Staňte se vyvolenými a poznejte tajný kryt Kryt Z–10 v Brně!

Kryt Z – 10
Kryt 10 –Z. Zdroj: 10-z.cz

 Kryt Kryt Z–10, to je jako nahlédnout do doby socialismu. Do nejutajovanějšího brněnského protiatomového krytu s kódovým označením můžete vstoupit z Husovy ulice. V jihomoravské metropoli měl sloužit vyvoleným. Naštěstí nebyl nikdy využíván a dnes jej můžete sami prozkoumat, navštívit mléčný bar, a dokonce zde i přespat.

V krytu Kryt Z–10

Odtajněný původně protiletecký kryt z války, který byl v padesátých letech přestavěný na protiatomový úkryt pro brněnské pohlaváry, je dnes otevřený pro všechny ve dne i v noci. Můžete si zvolit pouze individuální prohlídku, kdy u vstupu obdržíte mapku, která vás provede podzemním komplexem. Prohlédnete si technické zázemí krytu a s pomocí projekcí a QR kódů s upozorněním na videa o Z – 10 se dozvíte mnoho zajímavostí o historii a osudech lidí spjatých s tímto místem. Součástí prohlídky jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu, kam odsouzení k smrti vyrývali své vzkazy před popravou.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kryt 10 –Z. Zdroj: 10-z.cz

Zážitková prohlídka krytu Kryt Z–10

Pokud vám tato prohlídka nestačí a chcete prolézt bunkr odshora dolů, pak se můžete přihlásit na zážitkovou exkurzi s baterkami a s průvodcem – odborníkem. Exkurze je určena jen pro menší počet lidí, protože labyrint úzkých chodeb neumožňuje se pohybovat po celém krytu ve větší skupině. Vstupenky lze zamluvit v Rezervačním systému.

Kryt Z–10 nabízí i přenocování 

A pokud byste se chtěli stát důležitou osobou, která byla vybrána pro přežití v krytu, můžete si objednat zážitkový retro pobyt „Noc v 10 – Z”. Prožijete spoustu situací, které vás vrátí do minulosti. Většina pokojů je vybavena a zařízena dle svého původního využití funkčními dobovými předměty. Během pobytu bude dohlížet na vaši bezpečnost a pořádek několik uniformovaných soudruhů. Pozor: v krytu není telefonní signál, avšak prostor je pod Wi-fi. Bližší informace k retro pobytu na webových stránkách Kryt Z – 10.

Kryt Z – 10
Kryt 10 –Z. Zdroj: 10-z.cz

Proč Kryt Z–10? 

Vznikl za německé okupace jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Od roku 1946 se zde nacházel úspěšný velkoobchod s vínem Löwy a Šmíd, který komunisté dva dny po převzetí moci v únoru 1948 majitelům sebrali. Atomový kryt vybudovali v roce 1959. Mohlo v něm po dobu 3 dnů zůstat naráz až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje. 

Další return do minulosti: Navštivte brněnskou vilu Stiassni, která žije historií i současností. 

Kde se kryt Z–10nachází? 

Jihomoravský kraj, okres Brno-město, Brno

Kontakt

Kryt Z–10
Husova ulice (naproti číslu 12)
602 00 Brno
tel.: +420 542 210 622
e-mail:
husova10Z@gmail.com
www.10-z.cz

Otevírací doba krytu Z – 10

leden – prosinec: úterý – neděle 11:30 – 18 hodin

Vstupné bez průvodce

základní 150 Kč, snížené 100 Kč, děti od 6 do 15 let 60 Kč, děti do 6 let zdarma

Vstupné s průvodcem

základní 260 Kč, snížené 200 Kč, děti od 6 do 15 let sleva 100 Kč, děti do 6 let s doprovodem zdarma

Kde se najíst a ubytovat?

Brno má širokou nabídku restaurací, cukráren, kaváren, penzionů, hotelů a dalších ubytovacích i restauračních zařízení. Navštivte internetové stránky GO TO BRNO a můžete si vybrat, kam jít na oběd, na zákusek či se ubytovat.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.