných bledulí. Nebo do obce Rybník na Smyslově naučnou stezku údolím skuhrovského potoka.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.