Při návštěvě Berlovy vápenky na vás dýchne minulost

Berlova vápenka
Berlova vápenka, Třemošnice

Berlova vápenka je unikátní technická památka nacházející se u Třemošnice na úpatí Železných hor. Stará vápenka vás zavede do minulosti těžby vápence. Ačkoliv tavicí pece vyhasly již téměř před 60 lety, ještě dnes můžete vnímat jejich sálající žár i těžkou práci dělníků.

Berlova vápenka zvaná též Vápenka Závratec byla před nedávnou dobou zříceninou, ale díky zdařilé rekonstrukci si tu dnes můžete prohlédnout expozici o historii vápenictví. Ta je umístěna ve zcela nově postavené budově, která kopíruje původní objekt.
V muzeu uvidíte plno unikátních exponátů a dozvíte se mnoho zajímavého. Nejdříve se seznámíte s historií vápenky a proniknete do tajů výroby. Vždyť tady vyrobené vápno prý patřilo k nejlepším v zemi a bylo žádané i v Praze.
Dominantou vápenky je tavicí pec, do které lze vstoupit a nahlédnout přímo do srdce komína. Prohlédnete si repliky dobové techniky a také si můžete osahat historické nářadí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Vápenec se vozil v lanovce

Evropskou raritou vápenky byla pětikilometrová lanová dráha, která vedla z vápencových dolů. Nahradila tak dovážení vápence povozy. Ve své době byla lanovka technickým unikátem. Dřevěné stožáry dosahovaly výšky dvaceti metrů a lana dokázala unést až devadesát vozíků. Cesta suroviny z Prachovic do vápenky trvala skoro padesát minut.

Historie Berlovy vápenky

Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice představuje jednu z dochovaných cenných technických a kulturních památek na počátky průmyslové výroby vápna. Byla postavena v roce 1880 v severní části Železných hor, bohatých na vápenec. V roce 1960 její pece však vyhasly z důvodu výstavby velké vápenky v Prachovicích. Poté dlouhá léta objekt chátral, ale díky evropským dotacím město Třemošnice provedlo rekonstrukci. Dnes zde shlédnete muzeum železnohorského vápenictví.

Tip na výlet: Od technické památky k domácnosti a jeho retro vybavení se dostanete prohlídkou Stodoly starých krámů. Je plná pokladů minulosti.  

Kde Berlovu vápenku najdete? 

Pardubický kraj, okres Chrudim, Třemošnice
GPS parkoviště u vápenky: 49.8760686N, 15.5708094E

Kontakt

Informační centrum města Třemošnice
Muzeum Berlova vápenka – Expozice vápenictví
U Vápenky 495, 538 43 Třemošnice
tel.: +420 461 105 405, +420 469 611 135
e-mail: vapenka@tremosnice.cz, ic@tremosnice.cz
www.tremosnice.cz

Otevírací doba

květen – září: úterý – neděle od 10 do 17 hod.
duben, říjen: sobota, neděle od 9 do 17 hod.

Skupinovou prohlídku i mimo otevírací dobu je možné objednat v Informačním centru Třemošnice na telefonním čísle +420 469 611 135.

Vstupné

dospělí 30 Kč, děti, důchodci, studenti a držitelé ZTP 15 Kč, rodinné vstupné 70 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel SRC Lihovar
1. máje 49, Třemošnice
tel.: +420 603 597 618, +420 739 435 028
e-mail: recepce@srclihovar.cz
www.lihovartremosnice.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.