Vítejte v historickém vodním mlýně Dřevíček, pozoruhodné technické památce postavené v období první republiky. Poslechněte si vyprávění pana otce o tom, jak se kdysi dávno mlela mouka, jak se ve mlýně žilo i o posledním vodníkovi. Vodní mlýn Dřevíček v malebném údolí potoka Dřevíč na Broumovsku vás zve do mlynářské muzea.
Mlýn Dřevíček vám ukáže, jak se mele mouka
Mlynářské muzeum najdete téměř na samotě v dolní části obce Horní Dřevíč u Stárkova, v Královéhradeckém kraji, v území zvaném Kladské pomezí, dnes součásti Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Technická památka vás zve k návštěvě muzea v oboru mlynářském a také nahlédnete i do profese pekařské. Vodní mlýn byl postavený a technologicky vybavený už v období první republiky, vše je původní a staré 80–100 let. K pohonu slouží plně funkční Francisova turbína.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Při prohlídce uvidíte řadu řemenů, které přes malé i velké řemenice roztáčejí větráky taráru, soukolí loupačky, mlecí válce, šnek míchačky, excentr vysévače a další zařízení. To vše poznáte v ukázkovém funkčním provozu. Mlýn v tomto provedení umlel mouku té nejvyšší jakosti bez použití dnes neodmyslitelné elektrické energie.
V muzeu Dřevíček se vrátíte o sto let zpátky
Přijďte obdivovat práci tehdejších techniků a řemeslníků, kteří převážně ze dřeva a kovu dokázali postavit toto zařízení na rozemílání obilí k plné spokojenosti pana otce. Už při vstupu vás přepadne pocit, že jste se ocitli v dobách dávno minulých. Vnímejte tu úžasnou atmosféru vodního mlýna Dřevíček, který vás přenese do roku 1939, kdy byla stavba technicky dokončena. Jeho vybavení bez jakýchkoliv zásadních oprav přečkalo jak dobu druhé světové války, tak především dobu budování socialismu, kdy byl i znárodněn. Oproti mnoha jiným měl mlýn Dřevíček štěstí, nebyl vyrabován, ale pouze na mnoho let „usnul“. Po zásluze je nyní zapsán na státním seznamu kulturně-technických památek. Mlýn Dřevíček není jen „jako“, je doopravdy a vy budete chodit po prknech podlahy, kterým je již více jak 100 let.
Pan otec vypráví o…
Máte rádi tajuplné příběhy? Vyslechněte si vyprávění o posledním místním vodníkovi nebo o vodníkovi, který byl postavou starého mlýna a již tak hodný nebyl. Anebo příběh o tom, jak se z vodníka namyšleného stal vodník kamarádský. Také se můžete dozvědět o osudu posledního medvěda na Stárkovsku.
Mlýn Dřevíček – turistické informace
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a typu prohlídky najdete na webových stránkách muzea.
Pro děti je k dispozici čertovský obchod. Za 10 Kč děti obdrží v pokladně dřevěný dukát. Ten si u mlýnských čertů (před závěrem prohlídky) vymění za drobné sladkosti či jiné věci v podobné hodnotě.
Kudy vede cesta?
Autem dojedete po spojnici Náchod – Hronov – Stárkov. Z opačné strany Trutnov – Radvanice – Jívka – Stárkov – Hronov, či Teplice nad Metují – Česká Metuje – Stárkov – Hronov.
Cyklisté mohou využít cyklotrasu č. 4020. Ve Velkém Dřevíči, případně ve Stárkově odbočte na trasu č. 4032, která je zkratkou trasy č. 4020.
Využít můžete také vlakové či autobusové spojení. Pěšky se do muzea dostanete po žluté turistické značce.
Kde leží mlýn Dřevíček?
Kraj: Královéhradecký
Okres: Náchod
Obec: Stárkov, Horní Dřevíč
Kontakt na provozovatele
Muzeum mlýn Dřevíček
Horní Dřevíč 3
549 31 Stárkov
tel.: +420 739 049 450
email: info@mlyndrevicek.cz
www: mlyndrevicek.cz
Tip na fajn výlet v okolí
Vydejte se napříč Broumovskými stěnami za pozoruhodnými skalními útvary a vyhlídkami. Naše trasa vás provede těmi nejnavštěvovanějšími z nich – Slavenskými hřiby, Supím hnízdem, Skalním divadlem či Hvězdou. Poznejte skalní labyrinty a krásnou, téměř panenskou přírodou, jež vás uchvátí a zanechá spoustu vzpomínek. Navštivte také nedaleký Hronov, městečko slovutné hlavně svými rodáky. Víte, kteří to jsou? Josef Čapek, Alois Jirásek a Egon Hostovský. Objevujte jejich stopy po městě i vy! Vydejte se na rozhlednu Žaltman, za designem, písní a výhledy do Jestřebích hor.