Schwarzenberský plavební kanál je unikátní vodní dílo Šumavy

Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál nabízí výlet na Šumavu nejen do hor a lesů, ale také za nevšedním turistickým cílem. Nedaleko od lipenské přehrady se lesy vine 44 kilometrů dlouhý kanál pro plavení dřeva, který vás zaujme dochovanými portály téměř čtyřsetmetrového vodního tunelu, akvaduktem a různými stavidly a propustmi.

Abyste nemuseli jednotlivé zajímavosti složitě a kanál hledat, je zde pro vás připravena pohodlná naučná stezka. Vede od parkoviště Jelení Vrchy podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, kde je další možnost parkování.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Naučná stezka se Schwarzenberským plavebním kanálem

Na celkem 9 kilometrech délky představuje mnoho atraktivních částí technického díla: tunel s architektonicky propracovanými vstupními portály, připojení Jeleního smyku vyúsťujícího z Jeleního jezírka, Rosenauerovu kapličku v místě křížení s Jezerním potokem přitékajícím z Plešného jezera, akvadukt u Rossbachu, který je současně viaduktem nad Koňským potokem, kamennou lavičku, a především podmanivou přírodu Šumavy s neopakovatelnými podněty pro všechny vaše smysly.
Stezka je vhodná pro pěší turisty, cyklisty a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dobré dostupnosti i pro vozíčkáře; v zimě se mohou přidat běžkaři.

Schwarzenberský plavební kanál byl vybudován jako dopravní cesta dřeva z těžko přístupných šumavských lesů až do Vídně. Autorem velice chytře navrženého a postaveného vodního díla byl český inženýr Josef Rosenauer. Svému účelu, plavení dříví z šumavských hvozdů, sloužil téměř 170 let. 

Tip na fajn výlet: Navštivte novou naučnou stezku Olšina a probádejte neznámou přírodu. Krásný je i výlet k Soumarskému rašeliništi, kde vás osloví zdejší krásná severská příroda a dozvíte se, co mají společného s tímto rašeliništěm soumaři.  

Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál

Kde Schwarzenberský plavební kanál najdete? 

  • Jihočeský kraj, okres Prachatice, obec Nová Pec
  • Za výchozí místo můžete zvolit parkoviště Jelení vrchy, GPS: 48.8164086N, 13.8781303E

Kontakt

Správa Národního parku Šumava
1.máje 260, 385 01 Vimperk
tel.: +420 388 450 111
e-mail: vimperk@npsumava.cz
www.npsumava.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Wellness hotel Marlin
Nové Chalupy 1, 384 62 Nová Pec
tel.: +420 388 328 193
e-mail: info@wellnesshotelmarlin.cz
www.wellnesshotelmarlin.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.